Üsküp Beldesi Hakkında Bilgi Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Üsküp Beldesi Hakkında Bilgi Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırklareli Üsküp Beldesi - Üsküp Beldesi Hakkında - Üsküp Beldesi Tanıtımı - Üsküp Beldesi Resimleri
  Üsküp, Kırklareli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir beldedir.


  Üsküp’ ün tarihi çok eski devirlere dayanmaktadır; M.Ö. 7. y.yılda Tuna boyları ve Kuzey Karadeniz’de devlet kuran İskitler tarafından ele geçirilmiştir. O zamanlar-İskit-Yüzküp- denilen yer zamanla” Üsküp” olarak söylenmeye başlanmıştır.

  Ayrıca Üsküp adının; “Nöbet Yeri , Nöbet Tepesi” anlamına da geldiği belirtilmiştir. Üsküp’ün önce Hisarcık Kalesi yöresinde kurulduğu bilinmektedir.Burada Bizanslılar döneminde Ayayorgi Manastırı da yapılmıştır.Kale yakınlarındaki ayazmadan(Krasua) Üsküp Beldesi’nin içme suyu temin edilmektedir.Bu yöreye yakın Sazara köyünden Roma İmparatoru Sezar’ın geçtiği ve buradaki bir çeşmede “Sezar” yazdığı bilinmektedir.

  Hisarcık kalesi 5. yüzyıl sonlarına doğru barbarlar tarafından talan edilip yıkılmıştır. Üsküp bu tarihten sonra şimdiki yerinde inşa edilmiştir. Şimdiki yerinde Ayaparskevi Manastırı ve tarihi ve mimarı değeri yüksek Üsküp Kilisesi yapılmıştır.Bugün bu kilisenin temelleri ve fotoğraflarından Trakya çapında değerli ve büyük bir eser olduğu görülmektedir. 1937 yılında kilise yıkılmıştır.Yıkılmadan önce birkaç yıl cami olarak hizmet görmüştür.

  Üsküp, 1368 Yılında I.Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bu dönemde “Küçük Üsküp” diye anılmıştır.1661 yılında Üsküp’e uğrayan evliya Çelebi”Seyahatname”sinde burayı şöyle anlatmaktadır;

  “ Kırk kilise sancağına bağlı yüzeli akçe payesi olan bir kazadır. Edirne Medresesine bağlı bir vakıf arazisidir.Müslüman kasabası olup,Bulgar ve Rumları çoktur. Tamamı 6 mahalle olup, 3000 kırmızı kiremitli altlı üstlü süslü konaklar vardır. Herkes evinin altına birer dükkân yapmıştır.Müslüman Mahallesinde eski bir cami, 6 mescit, 4 han ve 1 hamamı bulunmaktadır. Rumlar buradaki topraklardan dünyaca meşhur şarapları yaparlar” demektedir. Osmanlı Devleti’nin son yılarında 1915 yıllarında Bulgaristan’ dan 385 göçmen Üsküp kasabasına gelip yerleşmiştir.

  Esas göç hareketi 24 Temmuz 1923 yılında imzalanan Lozan antlaşmasına göre Batı Trakya’ da Drama, Kavala, Selanik, Serez yöresinde yaşayan Türkler ile Üsküp’te yaşayan Rumlar mübadele ile yer değiştirmiştir. İki gün içinde 4000 Rum Yunanistan’a göç etmiştir. Burada Serez yakınlarında Neos Skopos (Yeni Üsküp) adıyla yeni bir yerleşim yeri kurmuşlardır. Daha sonraki yıllarda Romanya,Yugoslavya ve Bulgaristan’dan yeni göç hareketleri olmuştur. Kasabamız ile Yunanistan’da bulunan Neos Skopos (Yeni Üsküp) kardeş şehir ilişkisi içerisindedir. Her iki belediye karşılıklı olarak ziyaretlerde bulunmuşlardır.

  12 Mayıs 1925 tarihinden beri önemli bir bucak merkezi olarak günümüze kadar gelmiştir. İlk Belediye Başkanı Hüseyin YILMAZ olup sırasıyla; Ahmet SAİN, Raşit ENGİN, İsmail SAİN, Hasan ARAS, Remzi SAİN, (Rasim PEKER 1960 ihtilali atamayla belediye başkanlığı yapmıştır.),Durmuş AKSU, Süreyya PEKER SAİN, (Kazım ZÜLFİKAR ve Ferhat KÖKEN, 1980 ihtilalinde atamayla belediye başkanlığı yapmışlardır.) ve halen belediye başkanı Erdoğan KIYICI dır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Üsküp Beldesi, Marmara Bölgesi’nin, Trakya kesimindeki, Yıldız Dağları bölümünde yer alır.Kırklareli Merkez ilçe sınırları içerisindedir. Şehrin 17 km. doğusunda yer alır. Denizden yüksekliği 300 metre kadardır.

  Üsküp’ün çevresinde; doğusunda Hacıfaklı, Kurudere, Çayırdere, Kuzeyinde Beypınar, Çukurpınar, Batı yönünde Armağan, Yörükbayır, Demircihalil, Yündalan, Güneyden ise Üsküpdere, Karıncak, Kızılcıkdere, Kaynarca ve Pınarhisar ile komşudur.

  Üsküp, Yıldız Dağları eteklerinde yer alır. Üsküp Deresinin iki yamacında kurulmuştur. Doğu yamacında Cevatpaşa, Gündoğdu, batı yamacında Kemalpaşa,Mehmetçavuş Mahalleleri yer alır. Mahalleler iki köprü ile birbirine bağlanmıştır.

  Üsküp toprakları çok geniştir. Birden fazla toprak çeşidi görülür. Kara kepir toprakları, kireçli, kumsal, kahverengi, kestane renkli step toprakları vardır.Yıldız Dağlarının bir bölümü Üsküp topraklarında yer alır.Ergene Ovası’nın bir kısmı Üsküp merasını meydana getirir.

  İklim

  İklimi; Karasal iklim ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş tipi görülür. Kışlar yağmur ve kar yağışlı ,yazlar sıcak geçer.Yazın da yağış görülür.

  Nüfus

  Üsküp Beldesi’nin son sayımındaki nüfusu 2750 kadardır.Üsküp’e bağlı köylerle beraber nüfusu 5000 kadardır. Üsküp göç veren bir yerdir. Üsküp’ten göç edenler başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın muhtelif ülkelerine, İstanbul’a ve komşu kentlere göç etmiştir.

  Kırklareli organize sanayi ve Üsküp’te de muhtelif işyerlerinin açılması ile göç azalmıştır.

  Yıllara göre Nüfusu;¹

  2000 2.752

  1997 2.708

  1990 3.017

  1985 3.333

  1980 3.473

  1975 3.707

  1970 3.669

  1965 3.756

  1960 3.825

  Ekonomi

  Yetiştirilen ürünler : Buğday, ayçiçeği, arpa,yulaf, çavdar, tütün, üzüm, mısır, baklagiller, çeşitli meyve ve sebzeler.

  Hayvancılık azalmıştır.Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık gelişmiştir. Sanayi gelişme göstermiştir. Kasabamızda parke, bıçak, un, hayvan ürünleri, ahşap mutfak fabrikaları vardır.Çorap fabrikası inşa halindedir.

  Özellikle bağcılık önemli bir faaliyettir.Kaliteli Şarap üretmek amacıyla araştırmalar yapan bir sanayici bütün Türkiye’yi taramış ve en kaliteli şarap yapımı için elverişli toprakların Üsküp’te olduğu, yaptırdıkları analizden anlaşıldığını beyan etmişlerdir. Bu amaçla bağcılık için geniş toprak satın alabileceklerini ve bu amaçla gerekli temaslarda bulunmuşlardır.

  Hemen hemen herkesin bağı mevcuttur. Hardaliye ve üzüm pekmezi yapılmaktadır. Üzümlerin bir kısmı yıllarca Tekirdağ şarap fabrikası tarafından satın alınmıştır.

  Kasabamızda 20-25 sene çavdar sazından şerit örülmüştür. Örülen şeritler şapka, çanta, dekoratif malzemeler, turistik eşya yapımında kullanılmıştır


  Altyapı bilgileri

  Köyde bir ilköğretim okulu ve bir lisesi bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi mevcuttur herhangi bir su sorunu yaşamamaktadır. Ptt acentesi bulunmaktadır. Ulaşımı sağlanan asfalt yolları mevcuttur. Aynı zamanda köyde elektrik ve telefon gibi hizmetler mevcuttur herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üsküp Beldesi Hakkında Forum Tarih
Yahya Kemal Beyatlı'nın Üsküp Şiiri Şairlerimiz Ve Şiirleri 22 Ekim 2012
Üsküp Böreği Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 27 Temmuz 2011
Üsküp Güllaç Tarifi Yapılışı Tatlılar ve Reçeller 15 Kasım 2010
Üsküp Hakkında Bilgi ve Resimler - Makedonya Ülkeler Coğrafyası 7 Kasım 2010
Üsküp İlköğretim Okulu İstanbul Bağcılar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş