Üniversiterin Kimlik Kartları[Üniversiteler İle İlgili Genel Bilgiler]

'Üniversiteler' forumunda Siraç tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Üniversiterin Kimlik Kartları[Üniversiteler İle İlgili Genel Bilgiler] konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Şan Özalp
  İletişim bilgileri: Afyon Kocatepe Üniversitesi Ordu Bulvarı Afyon.
  Tel: 0 272 212 08 81
  Faks: 0 272 214 12 11
  İnternet Adresi www.aku.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 6
  Enstitü: 2
  YO: 17
  Öğrenci sayısı: 14058


  Afyon'da 3, Uşak'ta 2 ayrı birimde eğitim öğretime devam ediyor. Afyon ve Uşak'ta bulunan Kredi ve yurtlar Kurumu'na ait 7 yurtta toplam 910 kız, 1000 erkek kapasiteli yurt bulunuyor. Afyon ve Uşak'ta ayrıca özel yurt işletmeciliği ve öğrenci pansiyonculuğu da oldukça yaygın. 21 özel yurtta toplam 500 kız, 1600 öğrenci barınıyor.
  Üniversite teknolojik gelişmeye oldukça önem veriyor. İmkanlar ölçüsünde teknolojiyi takip etmeye çalışan üniversitede, network, PC ve MAC sistemleri olarak yeni ve gelişmiş donanımlarıyla yazıcı, plotter ve modem gibi çevre birimlerinden oluşan makine parkı ve program kütüphanesi sayesinde üniversitenin içinden ve dışından gelecek tüm bilgisayar hizmet taleplerine cevap verecek organizasyon bulunuyor. Ayrıca internet kanalıyla uluslararası veri alanlarına giriş sağlanıyor. Sağlık hizmetleri mediko- sosyal merkezi tarafından veriliyor. Merkezde 3 doktor, 1 hemşire bulunuyor ve sağlık kuruluşlarından yararlanma imkanı olmayan öğrencilerin tüm ihtiyaçları karşılanıyor.
   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1982
  Rektör: Prof. Dr. Yaşar Uçar
  İletişim bilgileri: Dumlupınar Bulvarı Kampüs- Antalya
  Tel: 0 242 227 52 66
  Faks: 0 242 227 55 40
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 6
  Enstitü: 4
  YO: 8
  Öğrenci sayısı: 10237

  Akdeniz Üniversitesi bir turizm cenneti olan Antalya'da bulunuyor. Üniversite öğrencileri için kampüs alanı içinde bulunan kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 462 kız ve 540 erkek toplam 1002 öğrenci kapasiteli Akdeniz Öğrenci Yurdu bulunuyor. Öğrencilerin sağlık hizmetleri mediko sosyal merkezinde karşılanıyor. Merkezde 9 değişik branşda poliklinik bulunuyor. Burada 7 uzman doktor, 2 pratisyen hekim, 4 diş hekimi ve diğer sağlık personeli hizmet veriyor. Öğrenciler tedavileri için gerekli ilaçları merkezde bulunan eczaneden karşılıyor yine merkezde bulunan laboratuarlarda tahlillerini yaptırabiliyor. Teknolojik gelişmeleri izlemeye çalışan üniversitenin tüm birimlerinde bölümlerin ihtiyaçlarını karşılayan uygulama laboratuarları ile bilgisayar destekli laboratuarlar bulunuyor.
   

 3. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ANADOLU ÜNIVERSITESI

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 06. 11. 1958
  Rektör: Prof. Dr. Engin Ataç
  İletişim bilgileri: Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü 26470 Eskişehir.
  Tel: 0 222 335 05 80
  Faks: 0 222 335 36 16
  İnternet Adresi www.anadolu.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 12
  Enstitü: 9
  YO: 5
  Konservatuar: 1
  MYO: 3
  Öğrenci sayısı: 17.782
  Akademik personel: 1.286

  Rektör: Prof. Dr. Engin Ataç: " Anadolu Üniversitesi ögrencileri, barış ve sevgi ortamında huzur dolu bir ögrencilik dönemini unutamayacakları anılarla süsleyerek, ögrenerek, kendilerini geliştirerek yaşarlar. Tüm yüksek okul ve fakültelerimizde çağdaş bir eğitimin gereği olan teknolojik alt yapı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Ögrencilerimiz laboratuvar, stüdyo, bilgisayar ve diğer teknik donanımlardan yararlanma açısından bir çok üniversite ögrencisine oranla çok daha şanslıdır."

  Tarihçe:
  Anadolu Üniversitesi' nin temelini 1958 yılında kurulan Eskişehir Iktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olusturur. Kurum 1982 yılında Anadolu Üniversitesi'ne dönüştü.
  Anadolu Üniversitesi denildiğinde aklımıza ilk olarak Açık Ögretim Fakültesi geliyor. Çok sayıda gence hem çalısıp hem de ögrenim görme olanağı tanıyan Açık Ögretim Fakültesi uzaktan öğretim sistemini başarıyla hayata geçiriyor. Anadolu Üniversitesi Açık Ögretim Fakültesi modeli pek çok ülke tarafından örnek alınırken, üniversite örgün öğretimde de başarılı bir grafik sergiliyor.
  Yeşillikler içinde ve geniş bir kampüste eğitim öğretim olanagı sunan Anadolu Üniversitesi 'nde egitim ögretimin yanısıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Teknolojiyi olanakları dogrultusunda takip etmeye çalısan üniversitenin hemen her biriminde, birimin ders programlarına uygun olarak bilgisayar öğretiliyor. Bu amaçla da her birimde bilgisayar derslikleri bulunuyor. Özellikle İletisim Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi'nin grafik ve animasyon bölümlerinde deslerin büyük bölümü doğrudan bilgisayarla yapılıyor.
  Bilgisayar Uygulama ve Arastırma Merkezi ile üniversite mensupları uluslar arası bilgisayar ağıyla dünyanın hemen her tarafı ile bağlantı kurabiliyor.
  Anadolu Üniversitesi'nde hemen her eğitim biriminde bir öğrenci kantini bulunurken günde yaklaşık 10 bin öğrencinin yemek yiyebildiği kafeteryalar bulunuyor.
  Hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin hizmetinde olan kütüphane ve dökümantasyon merkezi 12 bin metrekare kullanım alanına sahip. Kütüphanede 25 adet çalışma odası, 10 okuma ve çalışma salonu bulunuyor. Eskisehir'in 600 bine yaklasan kent nüfusunun yüzde 8'ini yükseköğretim ögrencileri oluşturuyor. Üniversitenin bir öğrenci kenti olan Eskisehir'in hosgörülü ortamında geliştiıini belirten üniversite Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç " Üniversiteler ögrencilerini özgür düsünce alışkanlıgı olan, olayların altında yatan nedenlerini araştıran, sorunlara yaratıcı çözümler üreten, yurt ve insan sevgisini yüreğinde duyan çalışkan bireyler olarak topluma kazandırmak için çalışırlar. Bu anlayışı ilke edinen Anadolu Üniversitesi bir Cumhuriyet Kurumu olarak ülkemizin övünç duyacağı kurumlar arasında ayrıcalıklı bir konum edinmiştir" diyor.
  Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi, öğrencilerin üniversiteye ve çevreye uyum sağlamalarına yardımcı olmak ve onların bireysel sorunlarına çözüm bulmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüyor. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının görev yaptığı merkez, barınma, yarı zamanla iş bulma ve uyum programlarıyla ögrencilere yardımcı olurken, dileyen öğrenciler de bireysel görüşmelerle çeşitli sorunlarına çözüm bulmak için merkezden yararlanabiliyor.

  SOSYAL ETKINLIKLER BÜYÜK ÖNEM TASIYOR
  Üniversitede sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Konferans, panel, seminer, sergi, tiyatro gibi pek çok kültürel etkinlik yapılıyor. Uluslararası Eskişehir Festivali de her yıl ekim ayında Anadolu Üniversite salonlarında yapılıyor.
  Üniversite kulüp etkinliklerini destekliyor. Üniversitede ögrenciler yönetiminde faaliyet sürdüren çok sayıda kulüp bulunuyor. Arkeoloji, Atatürkçü Düşünce, Bilgi ve Zeka Oyunları , Dans, Doğa ve Çevre gibi pek çok kulüple öğrenciler biraraya geliyor.
  Anadolu Üniversitesi Spor Kulübünde bini aşkın lisanslı sporcu yerel, ulusal ve uluslar arası karşılasmalara katılıyor. Tüm öğrenciler için de yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonları ve tenis kortlarında spor yapma şansı yaratılıyor. Üniversitenin özellikle bayan masa tenisi ve bayan hentbol takımları Avrupa Kupalarında Türkiye'yi başarıyla temsil ediyor.

  ULAŞIM:
  Üniversite Eskişehir karayoluyla Istanbul'a 4 saat, Ankara'ya 2.5, Antalya'ya 5, Izmir'e 7 saat uzaklıkta bulunuyor. Anadolu Üniversitesi 'nin eğitim öğretim birimlerinin büyük bir bölümünün yer aldıgı Yunusemre kampüsü kent içinden geçen Ankara- Bursa karayolu üzerinde bulunuyor. Günün her saatinde belediye otobüsleri ve dolmuşlar kampüse hareket ediyor. Kent merkezinden yürüyerek üniversiteye gitmek ise en fazla 20 dakika alıyor.
  BURS: Üniversite ögrencileri kredi ve yurtlar kurumunun burslarından yararlanabiliyor. Anadolu Üniversitesi Senatosu'nun kararıyla örgün bölümlerde başarılı fakat maddi durumları yetersiz öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Çesitli vakıfların da sağladıkları bursların yanısıra , Anadolu Üniversitesi ihtiyaçlari olan ögrencilere yarı zamanla iş imkanı sağlıyor. Üniversite yabancı dilde ilk bine, diger bölümlerde ilk üçbine giren ve Anadolu Üniversitesi eğitim birimlerini tercih ederek kayıt yaptıran ögrencilere ayda 50 milyon lira başarı bursu veriyor.
  BARINMA: Üniversite öğrencilerinin barınma sorunları büyük ölçüde çözümlenmiş durumda. Özel yurtların yanısıra Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların kapasitesi 6.500'ü buluyor. Barınma sorunun çözümüne ayrıca Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi'de yardımcı oluyor.
   

 4. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ANKARA ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 17.06.1946
  Rektör: Prof. Dr. Günal Akbay
  İletişim bilgileri: Ankara Üniversitesi 06100- Tandoğan- Ankara.
  Tel: 0 312 212 60 40
  Faks: 0 312 212 60 49
  İnternet Adresi www.ankara.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 14
  Enstitü: 6
  YO: 8 (2 yıl), 4 (4 yıl)
  BÖLÜM: 37(2 yıl), 87 (4 yıl)
  Öğrenci sayısı: 36.169
  Akademik personel: 3615

  Ankara Üniversitesi'nin temel ilkelerinden birisini bilgi teknolojisinden en üst düzeyde yararlanma oluşturuyor. Üniversitenin fakülte ve yüksek okullarında 15 adet UNIX server ve 3 bin kişisel bilgisayar, çeşitli sistemlerinde ve kapasitede 10 öğrenci bilgisayar labaratuvarı bulunuyor. İsteyen öğrenciler form doldurarak kendi fakülte ve evdeki bilgisayarlarından internete girebiliyorlar. Öğrenci konseyini hayata geçiren ilk devlet üniversitelerinde birisi olan Ankara Üniversitesi'nde, bütün birimlerinden seçilmiş öğrenci temsilcileri üniversite ile ilgili karar verme süreçlerine katılıyor.
  Toplam 80 bin kitap bulunan kütüphanesinde süreli yayın sayısı ise 2500 olarak belirtiliyor. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi kütüphanesi 1.500 el yazma eserleriyle, Selaymaniye Kütüphanesinden sonra ikinci büyük yazma kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.

  SOSYAL ETKİNLİKLER:Üç ayrı dalda korosu bulunuyor. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve çok seslik koro. Çalışmalar alanlarında tanınmış sanatçılar tarafından yürütülüyor. Modern dans, setep gösteri toplulukları bulunuyor. Mayıs ayında Ankara Üniversitesi öğrenci ve gösteri topluluğu bir araya gelerek Bahar Şenliği düzenliyor. Bahar şenliğine yurt içinden ve yurt dışından topluluklar katılıyor. Doğa sporları, dağcılık kuhübü, doğal hayatı koruma topluluğu, sinema, tiyatro gibi çok sayıda öğrenci toplulukları bulunuyor.
  Üniversitede 4 spor salonu, 1 olimpik 2 minyatür, 2 halı futbol sahası bulunuyor.

  ULAŞIM: Ankara Üniversitesi/ne bağlı fakülte ve Yüksek Okullar Ankara içinde yerleştiği için şehir içinde kullanılan kitle ulaşım araçlarından yararlanılıyor.

  BURS: Mezunlar Derneği Hanımlar Grubu tarafından kurulan giysi bankasından isteyen öğrenciler yararlanabiliyor. Hanımlar grubu maddi durumu yetersiz olan öğrencilere para yardımı da sağlıyor. Çeşitli vakıf ve kulüpler ile Ankara Üniversitesi burslarından da öğrenciler faydalanabiliyor.

  BARINMA: Anakara Üniversitesi, öğrencilerinin kendi yurtlarında barınabilmesine büyük önem veriyor. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtların yanısıra, üniversite yurtlarında da kalabiliyorlar. Ankara Üniversitesi 1999- 2000 öğretim yılında yurt sayısını 9'a çıkarmayı hedefliyor. Bunlardan 5'i Ankara içinde, 4 tanesi ise Ankara dışındaki birimlerin oldukları yerlerde bulunuyor.
   

 5. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1955
  Rektör: Prof. Dr. Erol Oral
  İletişim bilgileri: Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü 25170- Erzurum.
  Tel: 0 442 218 71 18
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 15
  Enstitü: 6
  YO: 18
  Öğrenci sayısı: 33741
  Akademik personel: 2138

  Rektör Prof. Dr. Erol Oral: "Üniversitemiz ülkemizin en gelişmiş ve köklü üniversitelerinden birisidir. Bir üniversitede olması gereken tüm fakülte ve yüksekokullara sahiptir. Ülkemizde yurt sorunu olmayan birkaç üniversiteden birisidir."
  Atatürk'ün Doğu Anadolu'da bir üniversite kurulması yolundaki arzusuna uygun olarak 1955 yılında çıkarılan kanunla kuruldu.
  Doğu Anadolu bölgesinin sosyal ve kültürel yönden kalkınmasını sağlamak amacıyla kurulan Atatürk Üniversitesi, kurulduğu tarihten beri bu amaç doğrultusunda büyük mesafeler katetti. Ülkemizin en eski üniversitelerinden birisi olan Atatürk Üniversitesi, pek çok üniversiteye öğretim elemanı yetiştiren okul olma özelliğini de taşıyor.

  SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro bölümünün sahneye koyduğu çeşitli gösteriler her hafta tekrarlanırken, Kültür Müdürlüğü bünyesinde açılan Halk Oyunları, Türk Halk Müziği ve Türk Hafif Müziği çalışmalarına her yıl yüzlerce öğrenci katılıyor. Spor Müdürlüğü bünyesinde ise atletizm, basketbol, dağcılık, güreş, kayak, voleybol gibi dallarda diplomalı antrenörler nezaretinde çalışmalar yürütülüyor ve bu etkinliklere de isteyen her öğrenci devam ediyor. Atatürk Üniversitesi'nde panel, sempozyum, konferans gibi toplantılar sık sık yapılıyor, toplu gezilere imkan tanınıyor, bilgisayar ve yabancı dil kursları gibi öğrencilere yönelik çalışmalar yapılıyor.

  BARINMA:Atatürk Üniversitesi kampüsünde, öğrencilerin barınma sorunlarını karşılayan Yurt- Kur binaları bulunuyor. İkisi erkek, biri kız olmak üzere üç yurt binasında yaklaşık 6 bin 850 genç barınıyor. Talep rahatlıkla karşılandığı için bu yurtlarda halen bin kadar yatak boş tutuluyor. Kızılay'a ait birer kız ve erkek öğrenci yurdu ile özel sektöre ait yurt binaları da bulunuyor.

  BURSLAR: Üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca 2065, Üniversitenin Kalkındırma Vakfınca 27 olmak üzere toplam 2092 başarılı ve yoksul öğrenciye karşılıksız burs veriliyor. Her yıl üniversitenin Kalkındırma Vakfı kaynakları ile hiçbir yerden burs alamayan başarılı ve yoksul 50 öğrenciye karşılıksız burs veriliyor.
   

 6. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ATILIM ÜNİVERSİTESİ

  Atılım Üniversitesi, Oran'a 9 km. uzaklıkta bulunuyor.

  Üniversitenin amacı, "Bilgiye ulaşım ve bilgi kullanım yeteneklerine sahip işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler, mühendislik, mimarlık, bilgisayar gibi mesleki konularda bilgili ve deneyimli araştırmacı, dinamik, ülke sorunlarına duyarlı mesleklerinde ve iş dünyasında başarılı, rekabete açık, uluslararası çevrelerle yakından ilişkili, sanatsal, kültürel ve tarihsel değerlerimize sahip çıkan çevre korumasına duyarlı insanlar yetiştirmek" olarak belirtiliyor.

  110 dönümlük arazi üzerine kurulan Atılım Üniversitesi'nde 3 fakülte, 1 Meslek Yüksekokulu bulunuyor.

  Üniversitedeki öğrenci konseyiyle işbirliği yaparak faaliyet gösteren fotoğrafçılık, halk oyunları, tiyatro, müzik kolları bulunuyor.
   

 7. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

  Faks: 0 212 669 4398
  Tel: 0 212 669 6523 (pbx)
  İnternet Adresi www.bahcesehir.edu.tr

  Rektörü: Prof. Dr. Süheyl Batum

  Barınma İmkanları
  Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını gidermek için modern yurt imkanlarına sahiptir. Öğrenci Dekanlığı, yurt ve barınma gereksinimi olan her öğrenciye bire bir yardımcı olmaktadır. Üniversitenin Spor ve Aktivite Merkezi'nde olan yurtlar, öğrencilerimizin her konuda rahat etmeleri düşünülerek düzenlenmiştir. 1 ve 2 kişilik odaların bulunduğu üniversite yurdu öğrencilere en güvenli ortamı sunmakta, her odada banyo, her öğrenciye bir tane olmak üzere çalışma masaları, klima, oturma grubu, buzdolabı ve balkon/teras bulunmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul dışından gelen öğrencilere bu yüksek kalitede yurt imkanlarını sunarak, ailelerin çocuklarının rahat ve güvenilir bir ortamda olduklarını hissetmelerini sağlamaktadır. Verimli bir dinlenme ve çalışma ortamı sunan rahat yurt odalarının yanısıra tesiste bulunan kafeterya, basketbol sahaları, tenis kortları ve yüzme havuzu da öğrencilerin kullanımına açıktır. Yurt odaları modern ve öğrencilere evlerindeki konforu verecek düzeyde hazırlanmıştır. Odalarda televizyon, buzdolabı gibi temel ihtiyaçların yanı sıra modern yaşam koşulları mevcuttur. Aktivite merkezindeki bilgisayar imkanları ile İnternete erişim mümkündür.

  Burs İmkanları
  Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerinin başarısını özendirmek ve ödüllendirmek, yeteneği gözetmek ve yükseköğretimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla çeşitli burs ve mali yardım olanakları sağlamayı hedeflemektedir. Bahçeşehir Üniversitesi Bursları hukuki dayanağını 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 3843 sayılı kanunla değişik 17. Maddesiyle eklenen 18. Maddesinden alır.

  Burs (scholarship) öğrencinin üniversiteye kabul edilirken veya üniversitedeki eğitimi sırasında göstermiş olduğu akademik veya başka türden, üniversitedeki misyonuna uygun ve ödüllendirilmesi gereken alanlardaki faaliyetlerinden doğan (scholarly activity) başarılarına göre verilen ve geri ödemesi olmayan bir tür destektir. Bahçeşehir Üniversitesi'nde burslardan yararlanacak öğrenciler için herhangi bir bölüm önceliği veya kontenjan sınırı yoktur. Bahçeşehir Üniversitesi burs koşulları başarılı her öğrencinin yararlanabileceği şekilde düzenlenmiştir.
   

 8. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu
  İletişim bilgileri: Soma Cd. Balıkesir
  Tel: 0266 245 96 50
  İnternet Adresi www.balikesir.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 4
  YO: 3
  MYO: 9
  Öğrenci sayısı: 10656
  Akademik personel: 458

  Rektör Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, "Eğer kararınız Balıkesir Üniversitesi'nden yana olursa burada ihtiyaç duyacağınız bilgi ve becerileri sizlere üniversitemizin çok değerli öğretim üyeleri ve yardımcıları özveriyle en iyi şekilde kazandırma çabası içinde olacaklardır."
  Balıkesir Üniversitesi'nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi'ne dayanıyor. Balıkeris Üniversitesi 1992 yılında kuruldu. Balıkesir Üniversitesi şehir merkezine 18 km uzaklıkta 4000 dönüm arazi üzerinde yapılanmasını sürdürüyor.
  Üniversitenin hedefi, "Ülkemize ve insanlığa layık olabilecek çağdaş bir eğitim öğretim kurumu olmak. Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini ve bilgi çağını hür düşünen, laik, demokrat, ülkesinin bölünmezliğine inanan Cumhuriyet'e sadık nesiller yetiştirmek. Balıkesir Üniversitesi'ni gerçek anlamda halkın üniversitesi haline getirmek" olarak açıklanıyor. Balıkesir Üniversitesi tek kampüste bulunuyor. Henüz tamamı bitirlemiş kampüste Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Balıkesir Meslek Yüksekokulu'nda eğitim öğretimini sürdürüyor. Mühendislik- Mimarlık Fakültesi ve Fen- Edebiyat Fakültesi inşaatları da devam ediyor. Necatibey Eğitim Fakültesi şehir merkezinde kendi binasında eğitim öğretim verirken, ilçelerdeki meslek yüksekokulları geçisi binalarda hizmet veriyor. Üniversite öğrencilerinin bir böölümü Yurt- Kur'a ait 1152 kapasiteli bir kız öğrenci yurdu ile 1072 kapasiteli erkek öğrenci yurdu bulunuyor.

  SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Üniversitede her türlü takım oyunları ve ferdi sopr dallarına yönelik çalışmaların yapıldığı bir spor salonu, 2 tenis kortu, 1 duvar tenisi, 2 basketbol sahası, 1 voleybol sahası, 1 halı saha ve koşu parkuru bulunuyor.
   

 9. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 13. 01. 1994
  Rektör: Prof. Dr. Mehmet Haberal
  İletişim bilgileri: Bağlıca Kampüsü Eskişehir Yolu 20. Km. 06530 Ankara.
  Tel: 0 312 234 10 10
  Faks: 0 312 234 12 16
  İnternet Adresi www.baskent.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 4
  BÖLÜM: 10 (2 yıllık)+ 10 (4 yıllık)
  Enstitü: 3
  YO: 9
  Öğrenci sayısı: 2158
  Akademik personel: 422

  Rektör Prof. Dr. Mehmet Haberal: "Bizim için üniversite, yalnızca bilginin değil, yaratıcı ögrenim ve uygulamanın, pratiğe dönük teorinin, yeni ufuklar için hayal kurmanın, hayali gerçekleştirmek için engel tanımayan anlayışın beşiği, başka bir deyişle topragıdır."

  Tarihçe: 1993 yılında Haberal Egitim Vakfı ile birlikte kurulması kararlaştırılan Başkent Üniversitesi'nin kuruluş işlemleri başlatılıp kısa sürede tamamlandı ve üniversite 1994 yılında kuruldu.
  Başkent Üniversitesi, ülkemizde sayıları her yıl artan vakıf üniversitelerinden ilk kurulanlar arasında bulunuyor. Vakıf üniversitelerinin hemen hepsinin öğrenimlerini yabancı dille yaparken, Başkent Üniversitesi Türkçe'yi öğrenim dili olarak almiş ve Amerikan Kültürü ve Edebiyati bölümü dışındaki tüm bölümler öğrenimlerini Türkçe olarak yapıyorlar. Ancak öğrencilerin tüm eğitim öğretimleri boyunca akademik ve mesleki İngilizce desleri ile yoğun İngilizce eğitimine agırlık veren üniversitede bazı meslek dersleri de İngilizce olarak yapılıyor. Böylece üniversiteden mezun olan ögrenciler kendi mesleği ile ilgili İngilizce kaynakları ve anlatülanları rahatlıkla izleyebilecek, gerektiğinde İngilizce'nin yeterli oldugu her ülke ve işletmede çalışabilecek düzeyde İngilizce bilir duruma getiriliyor.
  Başkent Üniversitesi hastaneler ve diyaliz merkezleriyle ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen sağlık sorununun çözümüne da katkı sağlıyor. Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin en büyük sorunlarından birisi uyum sorunu. Özellikle küçük kentlerden büyük kentlere öğrenim için giden ögrencilerde pek çok alanda uyum sorunu ortaya çıkıyor. Bunu gözönüne alan Başkent Üniversitesi'nde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezi bulunuyor. Bu merkez, ögrencilere üniversite yaşamlarında yardımcı olacak oryantasyon programlarını düzenliyor. Merkez, üniversite yaşamı, yurtta barınma, sınav kaygısı, aile ve kisisel sorunlarda çözüm bulma konularında ögrencilere destek vermenin yanısıra, üniversite içindeki çeşitli birimlere ve gruplara hizmet içi eğitimi de veriyor.
  İnsan Kaynaklari ve Kariyer Yönlendirme Merkezi de, mezuniyetten sonra iş olanaklarını araştırmak ve öğrencilerin iş bulmalarına yardım etmek amacıyla kurulmuş. İş çevreleri ile iletişim kuran merkez, çesitli seminerlerle öğrencilerle işverenleri biraraya getiriyor ve işe başvurma, özgeçmis yazma gibi konularda öğrencileri bilgilendiriyor.
  Üniversite kütüphanesi süreli yayınlar ve kitap- okuma salonu olarak iki ayrı salonda hizmet veriyor ve aynı anda 175 okuyucunun oturarak çalısmasına imkan sağlıyor. Kütüphanede 24 bin kayıtlı metaryal bulunuyor.
  Başkent Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi'nce eğitim öğretim birimlerine, araştırmacılara, öğrencilere ve yönetim birimlerine bilişim desteği sunuluyor. Bu hizmetleri sunmak üzere kurulan Bilgi İşlem Merkezi, 9 bilgisayar laboratuvarında toplam 260 kişisel bilgisayar , SUN is istasyonları ve hızlı bir yerel ağ sistemine sahip bulunuyor.
  Başkent Üniversitesi'nde öğrenim görmek isteyenlerin yıllık 4 bin Dolar karşılığı Türk Lirasi ödemeleri gerekiyor. Ögrencinin kayıt yılndaki yıllık ücreti mezun olana kadar değiştirilmiyor. Egitim ücretinin ilk taksidi kesin kayıt sırasında T.C. Merkez Bankasi efektif satış kurundan hesaplanıyor. Ikinci taksidi ikinci yarıyıl başında T.C. Merkez Bankası efektif satış kurundan hesaplanarak ödeniyor.

  SOSYAL ETKİNLİKLER Üniversitede çeşitli konularda bilimsel seminer, sempozyum ve konferansların düzenlenmesinin yanı sıra ögrencilerin kendi girişimleri ile oluşturdukları çeşitli etkinlik kolları da çalışmalarını sürdürüyor. Üniversite bu etkinliklerle üniversite içinde dayanışmanın sağlanmasını amaçlıyor. Üniversitenin kapalı ve açık spor alanlarında tenis, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi gibi alanlarda, ögrencilerin profesyonel çalıştırıcılar yardımıyla eğitilmeleri sağlanıyor. Seçmeler sonucu olusturulan takımlar, üniversite içi ve üniversitelerarası yarışmalara katılıyorlar.

  ULAŞIM: Tüm eğitim öğretim birimleri Eskişehir yolu üzerindeki Konukkent karşısında kurulan Bağlıca Kampüsünde yer alıyor.

  BURSLAR: Burslu programlara yerleştirilen ögrencilere mali durumlarına bakılmadan burs veriliyor. Bu burslar yalnızca öğrenim ücretini kapsıyor. Üniversitede ayrıca başarı teşvik bursu veriliyor. Bu burs ögrencilere, üstün başarı gösterdikleri yılı izleyen öğrenim yılından geçerli olmak üzere veriliyor. Karşılıksız olan akademik başarı bursu hazırlık programı için geçerli değil. Bursun verileceği ögrenci sayısı bölümde öğrenim gören ögrenci sayısına göre saptanıyor ve öğrenci başarılı olduğu sürece devam ediyor.

  BARINMA: Üniversitenin Bağlıca kampüsünde hizmet veren öğrenci yurtları tek ve çift kişilik olmak üzere toplam 508 yatak kapasitesine sahip ve 8 yatak özürlüler için düzenlenmiş. Aynı kompleks içinde, kütüphane, iki ayrı dinlenme ve oturma salonu , yemek salonu gibi çeşitli birimler bulunuyor.
   

 10. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  BEYKENT ÜNİVERSİTESİ


  Rektör Prof. Dr. Fehmi Durukanoğlu; "Günümüzde ülkeler arasındaki rekabet, bilgi ve teknoloji yarışına dönüşmüştür. Bu yarışta üstün olan ülkelerin politikaları da güçlüdür ve dünyada onurlu bir yere sahiptir. Böyle bir yerde ve böyle bir dünyada bilgi çağının üniversitesi olmanın onurunu taşıyoruz."
  Beykent Üniversitesi, Adem- Çelik Beykent Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında kuruldu.

  Amaçlarını," kendileri ve toplum için yararlı olacak şekilde öğrencileri çağdaş bilgilerle donatmak" şeklinde açıklayan Beykentlilerin öğretim kadrosu Türk ve yabancı öğretim üyelerinden oluşuyor.

  Beykent Üniversitesi, gerek E-5, gerekse TEM otoyolundan kolaylıkla ulaşılabilen bir konumda bulunuyor. Üniversite içinde yurtlar bulunuyor.Beykent Üniversitesi'nde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Fen - Edebiyat Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu bulunuyor. Beykent Üniversitesi'nin yıllık öğretim ücreti bütün bölümler için 3 bin 500 İngiliz Sterlini karşılığı Türk Lirası olarak iki eşit taksitte ödeniyor.
   

 11. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 12.02.1984
  Rektör: Prof. Dr. Ali Doğramacı
  İletişim bilgileri:
  Tel: 0 312 266 40 00
  Faks: 0 312 266 41 27
  İnternet Adresi www.bilkent.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  YO: 2
  MYO: 3
  Öğrenci sayısı: 10003
  Akademik personel: 970

  Rektör Prof. Dr. Ali Doğramacı: "Eğitim kalitesi üniversite tercihinde en önemli kriterlerden birisidir. Bilkent'i daha yakından tanıyabilmeniz için üniversitemizi bizzat ziyaret ederek akademik ve sosyal hayatı yerinde görmenizi öneririm."
  Tarihçe: Bilkent Üniversitesi 1984 yılında kuruldu ve 1986 yılında eğitim öğretime başladı. Bilkent Üniversitesi hem eğitim öğretim kalitesi hem de kampüsünün güzelliği ile ile üniversite adaylarının çoğunun rüyalarını süslüyor. Üniversitenin özellikle burslu bölümleri başarılı öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor.
  Vakıf üniversitelerine öncülük eden Bilkent Üniversitesi kurulduğu günden bu yana pek çok fakültesiyle liderliğini sürdürüyor. Burssuz bölümleri ise ücretli olması nedeniyle adaylar tarafından daha az tercih ediliyor. Son yıllarda şampiyonların tercihlerine baktığımızda ilk sıralarda Bilkent Üniversitesi'nin burslu bölümleri bulunuyor.
  Matematik puan türüne göre 1998 ÖYS'de en yüksek puanı alan 100 öğrenciden 30'u, fen puan türüne göre de 32'si Bilkent Üniversitesi'nde öğrenim görüyor. Ankara'nın batısında kurulan Bilkent Üniversitesi merkez, orta ve doğu kampüsü olmak üzere üç kampüsten oluşuyor. Kampüs çevresi ise alışveriş merkezleri, mağazaları ile yeni bir şehir görünümünde.
  Bilkent Üniversitesi'nde öğrenci merkezli eğitim esas alınmış. Üniversitede her akademik dönemin sonunda öğrenciler öğretim üyelerinin dersi sunuş yöntemlerini, ders için yaptıkları hazırlıkları ve dersin içeriğini değerlendiriyorlar. Öğrencilerden elde edilen veriler derslerin sürekli iyileştirilmesinde kullanılıyor.
  Tüm Bilkent öğrencileri üniversiteye girdikleri günden itibaren bir UNIX hesabına sahip oluyor ve 24 saat bilgisayar hizmetlerinden yararlanabiliyor. Yerel ağa bağlı yaklaşık 3000 dolayında kişisel bilgisayar ile 100 kadar UNIX ve X- Windows ile çalışan iş istasyonu bulunuyor.
  Bilkent Üniversitesinin masrafları oldukça yüksek. Eğitim ücretini ödeme gücünde olmayan adayların yalnızca burslu bölümleri tercih etmeleri tavsiye ederiz.

  SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Bilkent Üniversitesi'nde derslerin yanısar sosyal, sportif ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Etkinliklerin çoğunluğu öğrencilerin seçtikleri Öğrenci Konseyi tarafından yürütülüyor. Konsey bünyesinde kurulan klüp ve topluluklar, düzenli olarak çeşitli söyleşi ve paneller, sergiler, konserler düzenliyor. Klüplerin düzenlediği etkinlikler çerçevesinde pek çok tanınmış politikacı, işadamı, sanatçı ve bilim adamı öğrencilerin konuğu oluyor. Ders dışında öğrencilerin biraraya gelerek iş dünyasındaki yenilikleri, gelişmeleri araştırdıkları İşletme ve Ekonomi, Genç Girişimciler gibi külüpler bulunuyor. Kulüpler çeşitli seminerler, film gösterileri düzenliyorlar.
  Bilkent Üniversitesi'nin Öğrenci Konseyi binasında aerobik step salonu, gazete okuma salonu, müzik ve fotoğraf stüdyoları, konsey büroları, toplantı ve video odası bölümleri bulunuyor.

  BARINMA: Bilkent Üniversitesi'ni modernk geniş tesislerinde yaklaşık 4500 yatak kapasiteli yurtları bulunuyor. Yurt bloklarında 4 kişilik, 2 kişilik ve belirli sayıda tek kişilik odalar bulunuyor.
  Her yurt odasında telefon bulunuyor. Odalar ayrıca Bilkent Bilgisayar Merkezi'ne fiber optik hatlarla bağlı ağ donanımları ile hazır durumda. Bu ağ aracılığı ile öğrenciler kendi kişisel bilgisayar hesaplarına erişebiliyor, internet ve web olanaklarından yararlanabiliyor. Merkez kampüs yurtlarında dört, doğu kampüs yurtlarında iki noktada bilardo salonları bulunuyor.

  SAĞLIK HİZMETLERİ[​IMG]ağlık hizmetleri üniversitenin sağlık merkezinde veriliyor. İki kampüste hizmet veren merkezde ilk müdahale ve tedaviye ek olarak, diş, göz, cildiye, kulak burun boğaz ve kadın hastalıkları ünitesi ile ilaçların anında temini için bir eczane bulunuyor. Merkezde çeşitli tıbbi analizlerin yapılabildiği modern donanımlı iki labaratuvar bulunuyor.
  Öğrenci Sağlık Merkezi bünyesinde acil servis, üç ambulans ve 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Merkezlerde biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvarı, ultrasonografi ve röntgen ünitesi bulunuyor.

  BURS: Burslu bölümlere yerleştirilen öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Bu burs öğrenim ücretini ve Ankara dışından gelen öğrencilerden yurtta kalmak isteyenlerin yurt ücretini karşılıyor. Burslu öğrencilere ayrıca ders yılında 9 süreyle ödeme yapılıyor.
  Üniversiteye girerken verilen burslar dışında akademik yıl içinde programlarında belirtilen ders yükünün tümüne kayıtlı olup, yıllık not ortalaması en az 3.5 ve üstü olan öğrencilere de üniversitece saptanan kontenjanlar dahilinde burs veriliyor.

  BESLENME: Üniversite kampüsünde 2 tabldot, 4 alakart, 4 hızlı yemek salonu, 1 pastane ve çok sayıda kantin ile büfe bulunuyor. Alakart yemek salonunda öğre akşam yemeklerinde 15- 20 çeşit yemek sunuluyor. Bunun yanısıra tabldot yemek salonlarında kahvaltı dahil üç öğün seçmeli yemek servisi yapılıyor.
   

 12. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 12.09.1971
  Rektör: Prof. Dr. Üstün Ergüder
  İletişim bilgileri: Boğaziçi Üniversitesi Bebek- İstanbul
  Tel: 0 212 263 15 00
  Faks: 0 212 265 63 57
  İnternet Adresi www.boun.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 4
  BÖLÜM: 23
  Enstitü: 6
  YO: 3
  Öğrenci sayısı: 9391
  Akademik personel: 1046

  Rektörü: Prof. Dr. Üstün Ergüder: "Her yıl üniversite sınavı sonucunda en seçkin öğrenciler aramıza katılıyor. Üniversitemiz bu çok kıymetli insan kaynağını, değereni daha da arttırarak ülkemize kazandırmak için tüm gücüyle çalışıyor"
  Tarihçe: Boğaziçi Üniversitesi 1971 tarihinde kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi'nin mirasını devraldığı Robert Koolej, 1863'te Bebek sırtlarında küçük bir binada faaliyete geçmiş ve Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan yükseköğretim kurumu olmuştur. 1971'de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından devralınan ve Robert Kolej kampüsünde kurulan Boğaziçi Üniversitesi bu eğitim kurumunun eğitim öğretim geleneklerinin varisi oldu.
  Boğaziçi Üniversitesi'nin muhteşem manzarasını, yeşillikler içindeki kampüsünü gören üniversite adaylarının bu üniversiteye hayran olmamaları mümkün değil. Boğazın mavi sularına bakarak üniversite öğrenimi görmek Boğaziçililerin bir ayrıcalığı. Tabiiki Boğaziçi Üniversitesi'nin ayrıcalığı yalnızca kampüsünün hayran bırakan güzelliği değil. Boğaziçi Üniversitesi eğitim öğretimdeki kalitesiyle de kendisini kanıtlamış durumda.
  Üniversite adaylarının ve şampiyon öğrencilerin tercihlerinde en üst sıralardaki yerini koruyan Boğaziçi Üniversitesi, yüksek standartlarda öğrenim veriyor. Boğaziçi mezunlarının iş dünyasına bir adım önde girdikleri de yadsınamaz bir gerçek.
  Boğaziçi Üniversitesi Bebek, Kuzey, Hisarüstü, Uçaksavar, Kilyos ve Kandilli olmak üzere 6 ana kampüste konumlanıyor. Boğaziçi Üniversitesi'nin en önemli özelliklerinden birisini öğrencilerin belirli sınırlar içinde eğitim süresini uzatmadan diğer bir bölüme geçiş yapabilmesi oluşturuyor. Ayrıca çift anadal programları aracılığıyla aynı anda iki diploma alma fırsatı da sağlanıyor.
  Üniversitede 1993 yılından beri uygulanmakta olan öğrenci değişim programıyla başvuru koşullarına uygun olan öğrenciler ABD, Kanada, Uzakdoğu, ve Avrupa'daki anlaşmalı üniversitelerde bir yıl eğitim görebiliyorlar.

  SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenciler, sadece iyi bir meslek ve kariyer sahibi olma konusunda gerekli olan bilgileri değil, uygarlığın temel kavramlarını da tanıyarak, gerçek bir aydın olma yolunda yönlendiriliyorlar. Geleneklerine uygun olarak , Boğaziçi Üniversitesi sınıf dışı, zengin bir öğrenci yaşamını da vurguluyor. Pek çok alanda öğrenci kulüpleri bulunduğu gibi çok gelişmiş spor tesisleri de bulunuyor.

  BARINMA: Üniversite öğrencilerine kampüste yaşam olanağı sunuyor. Güney kampüste, 300 kişilik birinci ve 122 kişilik üçüncü erkek yurdu, 424 kişilik birinci kız yurdu bulunuyor. Kuzey kampüste 496 öğrencinin barınabildiği ikinci erkek yurdu, 504 kişilik ikinci kız yurdu bulunuyor. Hisarüstü kampüsünde ise 252 kişilik erkek yurdu, Uçaksavar kampüsünde de bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 224 kişilik yurt bulunuyor.

  BURS: Boğaziçi Üniversitesi'nde burs ofisi yoluyla öğrencilerin ihtiyaçlarına gör; gereksinim, başarı, yemek, yurt, kitap, yadyok, yaz dönemi bursları veriliyor ve harç artışı muafiyeti hakkı tanınıyor. Öğrencilerin belirlenen gereksinim düzeylerine göre sözkonusu bursların birden fazlasını da alma hakkı bulunuyor. Üniversite dışından da çeşitli kaynaklardan öğrencilere burs veriliyor.
   

 13. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:

  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Tuna Taner
  İletişim bilgileri: İstasyon mevkii Manisa
  Tel: 0 236 231 88 16
  Faks: 0 236 237 24 42
  İnternet Adresi www.bayar.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 5
  YO: 3
  Öğrenci sayısı: 10.075
  Akademik personel: 698

  Rektör Prof. Dr. Tuna Taner: "Sevgili gençler dün üniversite sınavlarını kazanmak için harcadığınız çabayı bundan sonra kendinizi en iyi şekilde yetiştirip bilimsel çalışmalar yapmak, ileri teknolojiyi üretmek, ulusal alanda gelişme ve kalkınmaya destek olmak için harcayacağınıza tüm içtenliğimle inanıyorum"
  Ulusal ve evrensel değerleri kucaklayan çağdaş bir yaklaşım yakalamayı amaçlayan Celal Bayar Üniversitesi altı yıllık geçmişe sahip genç bir üniversite. Merkez kütüphanede 8369 kitap 2100 süreli yayın, 30 tez, 22 görsel- işitsel metaryal bulunuyor. Üniversitenin 3 sopr salonu, 1 açık yüzme havuzu, 1 tenis kortu, 6 açık basketbol- voleybol sahası, 1 jimnastik salonu, 2 açık futbol sahası bulunuyor. Öğrencilerin bu salonlarda voleybol, basketbol, futbol, hentbol masa tenisi gibi dallarda spor yapmaları sağlanıyor.
  Üniversitede üç mediko sosyal merkezi bulunuyor. Genel sağlık hizmetlerinin dışında göz, kalp, diş üniveteliri bulunan merkezde 1 başhekim 1 başhekim yardımcısı, 3 doktor görev yapıyor. Mediko bulunmayan fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrenci ve personel devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında muayene ve tedavilerini yaptırıyor, tedavi giderleri başbakanlıkça karşılanıyor.

  BARINMA: Kredi ve yurtlar Kurumu'nun yurtlarından faydalanılıyor. Manisa merkezde 480 kız, 536 erkek, Akhisar'da 100 kız, 200 erkek, Alaşehir'de 100 kız, 200 erkek, Demirci'de 712 kız, 346 erkek öğrenci kapasiteli yurtlar bulunuyor.
   

 14. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1974
  Rektör: Prof. Dr. Ferit Koçoğlu
  İletişim bilgileri: Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü- Sivas
  Tel: 0346 226 15 27
  Faks: 0346 226 15 54
  İnternet Adresi www.cumhuriyet.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  Enstitü: 3
  YO: 3
  MYO: 11
  Öğrenci sayısı: 12157
  Akademik personel: 1034

  Rektör Prof. Dr. Ferit Koçoğlu: "Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan şüphesiz olumsuz yönde etkilenmiş olmamıza rağmen bunların aşılmasında üstün gayretlerini gördüğü tüm akademik ve idari kadrolarımızdaki çalışanlarımıza teşekkür ederim."
  Cumhuriyet Üniversitesi, Cumhuriyetimizin 50. yılı anısını bilimsel bir anıtla sonsuza dek yaşatabilmek amacıyla 1974 tarihinde kuruldu. Üniversite Sivas il merkezinin 7 km. güneyinde Kızılırmak nehrinin kenarında 11000 dönüm arazi üzerinde bulunuyor.
  Üniversite kampüsü içinde hizmet veren 3 katlı Merkezi kütüphanede yaklaşık 50 bin ciltlik kitap ve dirgi koleksiyonu bulunuyor. 187'si yurtdışı alımı olmak üzere 300 civarında süreli yayın aboneliği devam ediyor.
  1200 seyirci kapasiteli Cumhuriyet Spor salonunda basketbol, voleybol, hentbol, güreş gibi sporlar yapılıyor. Ayrıca 2 futbol sahası, 2 halı tenis kortu bulunuyor. Öğrencilerden oluşan Türk Halk, Türk Sanat Müziği koroları çeşitli konserler veriyor. Tiyatro grubu da her yıl en az bir eser sergiliyor. Üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında okuyarak başarılı, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz öğlen yemeği, ayrıca sınıf birincisi ve ikincisi olan öğrencilere her yıl değişen oranlarda bir defaya mahsus olmak üzere burs veriliyor.

  BARINMA: Öğrencilerin barınma ihtiyacı için, Yurt- Kur'a bağlı 2576 yatak kapasiteli yurtları bulunuyor. bu yurtların 1424'ü kız öğrenciler için kampüs içinde bir bölümü kampüs bir geri kalanı şehir merkezinde olmak üzere 1152 yatak kapasiteli erkek yurtları bulunuyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nca üniversiteye devredilen Sivas sağlık Meslek Lisesi yatakhanesi kız öğrenciler için yurt olarak düzenlenerek 224 öğrencinin barınması sağlandı.
   

 15. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ÇANAKKALE 18 MART ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Ramazan Aydın
  İletişim bilgileri: İskele meydanı Çanakkale
  Tel: 0 286 212 88 20
  Faks: 0 286 212 88 15
  İnternet Adresi www.cau.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  Enstitü: 2
  YO: 10
  Öğrenci sayısı: 7.081

  Üniversitenin bilgisayar hizmetleri bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca yürütülüyor. Üniversitede okutulan bilgi işlem derslerinin uygulamalı yapılabilmesi için 3 adet bilgisayar labaratuvarı bulunuyor.
  Sağlık hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesi birimlerince veriliyor. İleri tetkik ve tedaviler için Çanakkale hastanesine veya yakın illerdeki tıp fakültelerine sevk yapılıyor. Mediko Sosyal Merkezi'nde 2 pratisyen hekim, 2 hemşire görev yapıyor. Kampüs sahası dışında Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 1000 kız, 500 erkek öğrenci yurdu bulunuyor. Yahya Çavuş Kampüsünde 30 erkek, Biga'da 300 kız, 300 erkek öğrenci yurdu bulunuyor.
   

 16. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1997
  Rektör: Prof. Dr. Kemal Güçlüol
  İletişim bilgileri: Öğretmenler cd. 112/2 Yüzüncüyıl Balgat- Ankara
  Tel: 0 312 286 85 91
  Faks: 0 312 285 96 31
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  Prof. Dr. Kemal Güçlüol; "Çankaya Üniversitesi, Çankaya kavramı ve olgusu ile Çankaya adının ve bu arada Çankaya adıyla özdeşleşen Atatürk Türkiye'sinin kurulup çağdaş bir yapıya kavuşarak bugünlere gelişindeki yer ve anlamının her zaman idrak ve sorumluluğu içinde olacaktır."
  Çankaya Üniversite'si Ankara'nın merkezinde bulunuyor. Fen- Edebiyat , Hukuk, İktisadi ve İdari S Bilimler, Mühendislik- Mimarlık Fakülteleri ile Çankaya Meslek Yüksekokulu'ndan oluşan üniversitede eğitim dili Hukuk Fakültesi dışında İngilizce yapılıyor. İngilizce dil bilgisi yetersiz öğrenciler için bir yıl hazırlık okulunda eğitim yapılıyor. Üniversitede her öğrencinin danışman öğretim üyesi bulunuyor.
  Eğitim öğretim ücretli olan Çankaya Üniversitesi'nde öğrenim ücreti tüm bölümler, Meslek Yüksekokulu ve Hazırlık Sınıfı için KDV hariç 4500 Dolar karşılığı Türk lirası olarak belirlendi. 1 şubat 2000 tarihindeki Merkez Bankası eektif satış kurundan hesaplanarak TL olarak öğrenci tarafından ödenecek. 1374 öğrencisi bulunan üniversiteye yeni 790 öğrenci alınacak.

  BURSLAR: Burslu programlara yerleştirilen öğrencilerden M puan türünde Türkiye genelinde ilk 20000 içinde yer alanlara yıl sonundaki genel not ortalaması 4 üzerinden 3 altına düşmediği sürece ayrıca her yıl 9 ay süreyle ayda 100 milyon lira, 2001- 4000 arasında yer alanlara ayda 50 milyon liralık başarı bursu veriliyor. Her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre de üstün başarı gösteren öğrencilere o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere karşılıksız Akademik Başarı bursu veriliyor.
   

 17. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1997
  Rektör: Prof. Dr. İlhan Yücel
  İletişim bilgileri: Adana Mersin karayolu üzeri Yenice
  Tel: 0 324 651 48 00
  Faks: 0 324 651 48 11
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  MYO: 1
  Öğrenci sayısı: 772
  Akademik personel: 77

  Rektör Prof. Dr. İlhan Yücel; "Sevgili öğrenciler sizler yirminci yüzyılın sonunda öğretime başlayan ve yirmibirinci yüzyılda mezun olarak böylece Çağ'ı gerkeç anlamıyla bir bilim yuvasında Çağ Üniversitesi'nde aşan Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimiz ve geleceğimizsiniz" Bir doğa cenneti Akdeniz bölgemizin tek vakıf üniversitesi olan Çağ Üniversitesi Baydoğan Eğitim Vakfı tarafından kuruldu. Üniversite Mersin karayolu üzerinde Adana'ya 22, Mersin'e 40, Tarsus'a 18 km. uzaklıkta bulunuyor.
  150.000 metre kare yeşil alan üzerine kurulu olan üniversitenin amacı; "bölgede evrensel değerlere sahip, global anlamda geniş vizyonlu, özgür düşünceye ve yaratıcılığa önem veren, insanı seven çağdaş ve küresil eğitim standartlarında yüksek öğretim vermek" olarak belirtiliyor.
  Öğrenim dili İngilizce olan üniversiteden mezun olan her öğrencinin İngilizce bilgisi yanısıra Almanca, Fransızca, Japonca, Rusca dillerinden birisini ögğrenme zorunluluğu bulunuyor. Üniversite bilgi işlem merkezi öğrencilere eğitim hizmeti vermenin yanısıra, akademik personel öğrenci işleri ve kütüphane bilgi sistemleri gereksinimleri doğrultusunda sistem geliştiriyor. Üniversitede derslikler, öğrenci katılımlı sınıf içi etkileşimine olanak tanıyacak şekilde küçük sınıflardan oluşuyor.
  Kampüs içinde öğrencilerin çeşitli sportif faaliyetlere aktif olarak katılımlarını sağlamak için bir kapalı spor salonu, tenis kortu, halı saha ve açık basket, voleybol, futbol sahaları bulunuyor. Sportif amaçlı etkinlikler üniversitede öğrenci konseyi tarafından spor klüpleriyle yürütülüyor.
   

 18. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1973
  Rektör: Prof. Dr. Can Özşahinoğlu
  İletişim bilgileri: Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü Balcalı- Adana
  Tel: 338 60 84
  İnternet Adresi www.cu.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 10
  Enstitü: 3
  YO: 3
  MYO: 7
  Öğrenci sayısı: 20401
  Akademik personel: 1660

  Rektör Prof. Dr. Can Özşahinoğlu, "Çukurova Üniversitesi bugün Türkiye'nin seçkin üniversiteleri arasındadır. Türkiye'deki üniversiteler arasında yapılan bir değerlendirme sonucunda üniversitemizin ilk dörtte yer aldığı saptanmıştır."
  Çukurova Üniversitesi 1969 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Adana Ziraat Fakültesi ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Çukurova Tıp Fakültesi'nin yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesi ile 1973 yılında kuruldu.
  Seyhan Baraj Gölü'nün doğu yakasında yer alan üniversitenin Balcalı Kampüsü, 20 bin dekar arazi üzerine kurulu ve Adana şehir merkezine 10 km. uzaklıkta bulunuyor.
  Eğitim öğretim dili Türkçe olan Çukurova Üniversitesi'nde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin Elektrik- Elektronik Mühendisliği bölümü ile Makine Mühendisliği bölümünde İngilizce eğitim öğretim yapılıyor. Ancak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde zorunlu, Fen- Edebiyat Fakültesinin, fizik, kimya ve matematik bölümlerinde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin inşaat, jeoloji, endüstri mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde isteğe bağlı bir yıl İngilizce hazırlık bulunuyor.
  Üniversite kütüphanesinde 125 bin kitap, 90 bin cilt süreli yayın, 9 çeşit CD ri tabanı bulunuyor.

  KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde faaliyet gösteren 28 kol bulunuyor. Öğrenciler yıl boyunca ilgi alanlarına göre çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyorlar. Tüm öğrenci kollarının katılımı ile her yıl mayıs ayında geleneksel hale dönüşen bahar şenliği düzenleniyor. Ayrıca her yıl mayıs ayı içinde geleneksel spor şöleni yapılıyor. Yayın kolu tarafından öğrenci gazetesi çıkarılırken, sinema kolu tarafından da belirli aralıklarla sinema günleri düzenleniyor.

  BARINMA: Üniversiteye ait yurt bulunmuyor. Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Adana'da 494 öğrenci kapasiteli Sabancı Kız Yurdu, 3008 öğrenci kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu, 418 kapasiteli Sümer Yurdu, 668 kapasiteli Ceyhan yurdu, 246 öğrenci kapasiteli Osmaniye yurdunda barınma imkanına sahipler.
   

 19. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  DİCLE ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1973
  Rektör: Prof. Dr. Mehmet Özaydın
  İletişim bilgileri: Tel: 0 412 248 82 02
  Faks: 0 412 248 82 16
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 9
  Enstitü: 3
  YO: 14
  Öğrenci sayısı: 11767

  Dicle Üniversitesi, Dicle nehrinin doğu yakasında 27 bin dekarlık alana kurulu. Öğrencilerin yurt yönünden sıkıntıları bulunmuyor. Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarda kapasitenin altında öğrenci barınıyor. Üniversite kampüsünde 1980 öğrenci kapasiteli erkek yurtları ve Diyarbakır merkezinde 1036 kapasitede kız yurtları bulunuyor. Siirt'te 700, Martin'de 300, Batman'da 200 kapasiteli öğrenci yurtları bulunuyor.
  Bilgi işlem merkezi IBM 9221 model 130 bilgisayar ile üniversiteye hizmet veriyor. Merkez 1990 yılında EARN, 1994 yılında internet ağına bağlanmış. Üniversitenin ihtiyaçlarına göre merkezde program hazırlanıyor ve projeler yürütülüyor. Sağlık hizmetleri mediko sosyal merkezi tarafından veriliyor. Bir uzman, bir pratisyen doktor 1 diş doktoru ve 6 hemşire görev yapıyor. Öğrenciler gerekli görüldüğünde üniversite hastanesine sevk ediliyor.
   

 20. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1997
  Rektör: Prof. Dr. Cudi Tuncer Gürsoy
  İletişim bilgileri: Acıbadem cd. Zeamet Sk. Acıbadem-İstanbul
  Tel: 0 216 327 11 04
  Faks: 0 216 327 96 31
  İnternet Adresi www.dogus.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  Rektör Prof. Dr. Cudi Tuncer Gürsoy; "Sevili gençler ağırbaşlı ve güleryüzlü Doğuş Üniversitesi 2000 yılına binin üzerinde öğrencisi ile girecektir. Sizleri bu grubun içinde görmekten mutlu olacağız. Doğuş üniversitesi öğrencisiyle, öğretim üyesiyle ve tüm çalışanlarıyla ahenkli bir bütün olma yolundadır. Gelin Doğuşlu olmanın gururunu paylaşalım."
  Doğuş Üniversitesi'nde öğrenciler kayıtlı bulundukları programın yanısıra ikinci bir programdan da lisans veya mühendislik diplomasını çift anadal programıyla alabiliyorlar.
  Doğuş Üniversitesi de ilk olarak yabancı bir üniversitenin temsilcisi olarak açılan ancak daha sonra kanunlarımıza uymaması nedeniyle vakıf üniversitesi olan üniversitelerimizden birisi. Üniversitenin 3 fakültesi ve 79 öğretim elemanı bulunuyor.
  Doğuş Üniversitesi'nin bütün fakülteleri Acıbadem'deki kampüste bulunuyor. Kampüste iki bilgisayar labaratuvarı, kütüphane, kafeterya, fizuk, kimya labaratuvarları, yarı olimpik havuz, iki kapalı spor salonu, açık hava spor alanları, masa tenis salonu bulunuyor.
  Doğuş Üniversitesi kütüphanesinde 5 bin kitap, 12 CD-ROM ve 36 adet sürekli yayın bulunuyor. Kütüphanede ayrıca internet, multimedya hizmetleri de veriliyor.
  Üniversitenin kendine ait yurtları bulunmuyor. Öğrenciler kalacakları yerleri kendi imkanlarıyla sağlamak zorundalar.

  BURSLAR: Her yıl tespit edilen öğrenci kontenjanlarının yüzde 10'u oranında burslu öğrenci alınıyor. Burslu öğrenci kontenjanları ÖSYM kılavuzunda belirtiliyor ve burs yalnızca eğitim öğretim ücretini karşılıyor. Ayrıca başarılı öğrencilere Mütevelli Heyetince başarı ve ihtiyaç bursu veriliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üniversiterin Kimlik Kartları[Üniversiteler Forum Tarih
Milli bir kimlik oluşturmak niçin önemlidir? Sorular ve Cevaplar 6 Mart 2014
Peygamberimizin Kimlik Kartı Sünnetler & Hadisler 22 Ekim 2012
Çevre Bileşenleri - Kentsel Gelişim Kentsel Kimlik ve Doğal Çevre Bileşenleri Doğa ve Bitkiler 9 Mart 2012
Bir Kimlik Vakası Kitabı - Sir Arthur Conan Doyle Kitap, Resim ve Dergi 18 Kasım 2011
Veteriner Hekimlikte Aranan Özellikler Nelerdir Meslekler Rehberi 2 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş