Üniversiteye Girişte Açık Uçlu Soru Dönemi

'Eğitim Haberleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Üniversiteye Girişte Açık Uçlu Soru Dönemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ösym Sınav Soru Sistemi
  Açık Uçlu Soru nedir?


  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 12 yıl önce bilgiden çok yeteneğe dayalı soruların sorulduğunu ve bu sistemi değiştirmek için çalışma yaptıklarını söyledi.
  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, gelecek yıllarda üniversiteye giriş sınavlarında açık uçlu soru sormayı düşündüklerini belirterek, ''2010 yılında sınav sisteminde yapılan bu değişiklik, açık uçlu soruların ileriki yıllarda sorulmasına altyapı oluşturacak'' dedi.
  Yarımağan, Okan Üniversitesinin Akfırat Yerleşkesinde düzenlenen ''YGS-LYS-2010 Üniversite Giriş Sistemi'' konulu programda, sınav sistemi ve yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi.
  Sınav sisteminde 1998'de yapılan değişiklikle bilgiden çok yeteneğe dayalı soruların sorulduğu bir sisteme geçildiğini belirten Yarımağan, amacın, dershaneye giden adayların mümkün olduğu kadar okula devamlılığını artırmak olduğunu kaydetti.
  Bu sistemin beklenen sonuçları vermediğini, sistemde bazı olumsuzlukların görüldüğünü ifade eden Yarımağan, bu olumsuzlukları; lise öğrencilerinin sınavda sorulmuyor diye 11 ve 12'nci sınıflardaki derslerle ilgilenmemesi ve öğrencilerin üniversiteye bilgi açısından yetersiz gelmesi şeklinde sıraladı.
  Yarımağan, 2005'te göreve geldiğinde sistemi lise müfredatını içeren bir yapıya kavuşturduklarını anlattı.
  2010'da yapılan değişikliğin, geçen yıllarda yapılan değişikliklere oranla çok daha küçük bir değişiklik olduğunu vurgulayan Yarımağan, içerikte hiçbir değişikliğe gidilmediğini söyledi.
  Bu yıl yapılan değişikliğin bir amacının da açık uçlu sorular sorulmasına olanak sağlamak olduğunu aktaran Yarımağan, ''Önümüzdeki yıllarda sınavlarda açık uçlu soru sormayı düşünüyoruz. 2010 yılında sınav sisteminde yapılan bu değişiklik, açık uçlu soruların ileriki yıllarda sorulmasına altyapı oluşturacak'' diye konuştu.
  Açık uçlu soru sisteminin uygulanabilmesinin, sınava giren öğrenci sayısında belirli bir azalmanın sağlanmasıyla olabileceğini belirten Yarımağan, ileriki yıllarda da öğrenci sayısının azalacağını düşündüklerini kaydetti.
  Önümüzdeki üç-beş yıl içinde geçmeyi düşündükleri açık uçlu soru sisteminin, sınavı orta öğretimin olumsuz etkilerinden de kurtaracağını anlatan Yarımağan, açık uçlu sorunun da; altında cevapları olmayan, adayların yorum yapmasına olanak veren ve adayların çözüm yaparak sonuca ulaşmalarını sağlayan sorular olduğunu kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üniversiteye Girişte Açık Forum Tarih
Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir Üniversiteler 2 Ocak 2012
Üniversiteye Baş Vururken Nelere Dikkat Edilmelidir Rehberlik 21 Eylül 2011
Üniversiteye Hazırlık Skeci Örneği Tiyatro ve Skeçler 19 Haziran 2011
Üniversiteye yerleştirmede farklılık olacak Eğitim Haberleri 1 Mayıs 2010
Yurtdışında okuyan Türk öğrencilerin üniversiteye sınavsız giriş hakkı kalktı. Eğitim Haberleri 18 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş