Ülkemizde En Çok Hangi Ekonomik Faaliyet Yapılmaktadır

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ülkemizde En Çok Hangi Ekonomik Faaliyet Yapılmaktadır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyede En Çok Hangi Ekonomik Faaliyet Yapılmaktadır
  Ülkemizde hangi Ekonomik Faaliyetler Yapılmaktadır
  Ülkemizde yapılan Ekonomik Faaliyeler


  Ülkemizde En Çok Hangi Ekonomik Faaliyet Yapılmaktadır

  TARIM (TARLA ve BAHÇE KÜLTÜRLERİ)

  Tarım, toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla çeşitli ürünler elde etme işine denir. Ülkemiz topraklarının % 36'sı tarım arazisi olarak kullanılır. Ülkemizde çalışan nüfusun yarısına yakını tarımla uğraşmaktadır. Bu yüzden tarım Türkiye ekonomisi için çok önemlidir.
  Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ülkemizde daha çok ilkel yöntemlerle yapılıyordu. Makine kullanımı, zararlı böcek ve bitkilerle mücadele, kaliteli tohum kullanımı ve sulama ülkemizde gelişmemişti.
  Bu yüzden tarımsal üretim oldukça azdı. Fakat daha sonra yapılan çalışmalar sayesinde tarımımızda önemli gelişmeler olmuştur. Ziraat fakültelerinin açılması, tarım makine ve aletlerinin üretilmesi, yapay gübre ve kaliteli tohum kullanımı ile sulamaya önem verilmesi bu gelişmeye neden olmuştur. Aynı zamanda Devlet Üretme Çiftlikleri, Ziraat Bankası, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kurulması bu gelişmenin diğer nedenleridir. Bunların yanında GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) ta Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin toptan kalkınmasını amaçlayan çok önemli bir projedir. GAP sayesinde tarımsal üretimde büyük artışlar olmaya başlamıştır.

  alıntıdır
   

Bu Sayfayı Paylaş