Ülkelerin çay kültürü-İngilizlerin beş çayı

'Ülke Kültürleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ülkelerin çay kültürü-İngilizlerin beş çayı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nice efsanelere konu olmuş geçmişiyle, diyar diyar gezerek günümüze kadar ulaşan büyülü sıvı...


  Uğradığı her durakta iz bırakarak, farklı kültürlerce içselleştirilerek yolculuğuna devam eden, ettikçe de adına has kendi kültürünü müjdeleyen...


  Çayın kültürü üzerine Uzak Doğu'dan Avrupa'ya bir gezintiye ne dersiniz?
  Japon Çay Seramonisi

  Dünyada "çayın babası" olarak bilinen Dharma'dan yola çıkarak yüzyıllar içinde çeşitli evrimler geçirip günümüze kadar ulaşan çay geleneği, Japonya'da çay seramonisi adı altında işlenmeyi sürdürüyor. Günlük çay ritüellerini felsefeleriyle harmanlayarak kültürlerine yansıtan Japonlar, çay içme ve ikram etme eylemine, kattıkları estetikle başlı başına bir sanat, düşünsel zenginlikle başlı başına bir ayin boyutu kazandırmışlar.

  Tipik bir Japon evinin özel dizaynlı bahçesinin en sade bölümünde sadece çay törenlerinde kullanılmak üzere özel tasarlanmış Hoshoan adı verilen küçük bir ev bulunur. Alçakgönüllü olma esasını hatırlatmak amacıyla ancak eğilerek girilebilecek kadar küçük tutulmuş kapısından bu eve girerken erkeklerin silah, bayanların da zinet eşyaları ile girmeleri yasaklanmıştır. Bu yasak, dünya zenginliği ve gücünden arınarak tevazuya bürünmeyi simgelerken, eşya ve detaya boğulmadan döşenmiş ev de bunu destekler nitelikte son derece sade çizgilere sahiptir.

  Japon çay seramonilerinde her mevsim için farklı kaseler ve araçlar kullanılmaktadır. Törenlerde kama (çaydanlık), chasen (çayı karıştırmak için kullanılan bambu fırça), chawan (çayın sunulduğu kase), chakin (peçete) gibi araçlar kullanılırken sunulan çay en taze çay yapraklarının öğütülmesiyle elde edilen meşhur yeşil çaydır.

  Ev sahibi ile misafir arasındaki ilişkinin, birbirlerini son görüşleri, birbirlerine son hizmetleriymişçesine özen ve hürmete dayandırıldığı Japon çay seramonisi, Japon inceliğinin hayata gelmiş en güzel örneklerinden biridir.


  Kaseyi tutuştan çayı karıştırmaya, çay koymadan peçetenin kullanımına kadar her hareketin belli adap ve zerafet kuralları dahilinde vücuda geldiği ve derin bir felsefenin yansıması olan bu seramonileri tekdüzelikten çıkaran en önemli unsur ruhtur. Japon inanışına göre töreni yapacak kişinin tören öncesi ruhen arınması ve konsantre olması gerekmektedir. Törene katılan diğer kişilerin de minimalize edilmiş bir dansta bile olduğu gibi bütün varlıklarını katmaları, birlikte törene katıldıkları insanlarla temas kurabilmeleri beklenmektedir. Kollektivist yaşam anlayışını benimsemiş bir toplum olan Japonlar, bu uygulamalarla simgesel olarak toplumsal uyumu kutsarken, çayı uygunluğun sanatı olarak yorumlamışlardır.
  İngiliz Beş Çayı

  Fransa ve Hollanda'dan sonra İngiltere'ye sıçrayan çay çılgınlığı, 16. yüzyıldan 17. yüzyıla geçiş süreci içinde 10 yıl gibi kısa bir dönemde 6'ya katlayan ithalatı ve tüketimiyle İngiliz toplumumun her seviyesinden insan tarafından rağbet gördüğünü gözler önüne sermektedir.

  İngiltere henüz çay ile tanışmadan önce, İngilizler sabah kahvaltısı ve uzun süren, ağır akşam yemeği olmak üzere günde iki öğün yemekteydiler. Ancak Bedford Düşesi Anna'nın Akşamüstleri bitkin düşmesi ile ortaya çıkan, sonraları Kral Edward'ın sohbet ortamı için hoş bir ortam yaratma amacıyla küçük çay ziyafetleri düzenlemesi sonucu gelenek haline gelen Beş Çayı, İngiltere'den tüm dünyaya yayılmıştır.

  Bir İngiliz çay davetinde, sohbetin akışının yiyecek ve içeceklerle kesilmesi hoş karşılanmazken bu durum her ne kadar çayın sohbet için bir bahane teşkil ettiğini düşündürse de İnglizlerin çaya yaklaşımı, çayı keyif kültürlerinin temel parçalarından biri olarak gördüklerini kanıtlar niteliktedir. Davetlerde Çin çayı Hint çayına tercih edilirken, limonlu, sütlü ya da kremalı sunulur. Çayın yanında ise küçük sandviçler ve el yapımı çay pastaları tercih edilir.

  İngiliz evlerinde çay içmek için ideal iki mekan vardır: Hemen her evde bulunan şöminenin önü veya pencere cumbası. Evin hizmetçisi yoksa, evin sahibesi misafirlerini selamlayıp çay servisi için mutfağa gider. Çay saati için iki ayrı masa hazırlanır. Biri çay gereçleri ve fincanlarından, diğeri ise tabaklar ve leziz ikramlardan oluşan masalarda çay makinesi ya da en basitinden çayın sürekli sıcak kalmasını sağlayacak semaver de bulunur. Sunuma öncelikle çay servisiyle başlanırken, çay ziyaretleri ortalama bir saat kadar sürer. Günümüzde İngilizlerin çoğunun gündüz saatlerinde çalışıyor olması bu geleneğin ölmeye yüz tutması tehlikesini beraberinde getirse de çoğu İngiliz ailesi açısından en azından ailenin bir araya gelmesi için günün tek fırsatı olan Beş Çayı alışkanlığını sürdürmeye gayret ettiği bilinmektedir.


  Hollanda'da yaygın olan bahçede çay keyfinden esinlenerek Çay Bahçeleri fikrini İngilizler geliştirmişlerdir. Öncelikle sadece asillerin buluştukları ve orkestra, konserler, tiyatro oyunları, bahçe yürüyüşleri gibi aktivitelerle renklendirilen çay bahçeleri, giriş serbest hale geldiğinde İngiliz toplumunun sınıf farklarını yıkarak kaynaşmasında çok önemli bir misyon üstlenmiştir. Bahşiş de İngiliz çay bahçelerinde güzel servisi takdir etme amaçlı ortaya çıkmış bir uygulama olup, zamanla dünya literatüründeki yerini almıştır.
  Rus Çay Geleneği

  1618'de Çin büyükelçiliğinde Çar Alexis'e çeşitli şekillerde sunumuyla başlayan Rusya'da çay geleneğinin gelişimi, Çin ve Rusya arasında imzalanarak ticaret serbestisi getiren anlaşmayla hız kazanmıştır. 1600lü yıllarda 11.000 mil uzunluğundaki 16 ay süren yolculuk sonunda Rusya'ya ulaşan ancak yüksek maliyeti nedeniyle sadece zenginlere hitap eden çay, 1796'da Çariçe Catherine'in ölümünden sonra hızla düşen fiyatıyla Rus toplumunda hızla kabul görmüştür. Sıcaklığı ve dinç tutma özelliğine sahip uyarıcılığı sayesinde çay, Rus yaşam stili için ideal bir içecek olmayı başarmıştır.

  Ruslar Tibet usulü demlikten esinlenerek sıcak su ve demlenecek çay için ayrı ayrı iki parçadan oluşan semaveri benimsemişlerdir. Semaverler, klasik bir Rus evinin genellikle ortasında durup gün boyu kaynayan ve bir seferde 40 fincan kadar çay servis edebilen niteliktedir. Semaver geleneğinin yanısıra Türk kahvesi kültürüne benzerliğiyle dikkat çeken gümüş tutacaklı cam bardaklarla çay servisi alışkanlığı da Rusya ile Asya arasındaki kültür etkileşimini gözler önüne seren diğer bir ayrıntı özelliği taşımaktadır.

  Rus çay geleneği dahilinde şeker, bal ya da reçelle tatlandırılmış, şerbeti bol ve çok demli çay tercih edilirken, Rusya'daki göreceli kısa tarihine rağmen, kültür içinde hızla özümsenerek Rusların dünyaca ünlü votkası ile birlikte ulusal içeceği olarak anılmayı başarmıştır.

  Türkiye'de Çay

  Diğer medeniyetlerden ülkemize gelinceye kadar edindiği birikimin ışığında, kültürümüzle yeniden yoğurduğumuz çay, öncelikle sabah kahvaltısı soframızın, sonrasında da ikindi ve akşam sohbetlerimizin müdavimlerinden olmuş çıkmış. Genellikle ince belli cam bardakta sunulan çayın tavşan kanı adı verilen dem ölçüsü esastır. Hala yöreden yöreye yaygın bir şekilde kullanımını sürdüren semaverler ise otantik çay bahçelerinde meraklılarıyla buluşmayı sürdürmektedir.


  Kaynaklar

  Çayın Kültür Tarihi, Stephan Reimertz
  Çay Kitabı, Okakura Kakuzo
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türkiye

  [​IMG]


  5000 yıllık tarihe sahip çay her ne kadar Türklerin yaşamına geç girmişse de temiz girmiş. Gün boyunca çay içmemizin yanı sıra, kendimize özgü demleme usulü, ince belli cam bardaklar, kıtlama çay gibi katkılarımızla çayın kültür tarihine eklediklerimiz gözardı edilemez. Bunlardan ilki, iyi bir çay demlemenin olmazsa olmaz kurallarından biri olan demliğin sıcak olması şartını, demliği çaydanlığın üstüne oturtularak, ustaca ve güzelce çözümlememizdir.


  Buna karşın; çayın acıyıp tadının bozulmasını önlemek için; demledikten sonra, çayı süzdürüp başka bir demliğe boşaltmıyoruz o da işin ayrı bir yanı.

  Peki Türk çay kültüründe olmayan; Amerikan icadı poşet çay, çay topları ve ağları, fazla aromalı çaylar, çaya çok süt ve limon koymak, çayı metal demlikte demlemek yani çaya karşı özensiz davranmak.

  Türkler, Anadolu'ya gelmeden öncede çayı bilmelerine karşın; çayın Türkiye'ye gelmesi ancak birkaç yüz yıl önceye dayanmaktadır. Çay içiminin Anadolu'da yaygınlaşması 19. yüzyıldan itibaren olmuştur. Türklerde çayın yaygınlaşmasına ilişkin şöyle bir hikaye anlatılır:


  Hoca Ahmet Yesevi bir gün Hıtay sınırında Türkistan karyelerinden birine misafir olur. O gün hava çok sıcak olduğu için çok yorulmuştur. Evine misafir olduğu Türkmenin komşusunun zevcesi doğum yapmak üzeredir. Türkmen, Hoca Ahmet Yesevi'den dua ister, Ahmet Yesevi de dua eder. Allah'ın izniyle Türkmenin isteği hemen olur. Türkmen bu duruma çok memnun olur. O yörenin önemli bir ikramı olan çay kaynatıp getirir. Hoca Ahmet Yesevi çayı sıcak sıcak içince terler ve yorgunluğu gider. Sonra, "Bu şifalı bir şey imiş, hastalarınıza bundan içirin ki şifa bulsunlar. Allah kıyamete kadar buna revaç versin" diye dua etmiştir. İşte çay bundan sonra bütün Türkler arasında kullanılmaya başlamış ve şifa verici bir içecek olmuştur.


  Halk kültürü ve etnografyasında çay önemli bir yer tutar. Çay bugün sosyal hayatımızda yerini dolduramayacak derecede sağlamlaştırmış, onun etrafında oluşan kültürüyle birlikte yaşamaktadır.

  Sabah kahvaltısından gecenin geç saatlerine kadar hayatımızın içinde bulunan çay, değişik kültürel değerlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.


  Çayla ilgili; tekerlemeler, bilmeceler, mani ve türküler, ilahiler, efsaneler, fıkralar, gelenek ve görenekler başlı başına kültürel değerlerdir. Hatta, çay kelimesi Çince olduğu halde, sözlüklerde ve deyimlerde yerini bulmuş geniş bir kelime ve deyim sayısına ulaşmıştır. Çay, Çay Bahçesi, Çay Bardağı, Çay Demlemek, Çay Fincanı, Çay Fidanı, Çay Fidesi, Çay Kaşığı, Çay Takımı, Çay Vermek, Çay Molası, Çaycı, Çaycılık, Çaydanlık, Çay Parası, Çayevi, Çaygiller, Çayhane, Çay Kazanı gibi kelimelerin yanında; Tavşan Kanı Çay, Çay İçmek, Kıtlama Çay, Çayı Höpürdetmek, Çay İkram Etmek, Paşa Çayı gibi deyimlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.
  Yetiştirilmesinden, hazırlanıp tüketilmesine varana kadar olan çay kültürü, bir çay etnografyasını da ortaya çıkarmıştır. Çay kesilmesine yarayan makaslar, sepetler, kutular, demlikler, semaverler, çay kazanları, bardaklar, fincanlar, kaşıklar, tepsiler vb. hepsi çay kültürünün etrafında oluşan etnografik maddelerdir.


  Bunlardan en önemlisi, çayın kendisinden ayırd edemeyeceğimiz semaver kültürüdür. Semaver 19. yüzyıldan itibaren Ortaasya'da yaygın olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Ahmet Yesevi'den gelen mirasla çayın şifalı olduğuna inanıldığı gibi, semaverin de şifa dağıtıcısı olduğuna inanılır hale gelmiştir. İnsanlara bir hayat, muhabbet verici, dertlere deva olarak görülür. Semaverin şifa dağıttığına o kadar inanılırdı ki hamam çıkışında ve mevlitlerde insanları rahatlatmak için semaver kaynatılır ve çay içilirdi. Semaver edebiyatımızda da başlı başına bir yer tutmaktadır. Semaver şifahaneye benzetilmiştir.


  Daha düne kadar yurdumun kahve ve çay bahçeleri "cafe"lere özenerek cam bardağı ortadan kaldırmış, porselen ya da cam fincanlarda servis yapmaya başlamıştı. Bir de tabii poşet çay girdi ki yaşamımıza, "cafe"lerin dışında kimi evlerde de yüz yıllık çay demleme usullerimiz hemen rafa kaldırıp demlik poşeti çaylar fincanda sunulmaya başlandı. Allah'tan şimdilerde, turistlere porselen/seramik fincanda poşet çay sunmanın pek de zekice bir şey olmadığı kavranmaya başlandı. Bunda "Yunanlılar ince belli cam bardakta çay veriyormuş" haberinin etkisi oldu mu bilmiyorum ama son zamanlarda, "cafe"lerden başlayarak, çay bahçelerinde de çay severlerin ısrarı üzerine ideal boyutta olmasa da cam bardaklar kullanılmaya başlandı. Hani şu nedense "Ajda Pekkan bardağı" denen iri bardaklar. Ama gerçek çay severlerin gönlünde yatan küçük, ince belli bardaklar tabii ki.
  Gün boyunca çay içmemizin yanı sıra, kendimize özgü demleme usulü, ince belli cam bardaklar, kıtlama çay gibi katkılarımızla çayın kültür tarihine eklediklerimiz yadsınamaz, hele türkülerimize, ilahilerimize, manilerimize de girdiği hatırlanırsa...  İlahiler
  ------------------------------------------------------------

  Gül bülbülü çok sever
  Daima Hakk'ı över
  Çayı koyu demleyin
  Şeyhim çayı çok sever

  Gül bülbülsüz açılmaz
  Çay lüzumsuz içilmez
  Nakşiler, Kadiriler
  Sohbetinden geçilmez

  Çayın rengi güldendir
  Doldurması sizdendir
  İçin aşıklar için
  Çay sahibi bizdendir

  Saadet Hocazade Semaveri yakınız
  Hemen kalbe bakınız
  Kalbe kandil takınız
  Bu sohbetin içinde

  Verin çayı içelim
  Bu alemden göçelim
  Hak batılı seçelim
  Bu sohbetin içinde

  Bunda çayı içtiler
  Bu cihandan geçtiler
  Kanatlanıp uçtular
  Bu sohbetin içinde

  Osmnacıklı Aşık Ali Kimselerin aklı ermez
  Çay sohbeti hikmetine
  Çünkü ezelden uğramış
  Mürşidinin ülfetine

  Lezzeti cennet şarabı
  Şad eder içen harabı
  Gönülde hikmet kitabı
  Dolar bu çay sohbetine

  Lezzetini içen bilir
  Dü cihandan geçen bilir
  Türlü mercan saçan bilir
  Gelin bu çay sohbetine

  Çoban Semaveri alıştırın
  Maşa ile karıştırın
  Aşıkları kavuşturun
  Yan semaver dön semaver
  Daim Allah der semaver

  Semaveri koydum taşa
  Taş yarıldı baştan başa
  Yaşa şeyhim sen çok yaşa
  Yan semaver dön semaver
  Sende bir hal semaver

  Semaverin musluğu var
  Çoban gibi ıslığı var
  Şeyhim ile dostluğu var
  Hüner sende can semaver
  Sende bir hal var semaver
  Çayın dirhemi bin altın
  Ben şeyhimden aldım satın
  İçtim çayı oldum meftun
  Yan semaver dön semaver
  Kayna yan da çoş semaver

  Semaverin kulpu aldan
  Getir sağdan götür soldan
  İhvan çıkmaz doğru yoldan
  Yan semaver dön semaver
  Sende bir hal var semaver

  Semaverin altı çiçek
  Getirin çayları içek
  Çaysız meclislerden geçek
  Yan semaver dön semaver
  Daim Allah der semaver

  Maniler (7)
  ------------------------------------------------------------

  Yağmur yağar islanir
  Çay fidaninin dibi
  Anan seni sevmeyi
  Benim sevdiğim gibi

  Çayin yapraği yeşil
  Döşür Fadime döşür
  Bu akşam geleceğim
  Şekerli kahve pişir
  Giderdi Şam'a şarka
  İrize'nin ketani
  Şimdi cana can katar
  Çayinin bir fincani

  Rize bağluklarinda
  Pembe güller açayi
  Gel gidelim Rize'ye
  İçelim Rize çayi
  Kiz idin oldun kadin
  Hiç eksilmedi tadin
  Çay filizi kirmaya
  Olayim mi irgadin

  Rize cüzel memleket
  Çay kokayi gül gibi
  Rize'ye doymak olmaz
  Parlayi yulduz gibi
  Çayimin bak demine
  Bem gelemem yemine
  Köyümün güzel kizi
  Bir anilir Emine

  Şekere olmaz bahane
  Safalar bahş eder4 cana
  Çay şerbeti de naziktir
  Şifalar hasta insana
  Samavarı kaynatan
  Üstte çaynık oynatan
  Eyil öpem yüzünden
  Kaş alttan göz oynatan
  *
  Şiir - OĞUL - Posoflu Aşik Zülali  Şekerim kalmadi kahvem tükendi
  Bilmem gidem hangi attara oğul
  Takatim kesildi gönlüm bulandi
  Cebimde de yoktur on para oğul Bir gün çay içmezsem tutar isitma
  Hem de bana dersin doktora gitme
  Takdirin bu diye iftira etme
  Tedbirime ara bir çare oğul Fakirler bağinda baykuşlar öter
  Bu nasil zamandir gün günden beter
  Billurlar fincanlar yüzüstü yatar
  Çay takimi oldu kapkara oğul Der Zülâlî tiryakilik bilindi
  Gözlerimin işiklari silindi
  Bu sebepten semaverim delindi
  Kaynadi döndü pinara oğul

  Tekerlemeler
  ------------------------------------------------------------

  Çay çikti kirka
  İçeriz korka korka
  çay çikti yüce dağ başina
  Demliği getir karşima
  Üç gündür içmemişem
  Doldur bir tane
  Aklim gelsin başima [​IMG]


  ------------------------------------------------------------

  Çokti mi beşe
  Sür on beşe
  Olsun yirmi
  Versin neşe
  Kirmam seni
  Doldur neyse (9)


  Es-sohbet-ü bilâ çay
  Kes semai bilâ ay
  (Çaysiz bir sohbet
  Aysiz bir gökyüzü gibidir) [​IMG]

  ------------------------------------------------------------
  Çay kadehte dide efruz olmali
  Lebriz-i lebreng ü lebsuz olmali
  (Çay dudak renginde, dudak sicakliğinda ve
  dudak tadinda olmali) [​IMG]
  ------------------------------------------------------------
  Ehl-i keyif olana
  Üçtür çada kaide
  derde derman sorana
  Dördü beşi faide (10)
  Gönül ne çay ister ne çayhane
  Gönül sohbet ister çay da bahane (12)
  Çayi icat etti bir pir
  Sabaha iki akşama bir [​IMG] Çayin üçü adettir
  Dördü sihhattir
  Çikti beşe, vur onbeşe
  Çikti yüze düştü düze
  Çay nedir, say nedir
  Dök uşağum bir daha (11)

  ------------------------------------------------------------
  -Ofli çay içersun?
  -Pek severum oni
  -Ama on paradir
  -Ya yitir oni

  Türküler

  ------------------------------------------------------------

  Rize cüzel memleket
  Çay kokayi gül gibi
  Rize'ye doymak olmaz
  Parlayi yulduz gibi

  Yekün Rize dağlari
  Verilmiş çay güline
  Çay fidanlari benzer
  Esmer güzellerine

  Trabzon fundukluklar
  Pazar'da elmaluklar
  Gelin gibi Rize'yi
  Süsler portakalluklar
  Yapilacak dediler
  Rize çay fabrikasi
  Rize'ye layik olur
  Bu işun yapilmasi

  Yeşil Rize'nun yüzi
  Bakar Karadeniz'e
  Ne eksak biçemezuk
  Güzel Türkiye'muze

  Hey gidi güzel Rize
  Parlayisun gün gece
  Yeşillukler altinda
  Hasan çalar kemençe (14)
  Kimin ağriyir cani çay
  Okşayipti mercani çay
  Min bir derdin dermani
  Çay, çay, çay
  Tüm dertlerin dermani
  Çay, çay, çay

  Armudi istikanda çay
  Üreğimiz yananda çay
  Yaranlisan dağlisan
  Çay, çay, çay
  Etirlisen bağlisan
  Çay, çay, çay Her kime gelse konak çay
  Lazim değil soruşmak çay
  Geler yemekten kabak
  Çay, çay, çay
  Versin yemeşten kabak
  Çay, çay, çay  Kişin karli çağinda çay
  Yayda gün kabağinda çay
  Gelsinler sorağinda
  Çay, çay, çay
  Gezir her dudağinda
  Çay, çay, çay A gülim heyyyy!
  Adin gezir elleri çay
  Kimin yoksa heberi çay
  Okşayipti mehmeli
  Çay, çay, çay
  Bolca isin demleri
  Çay, çay, çay

  Üreğim çay, çay, çay
  Etirim çay, çay, çay
  Mehmedim çay, çay, çay
  Gözelim çay, çay, çay
  Çay Destanı

  ------------------------------------------------------------

  Biraz da anlatayım
  Başıma gelenleri
  Bu yaz çay güldürecek
  Bizim Rizelileri

  Gelirimiz bu çaydı
  Zata evvelden beri
  Arka isti yatayi
  Fabrika işçileri

  Çay kesmek bir iş değil
  Muhim olan satması
  Nerden çıktı ortaya
  Bu kontanjan davası


  Kimun aklina geldi
  Bu Allah'ın belasi
  Hiç hoşuma gitmeyi
  Ekisperin havasi Ekisper bakti çaya
  Ben de yaktim sigara
  dedi çayin bozuktur
  Bunu bi temiz ara

  Her sene iyi idi
  Şu Rize'nin havasi
  Bu yaz güneş görmedi
  Soğuk geçti burasi
  Yağmur çamur çalişir
  Zengini fukarasi
  Cebumuze girmedi
  Mübarek çay parasi

  Aradim iki saat
  Gine temiz olmadi
  Dedim ulan yazici
  Sana akil kalmadi
  Benim darlandiğimi
  Ekisper da anladi
  Çayi koydu kantara
  Baktilar bir deftere

  Dediler bir kilo fazla
  Al koy oni bir yere
  Zaten kafam dumanli
  Döktüm oni dereye

  Kemenceci Hasan Yazıcı


  ------------------------------------------------------------
  Ya Erzurumlu'ya ne demeli


  Çay'dan bahsedilirde Erzurumlu'dan bahsedilmez mi? Çayi Rizeliler yetiştirir. Ama çayi da Erzurumlular içer. Erzurum'da çay bir başka içilir. Herkes çay içer ama Erzurumlu bir başka çay içer. İçer içer de... neler der neler... Şair, İhsan Coşkun Atilcan'i dinliyoruz. 13)


  Çayname 1
  Akar gider Akpinar’in sulari,
  Yazicisi daha birçok pinari,
  Tabakhane, cennet çeşme sulari,
  İçmezler de ‘İlle olsun taze çay’
  2
  Dilde destan kişlari ve Barlari
  Yaylasinda kisraklari, taylari
  Sularinda nefis olur çaylari
  Dadaşlarin tutkusudur burda çay 3
  Erzurum’un mutfaklari düzenli,
  Biçim biçim semaverle bezeli,
  Eksik olmaz sofrasinda ezeli,
  Lavaş ekmek, civil peynir, demli çay
  4
  Ufak ufak kirilmakta şekerler
  Dil üstünde kitlamasin içerler
  Limon, çayin namusunu lekeler
  Bakiresi bir bardakta sade çay

  5
  Bir tarafta tarla çayir biçilir
  Bir tarafta buğday saman seçilir
  Şeker yoksa zarari yok içilir
  Kişmiş ile, temas ile orda çay
  5
  Manti ile turşu yedim yanmişam
  Otuz içtim, şimdi ancak kanmişam
  Semaverler sira sira dizili
  Demlikler nakiş nakiş yazili.

  Erzurumlu ve Çay 6)


  Yaptiğimiz yöreyle ilgili toplamalarda, 1895 yilindaki kolera salgininda bölgenin vali paşasinin insanlara, şehrin kavşak noktalarina koydurduğu dev kazanlarda kaynattiği dev kazanlarda demlettiği çayi içirdiğini kaydetmişiz. Kolera savaşinda, hele ilaçlarin olmadiği devirlerde tek çare mikroplari öldürerek insanlarin hastalanmalarini önleyebilmekteydi.

  Böylece hastalikla başa çikabilmişler. Sonra çay içme bir alişkanlik olmuş bu şehirde. Sebze meyve de olmadiğindan vücudun su ihtiyaci çayla karşilanmiş. Demiryolu gelip, üretim merkezleri yakinlaşinca çayin önemi azalmiş ister istemez.

  Çayin kültür tarihini yazanlar ne yazik ki Erzurum'daki çay adetlerinden bahsetmiyorlar. Erzurum'da yaşayan insanlar yaziyor mu ki bu konulari?


  Eski devirlerde bir kantariye mağazasinda şunlar bulunurdu: şeker, çay, kahve, sigara, kibrit, sabun, tarçin, havlucan, kara ve kirmizi biber, baharat, kova ve inşaat malzemesi. O zamanlarda Erzurum'da kantariye üzerine iş yapan kuvvetli müesseseler mevcuttu. Nemlizadeler, Rum Kabayanidi gibi koskaca birer hani işgal ederek kantariye ticareti yapan büyük tüccarlar dahi bulunmakta idi. Erzurum'un ithal ettiği şeker; büyük miktarlara baliğ olur, şekr nakliyati deve, at, mekkareleri, çift atli, dört atli arabalarla yapilirdi. Van, hakkari, Bitlis, Muş gibi vilayetlerin şeker ihtiyaci, Erzurum'dan gönderilen ikiyüz, üçyüz çuvallik partilerle temin olunurdu.


  Şeker ithalati hassaten Fransa'dan ve bir miktar da Rusya'dan yapilirdi. Rusya'dan gelen mallar arasinda semaver de sayilmaktadir. 1914 senesinden evvelki ithalat: Trabzon iskelesine transit çikartilan ithal mallari: Şeker, çay... İstanbul'dan mübayaa edilen ... şeker, çay, kahve... Rusya'dan Kötek kapisi tarikiyle ithal olunan ... semaver...... bir kisim sahil halki da at ve katirlari vasitasiyla Erzurum'un tütün, şeker, çay... gibi mübrem ihtiyaçlarini karşilamişlardir. Ruslar ile yapilan ticari anlaşmada Erzurum tüccarlari Ruslarin Erzurum'daki mümessiliolan Zorkorstorg şirketiyle anlaşmalar yapmişlardir. Ruslara canli hayvan ve hayvan mahsülleri satarak onlardan şeker, tuhafiye ve manifatura almişlardir. Komşu vilayetlerin ticaret adamlari ... kantariye... ihtiyaçlarini Erzurum'dan karşilarlardi. Kantariyecilerin büyük çoğunluğu Kongre Caddesi ve Hacilar Hani civarinda yerleşmişlerdi.


  Nasil bağlayalim bunu? Rize'de üretilen, siyah Doğu Karadeniz çayindan bahsediyoruz. Yaylalardan, kartal yuvasi benzeri yerlerden aşaği bakarsin, islanmakta olan çay bahçelerini görürsün. Hani oralar yurdumuzun yağmur turizmi bölgeleridir.

  "... bu havali ahalisi çay istimaline be-gayet mümhemikdirler. Zengin fukara her kim olursa olsun umumiyet üzre sabahları hanelerinde çay istimal ettikleri gibi; kıraathanelerde kahveden fazla çay sarfiyatı vuku buluyor. Arabacılar, kiracılar yollarda konak mahallerde rençberler dahi hanelerinden ma'ada tarlalarda, harmanlarda tedarik ettikleri teneke semaverler ile çay kullanırlar. Bu havalide çay otuz 30) seneden beri taammün etmiştir. Bir iki seneden beri darçın menku'u çay makamında istimale başlamış ise de adem-i taammümü hakkında verilen müzekkere-i acizanem üzerine bir dereceye kadar önü alınmaktadır. Dr.Şerif Soylu: Erzurum Sıhhi Cografya Kitabı, 1913,"
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ülkelerin çay kültürü Forum Tarih
Gelişmemiş ülkelerin nüfus özellikleri kısaca Eğitim Bilgileri 8 Mayıs 2015
Gelişmiş ülkelerin nüfus özellikleri kısaca Eğitim Bilgileri 31 Aralık 2014
Ülkelerin ekonomik bakımdan birbirine ihtiyaç duymasının sebepleri kısaca Ülkeler Coğrafyası 31 Mart 2014
Ürettikleri her türlü ürün, yer altı ve yer üstü kaynakları ülkelerin güç unsurları Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Kral yolu günümüzde hangi ülkelerin sınırları içindedir? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş