Ülkelerin Bayrakları Ve Açıklamaları

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Eylül tarafından 4 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Ülkelerin Bayrakları Ve Açıklamaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ülke Bayraklarının Resimleri ve Anlamları

  Ülke Bayrakları Görsel ve Anlamları

  Türkiye Bayrağı

  Türk bayrağı Türkiye'nin resmî ve ulusal bayrağıdır.

  [​IMG]

  Almanya Bayrağı

  Almanya bayrağı, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin bayrağıdır. Enlemesine 3 eşit parça olan siyah, kırmızı ve altın sarısı renklerden oluşur.

  [​IMG]

  İngiltere Bayrağı

  İngiltere bayrağı oldukça orijinaldir. Bayrak beyaz zemin üzerine kırmızı artı bulunmaktadır.

  [​IMG]

  İtalya Bayrağı

  İtalya Bayrağı eşit genişlikteki 3 dikey renkten oluşur; yeşil, beyaz ve kırmızı. İtalya Cumhuriyeti'nin resmi bayrağıdır. Fransız İmparatoru Napolyon tarafından tasarlanmıştır.

  [​IMG]

  Fransa Bayrağı

  Fransa bayrağı, Fransa Cumhuriyeti tarafından kullanılmış ve hâlen kullanılmakta olan ulusal bayraktır. Soldan sağa doğru sıralanmış farklı renkte üç dikey banttan oluşmuştur. Bu renkler soldan sağa sırasıyla şunlardır: Mavi (koyu mavi veya lacivert), Beyaz ve Kırmızı. Bayrağın kökeni Fransız Devrimi'ne kadar dayanmaktadır.

  [​IMG]

  Yunanistan

  Yunanistan Bayrağı cumhuriyetin ilanından sonra da bir süre kullanılan krallık bayrağının yerini 1978 yılında günümüzde kullanılan, mavi-beyaz renklerinde, sol üst köşesindeki bir haç bulunan ve yatay çizgilerden oluşan bayrak almıştır.

  [​IMG]

  Vietnam Bayrağı

  Ortasında beş kollu bir yıldız bulunan bayrağın oranı 2:3'tür. Ortadaki yıldız, Vietnam insanının soyunu temsil eder.

  [​IMG]

  Laos Bayrağı

  Laos bayrağı 2 Aralık 1975 tarihinde kabul edilmiştir. Yukarıdan aşağıya sırası ile kırmızı - lacivert- kırmızı yatay şeritlerden oluşan bayrağın ortasında beyaz bir çember bulunur. Ortada bulunan lacivert renkli şerit üstünde ve altında bulunan kırmızı şeritlerden iki kat daha büyüktür.

  [​IMG]

  Irak Bayrağı

  Irak bayrağı; Yemen, Mısır, Sudan, Suriye, Ürdün, BAE bayraklarında olduğu gibi Geleneksel Pan-Arabizm renklerinden oluşmaktadır. Kırmızı renk hanedanlığı, siyah renk Abbasileri ve Araplığı simgelemektedir. 'Allahu Ekber' yazısı bayrağın ortasına beyaz şerit üzerine yeşil renkte ve Kufi harfleriyle Irak halkını temsil etmektedir.

  [​IMG]

  Rusya Bayrağı

  Rusya bayrağının renkleri, Panislavizm renkleri olan mavi, beyaz ve kırmızıdan oluşmaktadır. Beyaz tanrıyı, mavi hükümdarı, kırmızı ise halkı sembolize etmektedir.

  [​IMG]

  KKTC Bayrağı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni temsil eden, beyaz fon üzerine üstte ve altta olmak üzere iki, kırmızı, boydan boya şerit ile, ortada kırmızı renkli ay yıldızdan oluşan bayraktır. Bugünkü hali 7 Mart 1984 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi tarafından onaylanmıştır.

  [​IMG]

  Mısır Bayrağı

  Mısır bayrağı, Mısır tarafından kullanılan bayrak. 3 renkli olan bayrak, kırmızı, beyaz ve siyah renklerde olan yatay 3 şeritten oluşmaktadır. Bayrağın beyaz şeridinde Mısır arması yer almaktadır.

  [​IMG]

  Japonya Bayrağı

  Japonca'da Nişşoki (güneşli bayrak) veya Hi no maru (güneş dairesi) denilen Japonya bayrağı, beyaz zemin üzerine kırmızı daire konulan suretdir.

  [​IMG]

  Hindistan Bayrağı

  Hindistan bayrağı Hindistan'ın bağımsızlığını kazandığı 1947 yılında kabul edildi. Bayrak yatay 3 renkten (Pantone, Beyaz, Yeşil) oluşur. Bayrağın ortasında Hindistan'da kullanılan çakra vardır. Çakra mavi renklidir.

  [​IMG]

  Avusturya Bayrağı

  Avusturya bayrağı renkleri sırası ile kırmızı - beyaz - kırmızı olan eşit büyüklükte üç yatay şeritten oluşur. Danimarka bayrağı ile birlikte dünyanın en en eski bayraklarından biri olduğu kabul edilir.

  [​IMG]
   

 2. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Nepal Bayrağı

  Nepal bayrağı dünyada dikdörtgen olmayan birkaç sayılı bayraktan biridir. Kıpkırmızı bir renge sahiptir. Bayrağın kenarı mavidir. Kırmızı, savaştaki zaferlerini; mavi barışı simgeler. Nepal bayrağında hem güneş, hem de ay vardır. Güneş sarayı, ay ise 1951 yılına kadar ülkeyi yöneten Rana ailesini temsil eder.

  [​IMG]

  Belçika Bayrağı

  Aslen 13:15 boyutunda olan ama genelde 2:3 boyutlarında kullanılan bayrak, boylamasına solda siyah, ortada sarı ve sağda da kırmızı 3 eşit parçadaki renklerden oluşur.

  Bayrağın tarihi 1830 yılında Hollandalılara karşı verilen bağımsızlık savaşında halkın elinde taşıdığı kırmızı, sarı ve siyah renkdeki bez parçalarına dayanır. 23 ocak 1831 yılında da resmi bayrak olmuştur.

  [​IMG]

  Hollanda Bayrağı

  Hollanda bayrağı 16. yüzyılın ikinci yarısında I. William tarafından hazırlatılmıştır. Bayrağın ilk ismi prinsevlag'tır. Bu prensin bayrağı" anlamına gelmektedir. O zamanların lideri Prince William of Orange tarafından dizayn edilen bayrakta ilk başta kırmızı renk yerine turuncu renk vardı. Daha sonra 17. yüzyıl ortalarında turuncu renk kırmızı olarak değişmiştir.

  [​IMG]

  Portekiz Baayrağı

  Portekiz Bayrağı Zemin yeşil (gönder tarafında, bayrağın beşte ikisini oluşturur ve kırmızı olmak üzere (beşte üçünü oluşturur) iki dikey şeritten meydana gelmektedir. Bu şeritlerin ayrıldığı yerde Portekiz arması bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Arjantin Bayrağı

  Arjantin bayrağı, Arjantin devletinin resmi bayrağına verilen isim olup, 3 yatay şeritten oluşur. Üst ve alttaki şeritler gök mavi, ortadaki şerit ise beyaz renktedir. Beyaz şeritte Mayıs Güneşi diye adlandırılan ulusal amblem yer alır.

  [​IMG]

  Guney kore Bayrağı

  Güney Kore Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağı Tegıki Çosan Krallığı döneminde benimsenmiştir. Adını eşit olarak ve kusursuz bir dengeyle ikiye bölünmüş olan ortasındaki tegık çemberinden alır. Bu simge birbirine karşıt olan ama kusursuz bir uyum ve denge oluşturan evrensel güçlerin simgesi iki zıt öğeden oluşur: yin ve yang. Üstteki kırmızı bölüm yang'ı alttaki mavi bölüm yin'i simgeler.

  [​IMG]

  Çin Bayrağı

  Çin Bayrağı Çin'in bayrağıdır. kırmızı bir zemin üzerinde, sol üst köşesinde yıldızı sarı renkte bulunan bayraktır.

  [​IMG]

  Kanada Bayrağı

  Kanada ulusal bayrağı kırmızı fonun ortasında beyaz bir kare ve bu karenin içinde de 11 uçlu stilize edilmiş kırmızı bir akçaağaç yaprağı bulunur.

  [​IMG]

  Brezilya Bayrağı

  Brezilya bayrağı, Brezilya'nın ulusal bayrağıdır. Yeşil zemin yağmur ormanlarını temsil eder. Ortadaki sarı dörtgen, altın başta olmak üzere ülkedeki mineral kaynakları simgeler.Yuvarlaktaki lacivert gökyüzünü yıldızlar ise eyaletleri temsil eder. Yuvarlağı çevreleyen bantta ordem e progresso yani düzen ve ilerleme yazmaktadır.

  [​IMG]

  Azerbaycan Bayrağı

  Azerbaycan bayrağı, bayrak hakkında ilk kararı Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hükümeti tarafından 1918'de alınmıştır. Buna göre, Azerbaycan bayrağı mavi gök rengi, kırmızı ve yeşil yatay şeritlerden oluşmuştur ve kırmızı zemin üzerinde ak renkte sağa bakan bir hilal ve sekiz köşeli bir yıldız bulunmaktadır.

  Bayraktaki gök renk Türklüğü, yeşil renk İslamiyeti, kırmızı renk ise uygarlığı temsil etmektedir.Resmi renkler ve boyut 5 Şubat 1991 tarihinde kabul edilmiştir.

  [​IMG]

  Güney Afrika bayrağı

  Sarı: Altın ve diğer doğal kaynakları simgeler. Bayraktaki 'y' formatı ise 2 ırkın birleşimini simgeler. Güney Afrika bayrağı en renkli bayraklardandır.

  [​IMG]

  Tunus Bayrağı

  Tunus Cumhuriyeti kısaca Tunus .Kuzey Afrika'da, Akdeniz'e kıyısı olan bir Arap İslam ülkesidir.Kurucusu Habib Burgiba 'dır Batısında Cezayir, doğusunda Libya ve Akdeniz, Kuzeyinde de Akdeniz yer alır. Ülkenin güney kısmını Büyük Sahra Çölü kaplar.

  [​IMG]

  Pakistan Bayrağı

  Pakistan ulusal bayrağı, Syed Amir-ud-Din Kedwaii tarafından 1906 yılında Hindistan Müslümanları için dizayn edilmiştir. Pakistan tarafından geliştirilerek 11 Ağustos 1947'de ulusal bayrak olarak kabul edilmiştir.

  [​IMG]

  Birleşik arap emirlikleri Bayrağı

  Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı 21 Aralık 1971 yılında kabul edilmiştir. Arap birleşmeciliğinin simgesel renkleri olan kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah bu bayrakta da bulunur. Ticaret ve yük gemileri kırmızı zeminin sol üst kısmında devletin bayrağı bulunan bir diğer simgeyi takarlar.

  [​IMG]

  Kuzey kore Bayrağı

  Kuzey Kore'nin bayrağı 8 Eylül 1948 yılında çıkarılan yasa ile ülkenin resmî bayrak ve simgesi ilân edilmiştir. Beyaz çember içindeki kırmızı yıldız komünizmin sembolüdür. Japon İmparatorluğu'ndan bağımsızlığın alınması ile Güney Kore bayrağında da bulunan Taoizm'in sembolü Taeguk yuvarlağının üzerine esinlenme ile yapılmışsa da zamanla bu şeklini almıştır.

  [​IMG]
   

 3. çizlebilecek bayraklar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ülkelerin Bayrakları Açıklamaları Forum Tarih
Ülkelerin Bayrakları Ve Anlamları Ülke Kültürleri 4 Mayıs 2012
Tüm Ülkelerin Bayraklarının Anlamları Nedir, Ülkelerin Bayraklarının Anlamları Neler Seviyeli-Ciddi Konular 23 Ağustos 2011
İngilizce Ülkelerin Bayrakları - Ülke Bayrakları ve İngilizce İsimleri Ülke Kültürleri 23 Aralık 2010
Ülkelerin Bayrakları İcon Font ve İconlar 7 Kasım 2010
Gelişmemiş ülkelerin nüfus özellikleri kısaca Eğitim Bilgileri 8 Mayıs 2015

Bu Sayfayı Paylaş