Ümmet - Ümmet Nedir - Ümmet Ne Demek?

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda Mavi_inci tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ümmet - Ümmet Nedir - Ümmet Ne Demek? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ümmet - Ümmet Nedir - Ümmet Ne Demek?
  Ümmet: İslam toplumunun tamamını ifade eden bir kavram. Arapça أمة olarak yazılır. Ümmet kelime olarak bir anneden doğan çocuklara verilen isimdir. Daha sonra İslam inancına sahip herkesi içine alan bir anlama kavuşmuştur. İslam inancının en önemli kaynağı Kur'an'da bir çok yerde geçmiştir. Müslümanların içindeki bir cemaate de zaman zaman ümmet denildiği görülmektedir. Ümmet bu bakımdan bazen bütün bir müslüman toplumunu ifade ederken, bazen de müslümanların içinde farklı özelliklere sahip daha küçük gruplardan her birini de ifade etmektedir. Diğer yandan ümmet kelimesi aynı zamanda her bir müslüman için de kullanılmaktadır. Örneğin "Peygamberimize sadık bir ümmet olmak istiyorum" gibi. Ümmet, imâm kelimesi ile aynı kökten gelmektedir. Her peygamber, birer imâm, rehber olarak kabul edilir ve ona tabi olanlara da onun ümmeti denir.


  Ümmet, dini anlamına ek olarak aynı zamanda siyasi bir kavramdır .Cumhuriyet'e geçişle birlikte ümmet kimliği geride bırakılıp, ulus-devlet kavramının ayrılmaz bir parçası olan millet kimliğine geçilmiştir. (Buna paralel olarak da, kulluktan vatandaşlığa geçiş yapılmıştır.) Ümmetde (siyasi anlamına göre) padişaha kulluk, milletde ise insan haklarına ve anasayal haklara dayanan vatandaşlık geçerlidir. Padişah her ne kadar halife kimliğine sahiptiyse de, pratikte bu gücünü dini amaçlardan çok siyasal yaptırımlar için kullanmışdır. Padişahların ümmete karşı olan tavırlarına bir örnek olarak, son Osmanlı padişahı Vahdettin'in (VI. Mehmet) ülkeyi kurtarmak isteyen Mustafa Kemal ve arkadaşlarını hain ilan ederken söylediği şu sözleri örnek verilebilir: "Bir avuç serseri başarı sağladı. Az sayıdaydılar ama halkın uysallığından yararlanıp üzerine çöktüler. Aralarında bir tane bile gerçek Türk yoktur. Gerçek Türkler padişaha sadıktır."Vahdettin bu sözleri ile ümmetin uysal ve sadık olması beklentisini dile getiriyor.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ümmet Ümmet Nedir Forum Tarih
Ümmet Nedir - Ümmet Anlamı - Ümmet Hakkında Bilgi Dini Terimler Sözlüğü 9 Ocak 2011
Allah Ümmetini Hata, Unutma ve Başkasının Zoruyla Yaptıkları Şeyden Sorumlu Tutmaz Dini Sohbetler Dini Forum 18 Aralık 2013
Ümmet Önalan Kimdir - Ümmet Önalan Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 27 Şubat 2011
Hatice Ümmetoğlu Anaokulu Kırkağaç Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Manisa - Kırkağaç - Kırkağaç Eczacı Engin Ümmetoğlu Lisesi Liselerimiz 8 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş