Ürünlü Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ürünlü Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırklareli Ürünlü Köyü - Ürünlü Köyü Hakkında - Ürünlü Köyü Tanıtımı - Ürünlü Köyü Resimleri  Ürünlü, Kırklareli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: SELAMİ GÜRER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (288) 286 70 32-286 70 99

  Cep Telefonu:
  0 (542) 393 57 72

  Tarihçe

  Köyün kurucuları Konya da bulunan Karamanoğulları Beyliği, Osmanlı İmparatorluğuna katıldığı dönemlerde, Osman bey'in emri ile Bulgaristan alındığı zamanlar buraya göç etmesi emronulur. Ve Osman Bey'in emri ile gittikleri Bulgaristan da Zara bölgesinde yaşarlar. Kurucu ailelerin kökeni Konya Karamanoğulları Beyliğindendir. Bulgaristan Osmanlı imparatorluğu egemenliği altında iken isyan çıkar ve rus çarı da bulgarlara yardım eder. 1893 yılında olan ve tarihte büyük rus savaşı olarak geçen sonuçlarından biri olarak bulgar prensliği kurulur. Ve orada ikamet eden Türklerin bir kısmı savaş nedeniyle içlere çekilerek şimdiki Trakya'ya göç eder. Bu Türklere, Osmanlı Trakya bölgesinden yerler göstererek, Bulgaristan'dan gelenler Türkler yeni köyler kurarlar.İlk gelenler GÜREL Sülalesi olup, Köyün ilk önce ki adı: Kızılcamüsellim olup, daha sonra değiştirilerek Ürünlü olmuştur. Bu isim seçilmesinin sebebi rivayete göre topraklarının verimli, sulak araziler olmasındandır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köy halkı tipik trakya göreneklerine sahiptir.KALLE yemeği bu köyden çıkmış ve KIRKLARELİ bölgesinin meşhur yemeği olmuştur, adına EKŞİ KALLE DE denilmektedir.

  Coğrafya

  Vilayet merkezine ( Kırklareli Edirne yolu üzerinde ) 22 km uzaklıktadır.Doğusunda İNECE nahiyesi,Batısında Kocahıdır ve Edirneye bağlı Akardere köyleri,Kuzeyinde Paşayeri,Güneyinde Edirneye bağlı Bostanlı köyü vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Yazları sıcak kışları yağışlı ve soğuktur,kuru ayazı meşhurdur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 600
  2000 750
  1997 687

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Genellikle Buğday,Arpa,Ayçiçeği (Gündöndü), Mısır,Tütün,Pancar,Kavun ve Karpuz ekilmektedir.Sebzecilik ve meyvecilikte başlamıştır.1 yıl önce elma dikimleri de olmuştur.bugun urunlu koyunde uretılen kavun çok lezzetlıdır aynı zamanda burada yavaş yavaş arıcılık,meyvecılık(şeftalı)yetıştırılmektedır urunlu koy ekonamısıne koy koparatıfının katkısı çoktur sermayenın ıçerıde kalmasına ve halka alışverışını daha hesaplı yapmasına katkı sağlıyor

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır,ancak köyün öğrencileri az olduğundan İNECE beldesine taşımalı eğitime gitmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi ve internet vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca her yarım saat'te bir araba vardır köyümüze..

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ürünlü Köyü Hakkında Forum Tarih
Ürünlü Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Kürünlü Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Mazıdağı Ürünlü Köyü - Mazıdağı Ürünlü Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 12 Aralık 2009
Curunlu Köyü Kurucaşile Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Ürünlü Köyü Polateli Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş