Ünüşan Kuloğlu Kimdir-Ünüşan Kuloğlu' nun Hayatı-Ünüşan Kuloğlu'nun Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ünüşan Kuloğlu Kimdir-Ünüşan Kuloğlu' nun Hayatı-Ünüşan Kuloğlu'nun Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1972 yılında Istanbul’da doğdu. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’ne girdi ve çalışmalarına Prof.Mesut İktu ile başladı. 1998 yılında 1.’likle mezun oldu ve aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne koro sanatçısı olarak atandı. Sweet Charity, She Loves me, eserlerinde solist olarak görev yaptı ve bu kurumun Danimarka ve Almanya turnelerine katıldı. 1998-2001 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Tiyatro bölümlerinde şan dersleri verdi ve Prof.Mesut İktu ile yüksek lisans çalışmaları yaptı.
  2000 ve 2001 yıllarında yapılan Siemens Ulusal Şan Yarışması’nda iki defa finalist oldu.
  Aynı yıl TRT Ankara Radyosu’nda canlı bir stüdyo konseri yaptı.
  2001 yılında Moskova Rusya-Avrupa Yıldızları Festivali’ne davet edilmiş olan sanatçı, festival kapsamında iki konser verdi.
  Mayıs 2002’de Azerbaycan Devlet Filarmoni Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Bakü’ye davet edilmiş olan sanatçı bir resital vermiştir. 06-23/ Haziran/2002 tarihleri arasında yapılan XII. Uluslararası Tchaikovsky Şan Yarışması’nda yarı-finale çıkma başarısını gösteren iki Türk sanatçısından biri oldu ve bu yarışmanın jüri üyeleri olan dünyaca ünlü opera sanatçıları IRINA ARKHIPOVA, SERGEI LEIFERKUSS, TOM KRAUSE’nin özel övgülerini kazandı.

  TOM KRAUSE tarafından Ağustos 2002’de OSLO’ da yapacağı master-class’a davet edidi. Bu master-class sonucunda TOM KRAUSE tarafından, katılan yedi kişi içinden Oslo VOKENASEN KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ’nde konser yapmak üzere seçildi.
  Eylül 2002’de İspanya’nın başkenti MADRİD’de bulunan Isaac Albeniz Vakfı’nın düzenlediği opera sınavlarını 50 ülkeden katılan sanatçılar arasından kazanarak Kraliçe Sofia Kraliyet Yüksek Müzik Okulu “ALFREDO KRAUS” ŞAN AKADEMİSİ’ne burslu olarak seçilen ilk Türk Opera Sanatçısı oldu ve burada çalışmalarına TOM KRAUSE ile devam etti. Ayrıca, Fedora Barbieri, Haakon Hagegard, Leo Nucci, Birgit Nilsson gibi büyük opera sanatçıları ile master-classlara katılmış, Prof. Natalia Gutman ve Prof. Natalia Shakovskaya ile Rus Oda Müziği üzerine çalışmalar yapmıştır.
  İspanya’da bulunduğu süre içerisinde Madrid Ulusal Oditoryum’u, Kraliyet Operası (El Teatro Real) , Barcelona Grand Theatre del Liceu, Zaragoza Mozart Konser Salonu, Oviedo Prens Felipe Oditoryumu gibi dünyanın en büyük opera ve konser salonlarında resitaller verdi.
  D. Şostakoviç’in 14. Senfonisi’ni Maestro Stefan Lano yönetiminde Grand Theatre del Liceu’da söyledi, sanatçının bu konserleri İspanya Ulusal Radyosu tarafından naklen yayınlandı.
  2003 yılı Ağustos ayında Oslo VOKENASEN KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ’ne konser ve TOM KRAUSE ile master-class çalışmaları yapmak üzere tekrar davet edildi ve Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan Queen Sonja Uluslararası Şan Yarışması’nda Türkiye’yi ilk kez temsil ederek bu yarışmada Oslo Filarmoni Orkestrası eşliğinde yapılan finallerden sonra 4.’lük ödülünün sahibi oldu.
  2004 yılı Temmuz Ayı’nda Finlandiya’nın Savonlinna şehrinde yapılan Uluslararası Savonlinna Opera Festivali kapsamında Savonlinna Hall’da bir resital veren sanatçı 5. Mirjam Helin Uluslararası Şan Yarışması’nda ülkemizi temsil etmek üzere seçilmiştir.
  Sanatsal çalışmalarına Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde koro sanatçısı olarak devam etmektedir ve La Traviata, Yarasa, Midas’ın Kulakları, Şen Dul, I Pagliacci, Eugene Onegin gibi eserlerde solist sanatçı olarak görev almıştır. 2003 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Danışmanı ve Yayın Yönetmenliği görevine atanan sanatçı İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça konuşmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ünüşan Kuloğlu Kimdir Forum Tarih
Kuloğlu Kimdir - Kuloğlu Biyografisi, Hayatı Biyografi & Otobiyografi 8 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş