Üreme hücreleri ve embriyo arasındaki ilişki nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 20 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Üreme hücreleri ve embriyo arasındaki ilişki nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  üreme hücreleri ve embriyo arasındaki ilişkiyi bilen varmı?
   

 2. burası çok kötü bn bilgisayara soruom o bana soruo bnce bu site ii deil
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İnsanda Üreme:

  Tüm canlılar gibi insanlar da nesillerini devam ettirebilmek için üreme yeteneğine sahiptir. İnsan vücudunda üremenin gerçekleşmesini sağlayan yapı ve organlar bulunur. Bu yapı ve organlarda üretilen üreme hücreleri üremeyi gerçekleştirir. Üreme hücreleri dışında vücutta bulunan diğer hücreler üremeyi sağlama yeteneğine sahip değildir. Üreme hücreleri ile üremeyi sağlayan yapı ve organlar dişi erkek bireylerde farklılık gösterir.
  Dişilerde üretilen üreme hücresi yumurta, erkeklerde sperm olarak adlandırılır. Yumurta ve spermin mikroskopla çekilmiş fotoğrafları incelendiğinde yapılarının farklı olduğu görülür. Bu yapı farklılığının görevlerinin farklı olmasıyla ilişkisi vardır.
  Sperm: sperm erkek üreme hücresidir. Baş, orta kısım ve kuyruk olmak üzere üç bölümden oluşur. Baş kısmı hücre zarı, sitoplâzma ve çekirdekten oluşur. Küçük ve hareketli bir hücredir.
  Yumurta: yumurta, dişi üreme hücresidir. Hücre zarı, sitoplâzma ve çekirdekten oluşur. Büyük ve hareketsiz bir hücredir.
  Yumurta ve sperm birleşerek hücrelerinim çekirdeklerinin birleşerek yeni bir hücre oluşturmasına döllenme adı verilir. Döllenme sonucu oluşan yeni hücreye zigot denir. Zigot anne rahminde gelişerek bebeği meydana getirir. Bu şekilde bir canlının kendine benzer yeni bir canlı oluşmasına üreme denir. İnsanda üremenin gerçekleşebilmesi için babanın sperm hücresinin çekirdeği bir araya geldiğinden bebek bazı özellikleriyle annesine, bazı özellikleriyle babasına benzer. Çünkü hücrelerindeki kalıtsal maddenin yarısı babasından yarısı annesinden gelmiştir.
  İnsanlarda Üremeyi Sağlayan Yapı ve Organlar
  Üreme organları bir canlıdaki üreme sistemini oluşturur. Dişi ve erkek bireylerin üreme sistemleri farklıdır. İnsan neslinin devam edebilmesi için bu iki sistemin birlikte görev yapması gerekir.
  Erkek üreme yapı ve organları
  • testis:erkek bireyde iki testis bulunur. Testislerin de sperm hücreleri üretilir.
  • Salgı bezleri: spermleri beslenmesini ve hareketliğinin artmasını sağlayan salgıları oluşturur.
  • Sperm kanalı: spermleri testislerden penise taşır.
  • Penis: spermlerin ve idrarın erkek vücudundan dışarı atılmasını sağlar
  Dişi üreme organları
  • Yumurtalık: dişi bireyde iki yumurtalık bulunur. Yumurtalıklarda yumurta hücreleri üretilir.
  • Yumurta kanalı: yumurtalıklarda üretilen yumurtanın döl yatağına ulaşmasını sağlayan kanaldır. Döllenme bu kanalda gerçekleşir.
  • Döl yatağı: zigotun yerleştiği ve geliştiği yerdir.
  • Servis: döl yatağının vajinaya açılmasını sağlayan kısımdır.
  • Vajina: döl yatağı ile dış ortam arasındaki bağlantıyı sağlayan esnek yapıdır.
  Döllenme nedir?
  Dişi yumurtalığında genellikle her ay bir yumurta oluşur. Oluşan yumurta olgunlaştığında, yumurta kanalına hareket eder. Erkek üreme organıyla dişi üreme organına nakledilen milyonlarca spermden yaklaşık 500 tanesi yumurtaya ulaşır. Yumurta bunlardan yalnızca biriyle birleşir. Yumurtayla birleşen spermin çekirdeği ile yumurtanın çekirdeği birleşip kaynaşır. Bu olaya döllenme denir. Döllenmiş yumurta hücresine zigot adı verilir. Bu durum gebeliğin başlangıcıdır.
  Zigot canlıyı meydana getirebilmek için bir seri geçirir. Yaklaşık 100 hücreden oluşan bir balon şeklini aldığında embriyo adı verilir. Bölünmeler devam ederken embriyo yumurta kanalından dölyatağına doğru ilerler. Döl yatağının iç dokusu embriyonun yerleşip gelişimini sürdürebilmesi için kalınlaşır, kan damarlarınca zenginleşir. Embriyo bu dokuya yerleşerek gelişmesine devam eder.
  Embriyo çok hızlı gelişerek, Gelişimiyle orantılı olarak görünümü de değişir.
  • 1.ayın sonunda embriyo yaklaşık 3,5 mm uzunluğuna ulaşır. Kalp atmaya başlar. Kol ve ayak taslakları görülür. Baş kıskı kısmen genişler.
  • 2.ayda embriyonun boyu 3,5 cm kadardır. Kol, baş, kulak, göz kapakları ne ağız açıklığı taslakları belirgin ve tanınabilir duruma gelmiştir. Parmak taslakları oluşur. Kemikleşme başlar. Bu ayın sonunda embriyo küçük bir insan minyatürüne benzetildiğinden, artık fetüs 22olarak adlandırılır.
  • 3.ayda fetüs yaklaşık 9 cm olur. Organlar tamamen belirginleşmeye başlar. İskelet oluşumu hızla devam eder. Ter ve meme bezleri belirginleşmeye başlar. Yüzde kıllanma görülür. Tırnaklar gelişir. Cinsiyeti tanınmaya başlar. İlk üç aylık evrede temel organlar gelişmiştir.
  • 4.ayda fetüsün yüzü ergin bir insan yüzünün şeklini alır.
  • 5.ayın sonunda fetüsün boyu yaklaşık 27-30 cm' yi bulur. Bu ayda fetüs kendiliğinden hareket eder ve seslere tepki verir.
  • 6.ayda boy 35 cm'ye ulaşır. Artık fetüs tamamen bir insanın minyatürdür. Başta kıllanma olur. Kemikleşme ve iskeletleşme doruğa ulaşır. Kaslar ve kirpikler ortaya çıkar
  • 7.ayda iç organlar döl yatağı dışındaki hayata hazırlık amacıyla olgunlaşır.
  • 8.ayda fetüstün boyu,50 cm civarındadır. Fetüs ergin görünümünü almaya başlar.
  • 9.ayda fetüsün boyundadır. Fetüs önceki aya göre hareketsizdir. Çünkü büyüklüğünden dolayı hareketi için az yer kalmıştır. Fetüs artık döl yatağındaki gelişimini tamamlamıştır.
  Embriyonun korunması
  Sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelebilmesi için her şeyden önce annenin sağlıklı olması gerekir. Bu konuda en önemli görev anne adayına düşmektedir.
  Embriyonun çok hızlı bir şekilde geliştiği dönem hamileliğinin ilk üç ayıdır. Özellikle bu dönemde radyasyonun yoğun olduğu yerlerde bulunmak, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar, doktor kontrolü dışında kullanılan ilaçlar hem anne adayı hem de embriyonun sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bebeklerde bedensel ve zihinsel gelişim bozuklukları görülebilir. Ayrıca anne adayı yeterli ve dengeli beslenmeye de dikkat etmelidir. Az yemek kadar aşırı yemenin de zararlı olduğunu unutmamalı. Vücudu sıkan giyecekler giymemeli, doktorun verdiği egzersizleri düzenli olarak yapmalıdır.
   

 4. fen ve teknoloji 8. sınıf 2. etlinlik değilmi bu :D
  öğrenciler artık bilgisayara soruyor
   

 5. Erkek üreme hücresi olan sperm ve dişi üreme hücresi olan yumurtaya birleşip kaynasmasına döllenme denir. Yani embriyo oluşur. Embriyo da büyüyünce bebek oluyor :D
   

 6. ya ilişkiyi tam olarak yazsanıza hepsini yazmaya ne gerek var bn ilişkiyi istiorm
   

 7. yaaa of çok saçma şeyler yazmışsıınız biz ilişkiyi istiyoruz siz anlamınıı falan yazmışsıınız :(
   

 8. aynen ya ilişki yazın
   

 9. embriyo iki hücrenin birleşmesi ile olan ve daha sonra büyüyen bir organ gibi bişeydir :D
   

 10. ya ben ilişkisini öğrenmek istiyorum ayrıtıya gerek yok:(
   

 11. sperm ve yumurta anne ve baba sayesinde döllendikten sonra anne karnında embriyo yani bebek meydana gelir. alın size ilişki yazın bakem burdan. :)
   

 12. Site çok kötü farklı farklı bilgiler var. Üreme hücreleri ve embriyo arasındaki ilişki : Döl olduktan sonra hücre mitoz olayını yaparak embriyo oluşur mitoz devam ettikçe embriyo büyür ve bebek olur yani bu kadar basit :D İnş. yardımcı olmuşumdur...
   

 13. herkikiside birbirine benzeyor çünkü spermle yumurta birleşerek zigotu o da büyüyerek embriyoyu oluşturuyor... bişey değil.. . :D
   

 14. ya uuf kısa olsun lutfennnn
   

 15. dölenmeden sonraa embiryo olur alın size ilişki
   

 16. hmm bunlar doğru mu gerçekten
   

 17. yaa daha düzgün daha açıklayıcı olsun lütfen
   

 18. çok kolay ya bunda bilinmiyecek ne var
   

 19. Doğru söylüyorsunda döllenmeden sonra hücre mitoz olayını yaparak zigot oluşur. daha sonra embriyo olur hocalar buna çok takılıyo benden söylemesi :D
   

 20. biz size soruyoz siz bize
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üreme hücreleri embriyo Forum Tarih
Mitoza Örnek Olarak Eşeysiz Üreme Hücreleri Konu Dışı Başlıklar 11 Kasım 2011
Vejetatif üreme nedir örnekler Eğitim Bilgileri 24 Mart 2015
Vejetatif üreme faydaları kısaca Eğitim Bilgileri 24 Mart 2015
Omurgasız hayvanlarda üreme çeşitleri kısaca Diğer Hayvanlar 7 Ocak 2015
Böcekçil Bitkilerde Beslenme Sindirim Üreme Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 10 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş