Üzüm çekirdeği ve tarçın şekere ilaç

'Şifalı Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Üzüm çekirdeği ve tarçın şekere ilaç konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Üzüm çekirdeği ve tarçın şekere ilaç  Sağlık uzmanları dünyanın en yaygın hastalıklarından diyabetin ilaç kullanımaya gerek kalmadan kontrol altına alınabileceğini söylüyor. Diabeti ve bağlı hastalıkları kontrol altında tutan besinler şunlar:

  Zeynep Kaçmaz'ın haberi
  Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan diyabet insan sağlığını tehdit ediyor. Dünya çapında ölüm nedenleri arasında ilk 5 hastalık arasında yer alan diyabet tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliği körlük kalp-damar hastalıklarına yol açıyor.
  Ancak uzmanlar diyabet hastalarının doğru besin seçimi ile ilaç kullanımına gerek kalmadan hastalığın kontrol altına alınabileceğini söylüyor. Üzüm çekirdeği yeşil çay tarçın kuru baklagiller gibi besinler diyabete bağlı ortaya çıkan hastalıkları önlüyor ya da hastalığın kontrol altında tutulmasını sağlıyor.
  Diyabet pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersizliği veya insülinin etkisine dokularda direnç olması sonucu kandaki şeker miktarının yükselmesi ile ortaya çıkan bir hastalık. Sağlıklı bireylerde kana geçen şeker pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücrelere taşınır. Diyabetli kişilerde ise insülin eksik veya etkisiz olduğu için şeker hücre içine giremez ve kandaki miktarı yükselir.
  Krom diyabette kullanılması gereken en önemli doğal bileşen. Vücutta insülin etkinliğini artıran krom kan şekerinin düzelmesine yardımcı oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Aksoy diyabet hastalarının tam tane ekmek veya buğday özü ilave edilmiş ekmek tüketerek krom bileşeninden faydalanabileceğini belirtti. Yulaf kepeğinin içindeki beta glukan posasının da diyabete iyi geldiğini aktaran Aksoy şunları söyledi:
  "Beta glukan şekere yapışarak şekerin daha geç emilmesini böylece kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağlar. Diyabetliler süt veya yoğurdun içine yulaf ezmesi koymalı. Ayrıca günde bir çay kaşığı tarçın tüketerek kan şekerini yüzde 10-29 arasında düşürebilirler. Tarçını meyvelerin üzerine serpip tüketebilecekleri gibi çubuk tarçınların çayını da içebilirler.''
  Üzüm çekirdeği ve yeşil çay da diyabette kullanılabilecek ilaç dışı doğal maddelerden. Bu gıdalar vücutta insülinin etkinliğini artırdığı gibi diyabet sonucu ortaya çıkan hastalıklara karşı da koruma sağlıyor. Üzüm çekirdeğinin iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu ifade eden beslenme uzmanı Seyran Tombul ise bu gıdaların aç karnına tüketilmesi gerektiğini söyledi.
  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. İlhan Yetkin beslenmeye dikkat edilerek diyabetten kurtulunabileceğini belirtti. Yetkin "Şeker hastaları beslenme kurallarına uyarsa ek bir vitamin ya da katkı maddesine ihtiyaç duymaz. 46 yaşında bir diyabet hastam vardı. Beslenmesine dikkat edip 20 kilo verdikten sonra kullandığı ilaca ihtiyaç kalmadı. Şu anda yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor.'' dedi.
  Diyabet hastası nasıl beslenmeli?
  Öğünler hemen her gün aynı saatlerde olmalı: Kan şekeri kontrolü için öğün saatleri günler içinde tutarlılık göstermeli. Örneğin kahvaltı bir sabah 7'de ertesi gün 11'de yapılmamalı.
  Şeker içeren yiyecek ve içeceklerden sakının: Şeker ve şeker içeren besinler çok hızlı emilip kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bu nedenle bu besinlerden kaçınılmalıdır. Bunların yerine sebze meyve süt yoğurt kuru baklagiller yulaf ve kepekli ekmek tüketilmeli.
  Yağ alımını azaltın ve sıvı yağları tercih edin: Yağları azaltmak enerji alımını dengeleyerek kilo alma riskini azaltır. Diyabet hastaları sofralarında sıvı yağa daha çok yer vermeli. Yemek pişirirken sıvı yağ kullanmalı.
  Posalı yiyecekleri tercih edin: Posası yüksek bir beslenme programı sürdürmek hem bağırsak faaliyetlerinin düzgün olmasını hem de kan yağlarının düşmesini sağlar. Rafine edilmemiş gıdalar (kuru baklagiller bulgur buğday yulaf tam tane ekmekleri) sebze ve meyveler yüksek posa içeriğine sahiptir.
  Tuzu azaltın: Sodyum vücudumuzda suyun tutulmasını sağlayarak tansiyonun yükselmesine neden olur. Sodyum tuzun dışında salamura konserve hazır çorba et suyu tabletleri şarküteri ürünleri (salam sosis sucuk vb.) maden suyu ve sodalarda bulunur.
  Kaynak; Zaman
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üzüm çekirdeği tarçın Forum Tarih
Üzüm Çekirdeği Nelere İyi Gelir Şifalı Bitkiler 12 Kasım 2011
Kara Üzüm Çekirdeği Tozu Zararları Şifalı Bitkiler 24 Mayıs 2011
Kara Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Şifalı Bitkiler 24 Mayıs 2011
Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları nelerdir Şifalı Bitkiler 23 Şubat 2011
Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir - Üzüm Çekirdeği Neye İyi Gelir ? Şifalı Bitkiler 30 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş