Ünlülere emsal olacak karar!

'Magazin Haberleri' forumunda Dine tarafından 15 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ünlülere emsal olacak karar! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mahkeme, “Gerekli açılımı sağlayamadılar” diyen Nurgül Yeşilçay'ı haklı buldu.


  [​IMG]

  Procom Film şirketiyle olan sözleşmesini “Popülerliğimi devam ettirmek için gerekli açılımı sağlayamadılar” diyerek tek taraflı fesh eden Nurgül Yeşilçay’ı mahkeme haklı buldu.

  Nurgül Yeşilçay, 2004 yılında yapımcı-yönetmen Abdullah Oğuz’un sahibi olduğu “Procom Film” şirketi ile olan sözleşmesini “yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle” tek taraflı bozdu.
  Şirket ise genç oyuncunun sözleşme gereği 100 bin TL ödemesi gerektiğini belirterek mahkemeye başvurdu. İstanbul Adliyesi’nde görülen davada Yeşilçay, “Popülerliğimin devamı için hiçbir çalışma yapılmadı” diyerek kendini savundu.
  Davacı şirket ise, “Tanıtım hizmeti verildi. dil öğrenmesi için 3 aylığına İngiltere’ye gönderildi. Asmalı Konak’ta oynadığı için başka bir dizide oynayamazdı” diyerek iddiaları yalanladı. Yargıtay’a gidip dönen davada mahkeme sağlıklı bir sonuç alınabilmesi için 3 kişilik bir bilirkişi oluşturup, görüşüne başvurdu. Bilirkişi raporunda, “Davalının ’Asmalı Konak’ dizisi ve sinema ile ulaştığı şöhreti ve sanatçının tanınmışlığını artıracak, kariyerini ileriye taşıyacak herhangi bir proje yapılmamış. Tek tip rolle yetinilmiş. Çok iyi teklifler geri çevrilmiş. Davalı adına web sitesi dahi oluşturulmamış, finans, hukuk hizmetleri verilmemiş. Davalıya ’oyuncu koçu’ tahsis edilmemiştir” denildi. Bu raporun ardından mahkeme, Yeşilçay’ı tek taraflı fesh kararında haklı bularak yapımcı şirketin açtığı davayı bir kez daha reddetti.

  Yeşilçay’ın avukatı Ali Cahit Polat bu kararın ’emsal’ niteliğinde olduğunu savunarak, ”Bundan sonra sanatçılar, menajerlik şirketlerinin ’oyuncağı’ olmaktan kurtulacak. Sözleşmeler hukuki zemine oturtulacak“ dedi. (vatan)


  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ünlülere emsal olacak Forum Tarih
Facebook ve Twitter ünlülere yarıyor İnternet ve Network 8 Aralık 2009
Demsal İsminin Anlamı Nedir - Demsal Nedir Anlamı İsimler Sözlüğü 11 Eylül 2011
Geriyam - Grup Demsal Kürtçe Müzik Videoları 20 Ağustos 2011
Koma Demsal - Rozerin (Harika Bir Eser) Kürtçe Müzik Videoları 10 Aralık 2010
Koma Demsal - Bahoz (Kürtçe Süper Şarkı) Yeni Kürtçe Müzik Videoları 24 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş