Üniversiteye yerleştirmede farklılık olacak

'Eğitim Haberleri' forumunda Dine tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Üniversiteye yerleştirmede farklılık olacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan YGS sonuçlarını açıkladı. Yarımağan katsayı düzenlemesinin son hali de göz önüne alınarak bu yıl farklı bir yerleştirmenin yaşanacağını söyledi.


  Adayların bir kısmının soruların yüzde 10’unu dahi yapamadığının hatıratılması üzerine Prof. Ünal Yarımağan şöyle konuştu:
  “Basının ‘sıfır çeken’ dediği bir kitle var. Bu kitle bu sene azaldı. Niye azaldı? Bir soruyu iptal ettiğimiz için azaldı. Soruyu iptal etmeseydik bu kitle daha çok olurdu. Diğer taraftan gerçekten ben de hayret ediyorum. Soruların yüzde 10’unu bile yapamayan 70 bin kişi var. Liseyi bitiren bir adayın soruların yüzde 10’unu yapabilmesi gerekir.

  Farklı yerleştirmeler bu yıl yapılabilecek

  Bu yıl farklı bir yerleştirme süreci yaşayacağız. Geçtiğimiz yıllarda alan dışı yerleşme neredeyse imkansızdı. Fen lisesi mezununun hukuka girmesi neredeyse imkânsızdı. Bu sene alan dışı yerleşmeler, meslek liselerinin yerleşmesi veya liselilerin alanı dışında yerleşmesi geçen yıla göre çok daha fazla olacak. Fark çok azaldı.”
  Yarımağan, illere ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
  “Kayseri’nin doğusundan il yok, Karadeniz’den hiçbir il yok. İstanbul 43’üncü sırada. İstanbul’un, bu kadar imkanlara sahip olan bir kentimizin başarısının biraz daha yüksek olması beklenir. Bence durum düşündürücü. İllerimizin puan ortalaması birbirine yakın. Birinci ilimizin puan ortalaması 242, 10. ilimizin puan ortalaması 240. Artvin 78.i sırada ve puan ortalaması 218. Aradaki puan farkı sadece 24. Ancak bir sonraki il yani 79. ile arada 10 puanlık fark var. Son üç ilin Şırnak, Ardahan ve Hakkari’nin puan ortalaması 208, 207 ve 207. Bu da üç ilimizin eğitim sorunu olduğuna dikkati çekiyor. Bu fark kapatılmalı.”
  Radikal
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üniversiteye yerleştirmede farklılık Forum Tarih
Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir Üniversiteler 2 Ocak 2012
Üniversiteye Baş Vururken Nelere Dikkat Edilmelidir Rehberlik 21 Eylül 2011
Üniversiteye Hazırlık Skeci Örneği Tiyatro ve Skeçler 19 Haziran 2011
Yurtdışında okuyan Türk öğrencilerin üniversiteye sınavsız giriş hakkı kalktı. Eğitim Haberleri 18 Mart 2010
2010 Üniversiteye giriş sınavında bölümler ve puan türleri SBS - ÖSS - Sınavlar 23 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş