Üstün Bilgen Reinart Kimdir - Üstün Bilgen Reinart Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 28 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Üstün Bilgen Reinart Kimdir - Üstün Bilgen Reinart Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Üstün Bilgen Reinart Kimdir - Üstün Bilgen Reinart Resimleri - Üstün Bilgen Reinart Biyografisi - Üstün Bilgen Reinart Hakkında  Üstün Bilgen-Reinart Türkiye ve Kanada merkezli bir kariyer sürdüren Türk yazar, gazeteci ve televizyon yayıncısı.

  İlki 1956 yılında Kanada'da zorunlu tehcire tabi tutulan Sayisi Dene yerli halkının acılarını ve diğeri Bergama köylülerinin bölgelerinde siyanürlü altın arama faaliyetlerine direnişini konu alan iki kitabı ile dikkatleri çekmiştir.

  Ankara doğumludur. TED Ankara Koleji'nden mezuniyetinin ardından Kanada'ya giderek Winnipeg Üniversitesi'nde Edebiyat ve Sosyoloji dalında öğrenimini sürdürmüştür. Kanada devlet televizyon kanalı Canadian Broadcasting Corporation'da araştırmacı, sunucu ve prodüktör olarak çalışmaya başlamıştır.

  1995'de bir Kanada devlet bursundan yola çıkarak Ila Bussidor ile birlikte Sayisi Dene yerli halkının 1956'da ata topraklarından zorunlu tehcire tabi tutularak kent ortamında yerleştirilmelerini konu alan "Night spirits" (Gece ruhları) kitabını yazmıştır (kitabın tam adı; Night Spirits: The Story of the Relocation of the Sayisi Dene). Kendisi de bir Sayisi Dene yerlisi olan Ila Bussidor ve Üstün Bilgen Reinart'ın yerlilerin gözünden gerçekleştirdikleri bu kitap çalışmasında Sayisi Dene yerli halkının tehcir sonrasında bağımsızlıklarını ve kimliklerini kaybetmeleri ve Kanada hükümetinin plansız programsız bir tarzda gerçekleştirdiği Sayisi Dene toplam nüfusunun üçte birinin tehcir şartlarında zayıf düşerek ölmeleri anlatılmaktadır.

  2003'de "Biz Toprağı Bilirik!" kitabı yayınlanmıştır. Kitap Bergama'nın 17 köyünün sakinlerinin bölgelerinde siyanür kullanarak altın arama faaliyetlerine uzun süreli direnişini konu etmektedir.

  Son kitabı "A woman's trek through Turkey" (Bir kadının Türkiye gezisi) Ocak 2007 içinde İngilizce olarak yayınlanmıştır. Üstün Bilgen Reinart, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü'nde İngilizce öğretim üyesi olarak çalışmakta, OpenDemocracy gibi çeşitli uluslararası forumlar adına yazı ve röportaj çalışmalarını sürdürmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üstün Bilgen Reinart Forum Tarih
Osmanlı devletinin asya ve avrupadan siyasi güç açısından üstün olmasının nedenleri Tarihi Bilgiler 16 Nisan 2014
Notaların dizek üstündeki yerleri Müzik Türleri ve Enstrümanları 17 Şubat 2014
Dağ Ne Kadar Yüce Olsada Yol Üstünden Aşar Anlamı Atasözleri & Deyimler 30 Ocak 2014
Peygamberimizin Mucizeleri, Üstün Kişiliği, Seçkin Şahsiyeti Dini Sohbetler Dini Forum 11 Kasım 2013
Geniş Topraklar Üstünde Aynı İklimin Yaşanması Mümkün mü? Eğitim Bilgileri 4 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş