Üniversitelere ek yerleştirme için son gün

'Üniversiteler' forumunda Dine tarafından 10 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Üniversitelere ek yerleştirme için son gün konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2009-ÖSS sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ile kayıtlardan sonra boş kalan kontenjanlara ve üniversitelerde yeni açılan bölümlere, 2009-ÖSYS sonuçlarına göre öğrenci yerleştirilecek.

  Üniversitelerdeki boş kontenjanlara yapılacak ek yerleştirmeler için 5 Ekimde başlayan başvuru süresi bugün mesai saati bitiminde sona erecek.

  Adaylar, ek yerleştirme kılavuzunu ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinden 3 TL karşılığında alabilecek. Kılavuz, ÖSYM'nin ÖSYM:::Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve YerleÅŸtirme Merkezi internet adresinden de görülebilecek. Adaylar, kılavuz ücreti ile tercihlerini başvuru merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3 TL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyecek. Postayla merkeze gönderilen tercih formları işleme alınmayacak.
  Tercih formları başvuru merkezleri aracılığıyla veya kişisel olarak internet üzerinden ÖSYM'ye ulaştırılabilecek.
  Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programları, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tarafından tercih edilebilecek.
  Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı bulunan lisans programları ve kılavuzdaki Tablo-3B'deki ön lisans programları, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tarafından tercih edilebilecek. Tablo-3A'daki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacak.
  2009-ÖSYS'de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan açıköğretimin kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar da 2009-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilecek. Bu adaylar Tablo-3A'dan kendi alanları ile ilgili programları tercih edebilecek.
  Genel lise mezunları, ek yerleştirme için Tablo-3A'da yer alan ön lisans programlarını da tercihleri arasında gösterebilecek ve ilgili yasa gereğince meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınmak koşuluyla yerleştirilebilecek.
  2009 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da ek yerleştirmeye başvurabilecek.
  Ek yerleştirme için üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarında toplam 161 bin 465 kontenjan bulunuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üniversitelere yerleştirme için Forum Tarih
Üniversitelere ek yerleştirme başvuruları başladı Eğitim Haberleri 7 Ekim 2010
Üniversitelere personel alımında yeni standart Üniversiteler 26 Şubat 2010
Üniversitelere akademik personel alınıyor Eğitim Haberleri 29 Ekim 2009
Nusaybin'de 500 Öğrenci üniversitelere yerleşti Mardin Tanıtımı 17 Ağustos 2009
Bazı üniversitelere yeni fakülteler Eğitim Haberleri 28 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş