Üniversitelerin döner sermaye sistemi değişiyor

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Üniversitelerin döner sermaye sistemi değişiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) - YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerin döner sermaye sistemini baştan sona değiştirmek için çalışma içerisinde olduklarını bildirdi.

  Özcan, devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde alınan ücretler arasında uçurum bulunduğunu belirterek, “Doktorlar da gitmeye başladı şimdi. Çok kötü bir gelişme. Onu durdurmamız ve aradaki farkları gidermemiz lazım” dedi. Ankara Üniversitesi Afrika Çalışmaları Merkezi'nin açılış törenine katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rektörlerin maaşlarında düşüş yapılacağı yolundaki haberlerin hatırlatılması üzerine Prof. Dr. Özcan, üniversitelerin döner sermaye sisteminde bir değişiklik yapılacağını açıkladı. Döner sermaye ile ilgili bütün mevzuatı gözden geçirdiklerini ve bu amaçla YÖK içerisinde bir ekip kurulduğunu anlatan Özcan şöyle konuştu:

  “Maliye Bakanlığı ile birlikte çalışıyorlar. Her şeyi baştan yapacaklar. Tam gün yasasının da çıkmasını bekliyoruz. Onunla da ilgili bir şey olacak. Hepsini birleştireceğiz. Rektör maaşı artar mı çıkar mı bilmiyorum. Yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var. Bir mantığı olmalı işin, bir sistemi olmalı. Birisi geliyor bir şey yapıyor, öyle olmaz. Düzene sokmamız lazım. Döner sermaye çok önemli. Çünkü devlet hastanesi ile üniversite hastanesinde çalışanlar arasında çok ciddi farklılıklar olmaya başladı. Biz onu da düzeltmeye çalışıyoruz. Devlette çalışıyorsanız 6.5 milyar alıyorsanız üniversitede çalışıyorsanız 1.5 milyar alıyorsunuz. Yani sadece rektör maaşları ile ilgili basit bir şey değil. O Çok ciddi bir problem ve baştan o sistemin değiştirilmesi ve düzenlenmesi lazım. Doktorlar da gitmeye başladı şimdi. Çok kötü bir gelişme. Onu durdurmamız ve aradaki farkları gidermemiz lazım. Hatta öyle bir sistem getirmemiz lazım ki devlet hastaneleri ile üniversite hastaneleri arasında fark olmaması lazım. Mesela devlet hastanelerinde hasta daha fazla. Bizim tıptaki, öğrencilerimizi oraya yollamalıyız ki, o çeşitli hastalıkları öğrensinler, tecrübe kazansınlar. Çok derin bir şey o, gerçekten çok sancılı bir problem. Herkes kaynaktan doğru düzgün bir pay alsın diye yapıyoruz” dedi.

  -MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNLARININ ASKERLİK SÜRESİ GENELKURMAY'DA -

  Özcan, meslek yüksekokulları mezunlarının askerlik süresinin azaltılması ile ilgili çalışmaların ne aşamada olduğunun sorulması üzerine ise, “Genelkurmay Başkanlığı konu üzerinde çalışıyor. Hala daha çalışılıyor, zor bir mesele. Anladığım kadarıyla ordunun 254 bin askere ihtiyacı varmış, biz ancak 234 bin verebiliyormuşuz” dedi. Özcan, YÖK olarak konu ile ilgili önerilerini Genelkurmay Başkanlığı'na bildirdiklerini, çalışmanın Genelkurmay Başkanlığı nezdinde yürütüldüğünü söyledi.
  Özcan, yeni ÖSS modeli ile ilgili çalışmalarda sona gelindiğini, ancak gizlilik içerisinde komisyonun çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti. Özcan, “Sona gelmek üzere bekleyin. Zamanı gelince duyururuz” dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üniversitelerin döner sermaye Forum Tarih
Türkiyedeki Üniversitelerin İsimleri Üniversiteler 5 Şubat 2012
2012 Formasyon Veren Üniversitelerin Listesi Üniversiteler 6 Temmuz 2011
Dünyanın En İyi İlk 500 Üniversitesi - Türkiye'deki Üniversitelerin Durumları Nedir? Üniversiteler 16 Mart 2011
2010 Devlet Üniversitelerinde Boş Kalan Kontenjanlar Üniversiteler 22 Ağustos 2010
YÖK, vakıf üniversitelerine dur diyecek Eğitim Haberleri 30 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş