Ürtiker ne demek - Ürtiker nedir - Ürtiker anlamı

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ürtiker ne demek - Ürtiker nedir - Ürtiker anlamı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ürtiker nedir, ürtiker ne anlama gelir,
  ürtiker ne demektir,
  Ürtiker (Kurdeşen) dir.
  Ürtiker vücudun herhangi bir yerinde gruplar halindeoluşan, soluk kırmızı renkli kabarıklıklardır. Bu döküntü bir kaç saat içinde geriler. Eski bir döküntü solarken yerine yenileri çıkabilir. Boyutları bir kalem arkası büyüklüğünden, bir tabak büyüklüğüne kadar değişebilir ve birleşerek büyük alanlar oluşturabilirler. Genellikle kaşıntılıdır, fakat yanma ve batma hissi de olabilir.

  Ürtiker kan plazmasının derideki küçük damarlardan dışarı çıkması sonucu oluşur. Bu duruma histamin denen kimyasal maddenin salgılanması neden olur. Histamin mast hücresi dediğimiz hücrelerden salgılanır. allerjik reaksiyonlar, yiyeceklerin içinde bulunan bazı kimyasal maddeler ve bazı ilaçlar histamin salınımına neden olabilir. Bazen ürtikerin neden oluştuğu saptanamayabilir.

  Ürtiker oldukça yaygındır. İnsanların % 10-20 si yaşamı boyunca en az bir kez ürtiker atağı geçirir. Bir çok atak bir kaç gün veya haftada geriler. Bazen de yıllarca sürebilir.

  Ürtiker göz etrafında, dudakda, cinsel bölgede geliştiğinde aşırı bir şişliğe neden olur. Bu durum hastaları korkutmasına rağmen, genellikle 24 saat içinde geriler. Bununla birlikte nefes almakta ve yutkunmakta zorluk var ise acilen bir doktora başvurulmalıdır.

  Akut Ürtiker

  Altı haftadan kısa süren ürtikere akut ürtiker denilir. Bu tip ürtikerlerde genellikle ürtikere sebep olan neden bulunabilir. En sık rastlanılan neden gıdalar, ilaçlar ve enfeksiyonlardır. Böcek ısırıkları ve bazı iç hastalıkları ile birlikte görülebilir. Diğer nedenler ise basınç, soğuk ve güneş ışınlarıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ürtiker demek Ürtiker Forum Tarih
Ürtiker Nedir, Ürtiker Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi Genel Sağlık 21 Eylül 2011
Kronik Ürtiker Hastalığı Nedir - Kronik Ürtiker Hastalığı Hakkında Bilgi Genel Sağlık 13 Mart 2011
Ürtiker Alerji Nedir? Genel Sağlık 12 Kasım 2009
Kurdeşen (Ürtiker) hastalığının başlıca nedenlerinden biri stres.. Cilt Hastalıkları 5 Mart 2009
Ürtiker (Kurdeşen) Cilt Hastalıkları 30 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş