Ünlü oyuncu, Afrika'ya iltica etmek istedi

'Magazin Haberleri' forumunda Dine tarafından 18 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ünlü oyuncu, Afrika'ya iltica etmek istedi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kurtlar Vadisi Gladio"nun Şener Paşa'sı Soydan "Ekonomik yönden bitiğim" dedi ve ekledi: Artık mülteci yerine konulmak istemiyorum


  [​IMG]
  Büyük gişe başarısı yakalayan 'Kurtlar Vadisi Gladio' filminde 'Şener Paşa' rolününü üstlenen tiyatrocu Ali Rıza Soydan, bir Afrika ülkesine sürgün edilmek için başvurdu. Sabah'ın haberine göre ilkokul yıllarında arkadaşlarıyla kurduğu grup ile tiyatro serüvenine atılan Ali Rıza Soydan, 35 yıllık profesyonel oyunculuk hayatında 'mülteci' gibi yaşamak zorunda bırakıldığını, sosyal güvencesi olmadığını, sanatını ve mesleğini özgürce yapamadığını söyleyerek vatandaşlıktan çıkartılmak için Başbakanlığa e-mail yoluyla başvurdu.
  HIZLI İŞLEM ŞAŞIRTTI
  Soydan'ın "Türkiye Cumhuriyeti devletinin bana ver(me)diklerini iade ederek vatandaşlıktan çıkarılmam ve mümkünse Afrika ülkelerinden birine sürgün edilmem konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim" ifadelerini kullandığı dilekçesini Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı hemen işleme koydu. Başkanlık dilekçeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden önce Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne, ardından Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. Dilekçe daha sonra İçişleri Bakanlığı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Dilekçesinin devlet kademelerinde hızla işlem görmesini hayretle karşıladığını dile getiren Soydan, hakkındaki kararı bekliyor.

  'UMUTLARIM TÜKENDİ'
  Oyunculuk hayatında her türlü sıkıntıyla 35 yılı geride bıraktığını anlatan Soydan, "Bu ülkeye dair bütün inancımı, umutlarımı yitirdim. Sanatımı yapamaz hale geldim. Buradan gitmek istiyorum ama buna da gücüm yok. Umarım beni sürgün ederler" dedi. Sanatçıların sosyal güvence sorununun çözülemediğini ve bir yıl önce
  sinema ve tiyatro oyuncusu Yaman Tarcan'ın bu nedenle intihar ettiğini hatırlatan Soydan, "Ekonomik olarak bitik durumdayım. Biz onurlu insanlarız. Gidip 'Aç kaldım' mı diyeyim" ifadesini kullandı.

  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ünlü oyuncu Afrika'ya Forum Tarih
Narnia Günlükleri Şafak Yıldızının Yolculuğu Oyuncuları Sinema Dünyasından Haberler 18 Şubat 2011
Ünlü oyuncu Fikret Kuşkan eşiyle yollarını ayırdı. Magazin Haberleri 24 Aralık 2009
Ünlü oyuncunun beyin ölümü gerçekleşti . Magazin Haberleri 18 Mart 2009
Ünlü oyuncuya idam cezası Magazin Haberleri 8 Kasım 2008
Kadın resimleri hüzünlü kadın fotoğrafları yalnız kadın resimleri Avatar Resimleri Cumartesi 23:39

Bu Sayfayı Paylaş