Üretim Dağıtım İstek ve Gereksinimler

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Üretim Dağıtım İstek ve Gereksinimler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sosyal gereksinimlerimiz - Sosyal Gereksinimler  # İnsanlar köylerde,kasabalarda ve şehirlerde gereksinimlerini karşılayabilmek bir arada yaşarlar.Çünkü birtakım gereksinimleri vardır. Beslenme,barınma,uyumak ihtiyaçların temelini oluşturur.Hayvanlar için de en önemli ihtiyaç beslenmedir.Bitkiler besin üretebilmek için gün ışığına ve topraktaki minerallere ihtiyaç duyar.Yaşamın sürekliliği bu temel gereksinimlerin karşılanmasına bağlıdır.
  # Temel gereksinimlerden başka sosyal gereksinimler de vardır inemaya ya da tiyatroya gitmek,spor yapmak,kitap okumak,parka gitmek so ereksinimlerdir..
  # Gereksinimlerimizi karşılarken ölçülü ve planlı hareket etmeli, l gereksinimlerimize öncelik vermeli,daha sonra sosyal gereksinimlerimizi lamalıyız. İstek ve gereksinimler süreklilik gösterir.Her aile gelirine uygun ola ma yapar.Giderlerin gelire göre ayarlanmasına bütçe denir.Aile bütçesi lanırken ;beslenme,barınma ve giyinmeye öncelik verilmeli,daha sonra sosy sinimler için para ayrılmalıdır.Bütçe gelir ile gider arasındaki dengeyi sağla İhtiyaçların boyutu,niteliği ve taşıdığı önem,insanların sahip olduğu sosyal l çevre,yaş,cinsiyet gibi özelliklere bağlı olarak değişir. İnsanların istekleri ve bazı ihtiyaçları kişiden kişiye değişir;ancak temel açlar herkes için aynıdır.Temel ihtiyaçların karşılanması zorunludur.
  # Günümüzde bireylerin gereksinimleri için çeşitli ürünler tüketicilere sunulmaktadır.Önemli olan alış verişyaparken kaliteli olan ürünleri seçebilmektir. Görünüşleri aynı olan ürünler aynı kalitede olmayabilir.Alacağımız ürünlerde Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) mührünün olup olmadığına bakılmalıdır. Ürünün hem kaliteli hem de fiyatının uygun olmasına ve garanti UNUTMAYALIM Bilinçli bir tüketici olarak alış veriş belgesininfiş ya da fatura almayı sonrası bulunmasına dikkat edilmelidir. unutmayalım.Fiş ya da fatura aldığımız satıcı sattığı ürün karşılığının belli bir oranını devlete vergi olarak öder.
  # Büyük marketlerden alışveriş yaparken ürün seçiminde kafamız karışabilir.Bu tür alışveriş merkezlerinde ürünlerin çokluğu ve çeşitli indirimler,almamız gerekenler hakkında bizleri kararsızlığa düşürür.Alışveriş bittikten sonra bakarız ki ihtiyacımız olmayan çok sayıda ürün almışız.Bu konuda size birkaç öneri: NEYE İHTİYACIM VAR? NE İSTİYORUM? FİYATI NE KADAR OLMALI? ALDIĞIM ÜRÜNÜN SON KULLANMA TARİHİ ÖNEMLİ Mİ? BAŞKA NE TÜR İSTEKLERİM VAR?
  # Alacağımız malların garanti belgesinin olup olmadığı önemlidir.Garanti belgesi malın belirli bir süre bozulmayacağının güvencesidir.Bu süre içinde bozulan mal ücretsiz olarak onarılır,ya da değiştirilir. Tüketici olarak her birimizin hakları vardır.Bazen bozuk,kırık ya da hatalı ürünler alabiliriz.Böyle durumlarda hatalı malı değiştirme ya da 7 gün içersinde geri verme hakkımız vardır.Geri vardiğimiz ürünün firma tarafından parası ödenir.Eğer ödenmezse tüketicinin mahkemeye başvurma hakkı vardır. Bir ürünü iade etmede,kaymakamlıklar içinde bulunan Tüketici Hakem Heyetleri de yetkilidir.
  # Üzerimize giydiğimiz giysilerin ya da her gün yediğimiz yiyeceklerin nasıl oluştuğunu biliyor musunuz? Örneğin,bir koyunun kırkılmasından 4-5 kg yün elde edilir.Bu yünlerle şu anda üzerinizdeki kazaklar üretilir.Yün kıyafet oluncaya kadar,birçok aşamadan geçer.
  # Yediğimiz ve içtiğimiz birçok şey de uzun bir yolculuktan geçer.Domatesten salça yapılması buna örnektir.Kutular içersindeki salçaların market raflarına gelinceye kadar geçirdiği evreleri ve daha sonrasını sıralayabiliriz. TARLALARA DOMATES EKİMİ DOMATESLERİN TOPLANMASI
  # DOMATESLERİN FABRİKAYA TAŞINMASI DOMATESLERİN FABRİKADA İŞLENMESİ APILAN SALÇALARIN DAĞITIMI
  # Bir ürünün üretim,dağıtım ve tüketim yolculuğu sırasında insanın dikkatinizi çekmiştir.İnsanlar ihtiyaçlarını tek başına karşılayamazlar.Burada sal iş bölümü ortaya çıkar.İhtiyaçların karşılanması meslekleri ortaya çıkar Sağlıklı toplum toplumsal iş bölümü ile sağlanır.Çünkü insanlar ihtiyaçlar karşıladıklarında mutlu olurlar. HANGİ MESLEK DAHA BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİPTİR? Meslek sahibi olan herkes çalışmalarını sürdürüken emek harcar.Bu nedenle her meslek saygındır.
  # Aşağıdakilerden hangisi temel ihtiyaçlarımız arasında yer alır? a) okuma b) barınma c) eğlenme d) gezme
  # Aşağıdakilerden hangisi tüketici haklarını koruma amaçlı sivil toplum kuruluşudur? A)TEMA B)TEGD C)TEV D)TÜKODER
  # Aşağıdakilerden hangisinin hammaddesi aynı değildir? a) İplik b) Kazak c) Atkı d) ayakkabı
  # Ülkemizde tüketicinin korunmasına yönelik çalışan bakanlık aşağıdakilerden idir? ım ve Köy İşleri Bakanlığı tür ve Turizm Bakanlığı ayi ve Ticaret Bakanlığı lık Bakanlığı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üretim Dağıtım İstek Forum Tarih
Pirincin üretimi dağıtımı ve tüketim aşamaları Doğa ve Bitkiler 22 Şubat 2014
Yer Şekillerinin Üretim ve Dağıtıma Etkileri Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 7 Ocak 2014
3. sınıf Türkçe 8. Tema Üretim Tüketim Ve Verimlilik Tema Değerlendirme soru cevapları Eğitim Bilgileri 25 Eylül 2017
Üretimde makineleşme insan hayatında ne gibi değişikliklere yol açmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2017
Üretim yapan meslekler nelerdir kısaca Meslekler Rehberi 28 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş