Ünlükaya Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ünlükaya Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ünlükaya Köyü Oltu resimleri - Ünlükaya Köyü Oltu hakkinda bilgiler  Ünlükaya, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün tarihsel geçmişi çok eskilere dayanır. Genelde Orta Asya Azerbaycan göçebeleri burayı benimseyerek yerleşmiş ve köyün çoğunluğunu oluşturmuşlardır. Köy; ismini, sahip olduğu büyük bir kayadan alır. Bu kaya, zincirli taş denen büyük bir kayadır. Ayrıca köy; Nefsinarman ve Narmankele olarak da bilinmektedir. Köyde bir kale ve bir de hamam bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri Erzurum geneli ile benzerlik gösterir. Bariz farklar olmamakla beraber kendine ait renkli kültürü de mevcuttur.

  Coğrafya

  Erzurum iline 105 km., Oltu ilçesine 15 km. uzaklıktadır.

  Köyün güneydoğusunda Toprakkale, Obayayla, güneyinde Ayyıldız, Damarlıtaş, Çatalsöyüt,güney batısında Tuztaşı, Koçkaya doğusunda Alabalık kuzeyinde sünkas

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 580
  1997 525

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünü olarak; şeker pancarı, mısır, buğday, arpa, mercimek, fasulye, patates,soğan sebze ve meyve yetiştirilir.

  Tarım alanının bir çok bölümü, sulu tarımdır. Köyün içinden Oltu çayı geçmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık Evi bulunmasına rağmen faaliyet göstermemektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt yol olup köyde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş