Ünlü ressamın kapılarındaki tarihi sır

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ünlü ressamın kapılarındaki tarihi sır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyaca ünlü Türk Ressamı Osman Hamdi Bey'in yeni tabloları bulundu.. Haber 7 farkıyla ilk siz görüyorsunuz: Osman Hamdi Beyin evindeki kapılarındaki resimlerin fırça tekniği ile analizi tarihi sırrı gözler önüne serdi

  Remziye Karakuş ve İhsan Aydın'ın haberi


  Özellikle bürokrasiyi eleştirdiği, müzayedelerde fiyat rekorları kıran Kaplumbağa Terbiyecisi adlı tablosu ile dünya çapında şöhrete sahip ünlü ressam, arkeolog, eğitimci, müzeci ve yazar Osman Hamdi Bey’in yeni tabloları bulundu. Genelde sayfiye olarak kullandığı ve resimlerinin çoğunu çizdiği evin kapılarına çizilmiş resimlerin de ünlü ressama ait olduğu ortaya çıktı.
  Resimlerde imzası yok ama üslubu var
  Osman Hamdi Bey Müzesi Müdürü Mustafa Çakır ve müzede görev yapan araştırmacı Canan Cürgen’den aldığımız bilgiye göre kapıların üzerine çizilmiş olan ancak Osman Hamdi Efendi’nin imzasını taşımayan resimlerin fırça tekniğine dayanılarak ona ait olduğu belirtiliyor.

  [​IMG]
  Resimler 3 kapı üzerine tablo gibi işlenmiş…
  2006’da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Müzeler Müdürlüğü bünyesine alınan müze, yapılan tadilatla yepyeni görünüme kavuşmuş. Kocaeli’nin Gebze İlçesine bağlı Eskihisar Köyü’ndeki Osman Hamdi Müzesi'nde Osman Hamdi Beyin özel eşyaları, çalışma masası, tablolarının yanı sıra kapılara çizilmiş ve onun olduğu geç fark edilen resimleri de ziyaret edilebiliyor.
  Özellikle yaz aylarında öğrencilerin ve sanatseverlerin akınına uğrayan müze, hafta içi hergün ve cumartesi günleri öğleden önce 09:00-12.00’de, öğleden sonra sonra 13:30-17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebiliyor.
  OSMAN HAMDİ BEY KİMDİR?
  Osman Hamdi bey 1842’da İstanbul’da doğdu. 1860'da hukuk öğrenimi için Paris'e gitti. Hukuk öğreniminin yanı sıra o dönemim ünlü ressamlarının atölyelerinde çıraklık yaparak iyi de bir resim eğitimi aldı.

  1869 yılında Bağdat Yabancı İşler Müdürlüğü''ne atandı. 1871'de İstanbul'a geri dönünce sarayda çalışan Osman Hamdi, 1881'de Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi)'a atandı. Bu görevi ile Türk müzeciliğinin parlak dönemleri başladı. 1883 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi'ni ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni kurdu ve müdürlüklerini üstlendi. 1884'te o güne kadar hiç gündeme gelmemiş olan ve çokça kayıp verilmiş olunan bir zaafı, antik eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan Asr-ı Atîka Nizamnâmesini çıkarttırark yürürlüğe soktu.

  Osman Hamdi Bey, Nemrut Dağı, Lagina Tapınağı ve Sayda'da arkeolojik kazılar gerçekleştirdi. Sayda'da yaptığı kazılarda bulduğu, arkeoloji dünyasının başyapıtlarından sayılan, aralarında İskender Lahiti'nin de bulunduğu bir takım antik eserler çıkardı. Burada bulunan eserler bugün Osman Hamdi Bey'in bulmuş olduğu birçok eser gibi, kendisinin temellerini attırdığı İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilendi. 24 Şubat 1910 İstanbul’da vefat eden Osman Hamdi bey vasiyeti üzerine Kocaeli’de defnedildi.
  Bazı Önemli Eserleri

  * Kaplumbağa Terbiyecisi (1906)
  * Kahve Ocağı (1879)
  * Haremden (1880)
  * İki Müzisyen Kız (1880)
  * Kuran okuyan Kız (1880)
  * Çarşaflanan Kadınlar (1880)
  * Vazo Yerleştiren Kız (1881)
  * Gebze’den Manzara (1881)
  * Çekik Gözlü Kız-Tevfika (1882)
  * Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız I
  * Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız II (1890)
  * Feraceli Kadınlar (1904)
  * Pembe Başlıklı Kız (1904)
  * Kaplumbağa Terbiyecisi (1906)
  * Mimozalı Kadın (1906)
  * Şehzade Türbesinde Derviş (1908)
  * Silah Taciri (1908)
  * Beyaz Entarili Kız (1908)
  * Sarı Kurdeleli Kız (1909)

  Haber 7
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş