Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Sözü İle İlgili Kompozisyon

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Sözü İle İlgili Kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır İle İlgili Kompozisyon,
  Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır konulu Kompozisyon,
  Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır hakkında Kompozisyon,
  Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır hakkında yazı,

  [​IMG]


  İnsanlar iyi ve kötü günlerinde, kendilerine destek olabilmeleri amacıyla, dost ve arkadaş edinirler. Zira yaşamda karşılaşabilecekleri zorlukları, sıkıntı ve mutlulukları, tek başlarına yaşamaları mümkün değildir.

  Bazı kimseler herkes ile kolayca arkadaşlık kurabilirken, bazıları ise seçici olurlar ve kolaylıkla arkadaş edinemez. İnsanın fazlaca dostu ve arkadaşı olması, elbette güzel bir şeydir. Herhangi bir sıkıntılı ve zor bir durumla karşılaştıklarında, onların fikirlerini alarak, gerekirse desteklerini isteyerek, zorluklardan kurtulma yollarını ararlar.

  Bazen, her arkadaş ile aynı derecede samimiyet ve yakınlık kurulmaz. Bazıları ile daha samimi ve yakınken, bazı arkadaş ve dostlarla, biraz mesafeli ve daha az samimiyet bağları kurulabilir.

  İnsanlar, arkadaşları ile ne kadar çok samimi bir bağlantı içindeyse, o kimselerin huy ve davranışlarını zamanla benimsemeye başlarlar. O arkadaşlarının davranış biçimleriyle özdeşleşmeye başlarlar. Kendimize, iyi karakter ve huylara sahip arkadaşlar edinirsek, onların huy ve davranış şekillerini, zaman içinde benimsemiş oluruz. Burada olumsuz bir durum oluşmamaktadır. Ancak, kötü huy ve davranışlara sahip arkadaşlara sahip olanlara, bu durum tam tersine etki eder.

  Arkadaşlarımızı seçerken, iyi karakterli ve içten samimi kimselerle arkadaşlık kurmamız çok önemlidir. Bu da bizim özgüvenimizi artırarak, hayata daha kolay uyum sağlamamıza etki eder.
  _______________________________


  Daha önce hiç başka arkadaşlarınızdan kazandığınız davranışlar oldu mu ya da onlara özendiğiniz?Üzüm üzüme baka baka kararır atasözüde bu sorulara verceğiniz olumlu cevapların nedenini açıklar.

  Yakın arkadaşlarınıza özenip onları giyindikleri kıyafetleri giymeniz ya da başka bir arkadaşınıza kendinizi sevdirmek için onun yaptığı bazı şeyleri yapıyor olabilirsiniz .Mesala bir grup arkadaşınız sigara içiyor siz de o gruba katılabilmek için sigara ya da uyuşturucu gibi maddeler kulanıyorsunuz.Farklı bir örnek verecek olursak küçük çocuklar anne ve babasının uyguladığı bazı iyi veya kötü davranışalrı kendine örnek edinip uygulayabilir.
  Başkasından öğrenip uyguladığımız bu davranışlar genellikle bizim zararımıza dır.Atalarımız bile özenme üzülürsün demişlerdir.O yüzden çevremizdeki insanların her şeyine özenmemek gerekir.Kendimiz gibi olmak en önmelisidir.
  Kısacası çevremizde veya yakın arkadaşlarımıza özenmek ,onların davranışlarını uygulamak iyi birşey değildir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üzüm Üzüme Baka Forum Tarih
Üzüm üzüme baka baka kararır kompozisyon kısa Makaleler-Denemeler 26 Mart 2014
Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 13 Şubat 2012
Gözlerim Sığmıyor Yüzüme - Küçük İskender Kitap, Resim ve Dergi 14 Ocak 2010
Hep Elime Yüzüme Bulaştırdım Sevdayı Şiirler 20 Mart 2009
ßende ßir resMİn var..Yüzüme baKmıyor Resimli Şiirler 27 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş