Üniversitede askerlik gelecek mi?

'Eğitim Haberleri' forumunda Dine tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Üniversitede askerlik gelecek mi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bir gazetecinin akademisyenlerin askerliklerini üniversitelerde yapmaları ile ilgili soruyu cevapladı.
  [​IMG]

  Bunun daha önce Türkiye'de uygulandığını bildiren Özcan, eskiden öğretmenlerin belirli eğitimi aldıktan sonra askerlik dönemlerinde de bulunduğu okulda öğretmenlik yaparak askerlik hizmeti verdiklerini hatırlattı.
  Özcan, şunları kaydetti:
  ''Akademisyenlerin askerlik hizmeti verirken sadece bulunduğu bölgede değil, ihtiyaç duyulan yere giderek eğitim vermesi şartıyla askerlik hizmetini tamamlaması konusunda yeni bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz. Çünkü bizim öğretim üyesi ihtiyacı olan pek çok üniversitemiz var.

  Örneğin Ankara, İstanbul, İzmir gibi öğretim üyelerinin fazla olduğu şehirlerden az olan başka şehirlere versek ve askerlik hizmetlerini bu bölgelerde yapsalar ülke için faydalı olur. Konuyla ilgili şu anda sadece konuşuyoruz. İnceleme yapıp ordu tarafıyla da görüşüp gerekli bilgileri öğrendikten sonra belki böyle bir çalışma yapılabilir.''
  Vali Kemelek ise NKÜ'nün uzun süre Trakya Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren genç bir üniversite olduğunu söyledi.
  Kemelek, ''NKÜ'nün gelişmesini çok önemsiyoruz. Geliştiğini de görmekteyiz. Üniversitemizin gelişmesi için biz de elimizden gelen desteği veriyoruz'' diye konuştu.
  Konuşmaların ardından Özcan, Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç'ı da makamında ziyaret etti.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üniversitede askerlik gelecek Forum Tarih
Mardin'deki Üniversitede Süryanice'nin Öğretilmesi Türkiye için Büyük Zenginlik Olur Mardin Tanıtımı 19 Kasım 2009
Üniversiteden Atılma Tamamen Kalkıyor Üniversiteler 15 Kasım 2009
'Fırtına' bugün üniversitede Trabzonspor 8 Ekim 2009
Üniversiteden atılanlara af geliyor Üniversiteler 11 Ocak 2009
Üniversiteden atılanlara müjde Eğitim Haberleri 4 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş