Ülkemizde Rüzgar Enerjisinin Kullanıldığı Yerler Nelerdir

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ülkemizde Rüzgar Enerjisinin Kullanıldığı Yerler Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyede rüzgar enerjisi,Türkiyede Rüzgar Enerjisinin Kullanıldığı Yerler,Rüzgar Enerjisi Nasıl ve nerelerde Kullanılır?,rüzgar enerjisi nasıl kullanılır

  Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyeli, mevcut verilerdeki yetersizlik nedeniyle bugüne kadar güvenilir bir şekilde hesap edilememiştir. Ancak, ülke genelinde olmasa bile Türkiye rüzgar enerjisi bakımından zengin yöreleri bulunan bir ülkedir. Yerleşim alanlan dışında 10 m yükseklikteki rüzgar hızı yıllık ortalaması, Ege Bölgesi ve diğer kıyı alanlanmızda 4.5-5.6 m/s, iç kesimlerde ise 3.4-4.6 m/s arasındadır. 10 m yükseklikte yıllık ortalama rüzgar hızı 4-5 m/s olan yörelerimizde, türbin kurulması açısından önemli olan 50-60 m yükseklikteki güç yoğunluğu 500 W/m2 düzeyini aşmaktadır. Rüzgar enerjisi potansiyelinin enerji üretimi amacına yönelik olarak aynntıh belirlenmesi gerekmektedir.
  Rüzgar enerjisinin kullanılması ülkemiz açısından önemli olduğundan, değişik yörelerimizdeki rüzgar enerjisi potansiyellerinin belirlenmesi için çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Devlet Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü (DMİ), uzun süreden beri klimatolojik rüzgar verileri toplamaktadır. Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü (EİE) ise, rüzgar enerjisi alanında Ar-Ge projeleri sürdürmek amacıyla, 1983 yılında bir çalışma başlatmıştır. İlk adım olarak DMİ Genel Müdürlüğü’ne ait istasyonlann 1970-1980 yıllan arasındaki aylık rüzgar hızı ve yönüne ait 10 yıllık veriler değerlendirilmiş ve ülke genelindeki doğal rüzgar dağılımı “Türkiye Rüzgar Enerjisi Doğal Potansiyeli” adı altında yayımlanmıştır. Bu çalışmadan alınan aşağıdaki tablo, yedi coğrafık yörenin ortalama rüzgar enerji yoğunluğu ve rüzgar hızlarını göstermektedir.

  [​IMG]

  Rüzgar enerjisi potansiyelinin enerji üretimi amacıyla belirlenmesi kapsamında EİE İdaresi Genel Müdürlüğünce “Rüzgar Enerjisi Gözlem İstasyonu Projesi” başlatılmıştır. Proje kapsamında kurulan istasyonlarda, rüzgar verilerini toplama çalışmaları sürdürülmektedir. Bu arada ölçüm süresi tamamlanan Karabiga, Nurdağı, Şenköy, Karaburun ve Bandırma istasyonları sökülerek, bölge etüdleri sonucunda belirlenmiş olan Söke, Yalıkavak (Bodrum), Sinop, Eğirdir (İsparta) ve Foça’ya kurulmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ülkemizde Rüzgar Enerjisinin Forum Tarih
Ülkemizde yağmur rüzgar gibi doğa olayları tarafından oluşmuş yapılar nelerdir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 14 Nisan 2014
Ülkemizde Esen Rüzgarlar ve Yönleri Doğa ve Bitkiler 16 Eylül 2012
Ülkemizde Rüzgar Erozyonunu Önleme Çalışmaları Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 2 Nisan 2012
Ülkemizde Görülen Basınç, Rüzgar ve İklim Çeşitleri Ülkeler Coğrafyası 29 Eylül 2011
Ülkemizde Esen Rüzgarlar Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 10 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş