Ülkelerdeki Toplu Ulaşım Ücretlendirmeleri

'Ülke Kültürleri' forumunda SeLeN tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ülkelerdeki Toplu Ulaşım Ücretlendirmeleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Almanya Toplu Taşıma - Toplu Ulaşım Ücretleri - Fransa Toplu Ulaşım Ücretleri - Ülkelerin Toplu Ulaşım Ücretleri  ALMANYA
  * Bir kişiye tek yönde, tek biletle 2 saat için sınırsız kullanım hakkı veril-mektedir. (gidiş - dönüş olarak kullanılamaz) Biletler geri dönüşümlü-dür. (Berlin, Almanya)
  *Ücret Tarifeleri yetişkin için € 1.30 iken öğrenci için € 1.00 olmakta-dır. (Berlin, Almanya)
  * Şehir merkezleri dışında gerçekleştirilen toplu taşıma faaliyetleri özel şirketler tarafından yapılmaktadır. (Münih, Almanya)


  AVUSTURALYA
  * Toplu Ulaşım Öğrenci Kartı ile indirimli seyahat imkânı ilkokul, lise veya yüksekokul öğrencilerine verilmektedir. Başvuru formları internet si-tesinden, büyük istasyonlardan ve belirli satış noktalarından temin edilmektedir. “Okul Kimlik Kartı” öğrencilere indirimli bilet alma hakkı ver-memektedir. (Melbourne, Avustralya)
  * Özürlü Kartı sahipleri, indirimli ulaşım kartı alabilirler. İndirim hakkı sadece kart sahibine verilmektedir ve kart sahibi ile seyahat ediyor olsa bile başkalarını kapsamamaktadır. Fakat bakıcı aile olan veya özürlü çocuğa bakan bir yetişkin refakatçi kartı alır ve bu karta indirim hakkı uygulanır. Yardımcı olmayan refakatçilerin uygun bilet parasını ödemesi gerekmektedir. (Melbourne, Avustralya)
  * Toplu taşıma sisteminde yer alan toplu ulaşım hizmetleri, ücretler ve bilet satış işlemleri internet sitesi, müşteri bilgi hizmetleri, broşürler, reklam kampanyaları, trafik levhaları ile tren, tramvay ve otobüs seyahatlerinin tüm iş ve işlemleri tek bir birime bağlanarak bütünleştirilmiş-tir. (Melbourne, Avustralya)
  * Belirli durumlarda, hasarlı veya bozuk biletlerin parası iade edilebilmekte veya yenisi verilmektedir. Bu işlem için “Para İadesi Başvuru For-mu’nun” doldurulması gerekmektedir. İşlem ücreti alınabilmektedir. Yıllık biletler ile öğrenci pasoları hariç, kayıp biletlerin yenisi verilmemek-tedir. Diğer tüm biletler satın alan kişinin sorumluluğundadır ve para iadesi yapılmaz veya biletin yenisi verilmez. (Melbourne, Avustralya)
  * Otomatik ücretlendirme sistemi ulaşımın tüm modlarında (tren, tramvay ve otobüs) kullanılmaktadır. Şehir merkezleri dışında (banliyö) ger-çekleştirilen toplu taşıma faaliyetleri özel şirketler tarafından yapılmaktadır. (Melbourne, Avustralya)
  * Visa veya MasterCard ile en az $10.00 olmak kaydıyla internetten yükleme yapılabilmektedir. Bilet ve makina arızaları için çeşitli yerlerde asılı bulunan telefondan Bilet Yardım Hattına veya müşteri hizmetleri memurlarına bildirimler yapılır. (Melbourne, Avustralya)
  * İndirimli bir bilet ile seyahat ederken yolcunun üzerinde geçerli bir indirim kartı bulunmalı ve istenildiğinde gösterilmelidir. Aksi halde para cezası verilmektedir. (Melbourne, Avustralya)
  * Şirketlerin çalışanlarına sağladığı özel seyahat kartları bulunmaktadır. Şehir merkezi biletleri yetişkinler için, 2.80 AUD ve öğrenciler için 1.60 AUD’dır. (Queensland, Avustralya)


  GÜNEY AFRİKA
  * 3-12 yaş arasındaki kişiler indirimli tarifeden yolculuk yapmaktadır. 12 yaş üstü öğrenciler ise sadece okul üniforması olduğu sürece indirimli tarifeden yararlanabilmektedirler. (Johannesburg, Güney Afrika)
  * Elektronik kartlar kullanılmakta, 4 ile 16 Rand arasında değişen bilet tarifesi, zirve saatler dışında indirimli olarak uygulanmaktadır. Ana hat-larda, sabit ücret+ mesafeye dayalı ücretlendirme sistemi bulunmakta-dır. Ana hatlarla bağlantı sağlayan besleme hatlarında ise sabit bir üc-ret alınmaktadır. (Cape Town, Güney Afrika)
  * Özürlüler ücreti karşılığında 6 ay ve 100 binişlik yolculuk yapma imkânı-na sahiptir.(Johannesburg, Güney Afrika)
  * 62 yaşından itibaren ücreti karşılığında yaşlı kartı ile 1 yıl geçerli olmak üzere 200 yolculuk yapma imkânı verilmiştir. (Johannesburg, Güney Af-rika)  FRANSA
  * 1 günlük limitsiz yolculuk bileti, 20 Yolculuk için dönüşleri içermeyen bilet ve 74 dakika içinde her bir yönde aktamalarla dönüşleri ve park hakkını içeren biletler oto-büslerde ve bilet makinalarında satılmaktadır. (Nice, Fran-sa)
  * 4 yaş altı çocuklar, 65 yaş ve üstü vatandaşlar , %80 engel-liler, İş arayanlar ücretsiz seyahat hakkına sahiptir. (Toulouse, Fransa)
  * 4-25 yaş arası, 35 yaşın altındaki öğrenciler, Aileler ve %50-%79 engelliler indirimli yolculuk yapmaktadır. (Toulouse, Fransa)
  * Ayrıca kısa süreli ziyaretçiler için tüm ulaşım araçlarında geçen fotoğrafsız ve limitsiz (kredi yükleme limiti olmayan) kartlar mevcuttur. (Paris, Fransa)
  * 1 saatlik bilet, 24 saatlik bilet, 24 saat 4 kişi için bilet ve Havaalanı sefer biletleri (€ 7.00) de ulaşımda kullanılmak-tadır. (Nantes, Fransa)
  * Havaalanı hattında tek binişlik (€ 5.00), günlük paso (€ 8.00) ve 6 binişlik (€ 20.00) ulaşım biletleri bulunmaktadır. (Toulouse, Fransa)


  İRLANDA
  * Toplu taşıma sisteminde otobüs, tren ve tramvay olarak 3 mod kullanılmaktadır. Modlar arası bilet entegrasyonu 2010 yılının öncelikli plan-ları arasındadır. Dublin Otobüs hizmetleri şehiriçi ve yakın alanları kapsamaktadır. Toplu taşımada elektronik kart kullanılmaktadır, tüm kartlar için kişiselleştirme kararı alınmıştır. (Dublin, İrlanda)
  * Şehir merkezi dışında özel şirketler hizmet vermektedir. (Dublin, İrlanda)


  İNGİLTERE
  * Bölgeler arası belli fiyatlandırmalar, tek binişlik ve çok binişlik, haftalık, aylık, yıllık ücretlendirme kartları ve ayrıca pik saatler ve normal saatler olmak üzere farklı ücret tarifeleri uygulanmaktadır. (Londra, İngiltere)
  * Seyahat Kartı, Otobüs ve Tramvay Pasosu için Londra Seyahat Danışma Büroların-dan aynı gün, Dokunmatik ekranlı bilet makinelerinden 4 gün öncesinden, Bilet Satış merkezlerinden 7 gün öncesinden ve İstasyonlarındaki bilet gişelerinden ve internetten 30 gün öncesinden başvuru yapılmalıdır. (Londra, İngiltere)
  * 60 yaş üstü ve engelli vatandaşlar kişiselleştirilmiş kartları ile tüm ulaşım modlarında ücretsiz olarak seyahat edebilmektedirler. Şehir ve Banliyö arasında çalışan trenlerde zaman kısıtlaması uygulanmakta iş günleri olan Pazartesi-Cuma günleri arasında ancak 09.30’dan sonra ücretsiz binişlere izin verilmektedir. Nehir taşımacılığında ise %50 indirimli uygulama vardır. (Londra, İngiltere)
  * Polis üniformalı kişiler istedikleri zaman ücretsiz seyahat etmektedir. Sivil polisler ise kendilerine verilmiş olan görev kartlarını göstermek sureti ile toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanmaktadır. (Kent, İngiltere)
  * Tüm indirimli kartlar verilirken Londra’da ikamet etme zorunluluğu aranmaktadır.
  * Ulaşım Kartı aynı anda birden fazla kişi için kullanılamamaktadır. (Londra, İngilte-re)
  * Kartlarla ilgili şikâyetler için tek tip form oluşturulmuştur. (Londra, İngiltere)
  * Raylı sistemlerde, girişte ve çıkışta kartın okutulması ile oluşan zaman farkı seya-hat için izin verilen maksimum süreden fazlaysa, kullandıkça öde sistemi uygula-ması ile iki kat ücret alınmaktadır. (Londra, İngiltere)
  * Okul gezileri için ilgili bilgiler internet adresinden alınabilmekte ve özel bir telefon numarasından rezervasyon yaptırılabilmektedir. (Londra, İngiltere)
  * Kişiselleştirilen Serbest Seyahat kartlarında bulunması gereken fotoğrafın görsel olarak anlatımı, yolculara kolaylık sağlamak amacıyla ulaşım sitesinde yer almak-tadır. (Londra, İngiltere)
  * Serbest Seyahat Kartlarının iptal edilme durumları, açıklayıcı bir şekilde yer almak-tadır. Ayrıca, kendisinin veya başkalarının güvenliğini tehdit edici davranışlar, sal-dırgan/tehdit edici konuşmalar, başkalarını tehdit edici, saldırgan veya zorba dav-ranışlar, sigara içmek, yüksek sesle müzik dinlemek, karta zarar vermek/tahrif et-mek, kartını başkasına kullandırmak, suç unsuru taşıyan davranışlar ve Ulusal Toplu Taşıma Kanun ve Yönetmelik ihlalleri de kartın iptali için yeterli sayılmakta olup farklı oluşumlarda da iptal söz konusu olmaktadır.
  * Otobüs ve tramvaylarda tek biniş için yetişkin ücretleri £2.00’dır. (Londra, İngiltere)  İTALYA
  * Alternatif ücret tarifeleri olan elektronik kartlardan biri de Roma’da kullanılmakta ve 75 dakika içinde aktarmalı ulaşım imkânı tanınmaktadır. (İtalya)
  * Turist Kartı (€ 20.00) tüm toplu taşıma araçlarında ücretsiz biniş hakkı ve yanında müzeye 2 sefer be-dava giriş, sanatsal ve kültürel etkinliklerde de indi-rim sağlamaktadır. Toplu taşıma kartı, Roma Hari-tası, Roma’da bulunan müze ve ilginç yerlerin tam listesi, güncel etkinlik listesi ve kartın indirim sağla-dığı etkinlikler listesi içinde olmak üzere bir kit ha-linde satılmaktadır. Kart ilk kullanımdan itibaren 3 gün geçerliliğini korumaktadır. Değişik kart çeşitleri ve tarifeleri kullanılmaktadır. (Roma, İtalya)
  * Toplu ulaşımda uygulanan ücret tarifeleri Standart Bilet, € 1.00; 10 Binişlik, € 9.20; Akşam bileti, € 2.00; Bagaj Bileti, € 1.00 şeklindedir. (Milano, İtal-ya)  İSPANYA
  * Otobüslerde ve metroda aynı tarife ve biletler geçerlidir. (Madrid, İspanya)
  * Tek kullanımlık biletler (€ 1.00) otobüs içinde, 10’luk biletler (€ 9.00) Metro gişelerinde ve büfelerde satılmaktadır. (Madrid, İspanya)  JAPONYA
  * Tokyo, Osaka ve diğer büyük şehirlerde otobüs taşımacılığı, raylı sistemler ve metro ağını tamamlayıcı niteliğinde olarak görüldüğünden ikinci planda tutulmaktadır. Şehirlerarası otoyol otobüs hizmeti kamu ve özel firmalar tarafından işletilmektedir. Otobüs ve raylı taşımacılık için normal-biletle(basic fare ticket) seyahat edilebilmektedir. Bütün uygulamalar ülke bazın-dadır. (Japonya)
  * Raylı sistemde geçerli olan Ücret Tarifesi mesafeye (100 km’ye kadar 1000 yen, 200 km’ye kadar 2000 yen, 300 km’ye kadar 3000 yen, 301 km ve üze-ri 4000 yen) göre değişmektedir. (Japonya)
  * Askerler kimlik kartları ile ücretsiz seyahat etmektedirler. (Tokyo, Japonya)  RUSYA
  * 5-15 yaş, 16 ve üstü yaşlar için indirimli uygulamalar yanında yetişkinler içinde farklı ücretlendirme yapıları mevcuttur. (Moskova, Rusya)
  * Moskova Metrosu devlet tarafından işletilmekte olup, 180 istasyon, 2.326 validatör, 600 bilet satış noktası ve 277 danışma masası ile hizmet verilmekte 9.2 milyon kişi yolculuk etmektedir. Moskova metrosu, yoğun saatlerde 90 saniye aralıkla sefer yapmaktadır. Toplam 12 hat ve hattın kendine ait ismi ve rengi bulunmaktadır. Hatlar genellikle Moskova'nın dışından merkezine doğru yönlenmiştir. Sadece çember isimli -ring- hattı (20 km) tüm diğer hatları keserek transfer hattı gibi kullanılmasını sağlamıştır. (Moskova, Rusya)
  * Hattın ve istasyonların isimleri anons edilirken, anonsu yapan kişi erkek ise trenin yönü Moskova'nın merkezine doğru, kadın ise merkezden dışarı doğru gidildiği anlamını taşımaktadır. Ring hattı için erkek anons sesi saat yönünde, kadın anons sesi saatin ters yönünde yol alındığını göstermektedir. (Moskova, Rusya)
  * 5.200 otobüs, 1.600 troleybüs, 900 tramvay, 7.200 validatör ve 400 bilet satış noktası ile 6.000 km ‘lik hat uzunluğunda günlük toplam 6,5 mil-yon kişi taşınmaktadır. Sarı tabela “A” otobüs, beyaz tabela “T” troleybüs ve beyaz tabela “Tp” tramvay duraklarını simgelenmektedir. 01:00 - 05:30 arası otobüs, troleybüs, tramvaylar sefer dışıdır. Ulaşımda kullanılan Marshrutka (minibüs-nakit) özel mülkiyetli olup, otobüs ve troley-büslerle aynı hat numara ve güzergâhlarını kullanmaktadır. Belli durakları olmayıp taksi gibi el kaldırılarak durdurulmaktadır. (Moskova, Rus-ya)  YUNANİSTAN
  * Yaygın olarak kâğıt bilet kullanılmaktadır, turistlere yönelik 3 günlük seya-hat kartları (€ 15.00) bulunmaktadır. (Atina, Yunanistan)
  * Sağlık Bakanlığı’ndan alınan belge ile özürlü olduğu belirtilen kişiler ve as-keri kimliği olan askerler toplu ulaşımdan indirimli olarak faydalanmakta-dır. (Atina, Yunanistan)  ÇİN
  * Standart kartlar, hatıra kartları, mini kart, burç kartları, yılbaşı kartları, kişiselleştirilmiş kartlar, saat şeklinde kartlar olmak üzere çeşitli kartlar bulunmaktadır. Kartlar depozitoludur. (Shanghai, Çin)
  * Ulaşım Kartı, otobüs ve troleybüs, metro, vapur, taksi, turizm merkezleri, demiryolları, turist otobüsleri, şehirler-arası otobüs-ler, otoparklar, benzin istasyonları, otoyollar, havaalanı, araç tamir servislerinde ve Wuxi Tai-Lake, Suzhou, Jiangsu, Zhejiang, Anhui ve Hangzhou şehirlerinde ortak kullanılmaktadır. (Shanghai, Çin)
  * 70 yaş üstü kişiler RFID özellikli sosyal güvenlik kartları ile zirve saatler haricinde toplu taşımadan ücretsiz yararlanmaktadır. (Shanghai, Çin)  AMERİKA
  * Üniformalı askeri personel, otobüs ve trenlerden ücretsiz ya-rarlanabilmektedir. Gaziler ve aktif görevli fakat üniformasız askerler kartlarını göstermek sureti ile tren ve otobüslerden faydalanmaktadır. (CTA, Chicago, Amerika)
  * Üniformalı askeri personele, otobüs ve tren ile seyahat eder-ken ücret indirimi uygulanmakta ise de aylık ulaşım kartların-da indirim uygulanmaz. (METRA, Chicago,Amerika)
  * 65 yaş üstü, özürlü kişiler (tek biniş için $0.55 ve tüm gün için $1.20) ve öğrenciler ($1.10) için indirimli uygulamalar görül-mektedir. (Tam ücret $.50) (Maryland, Amerika)  SİNGAPUR
  * Toplu taşımada kartların dolumu, kullanımı, validatöre ne şekilde gösterileceği ve diğer bilgilerle ilgili broşür sayesinde halka bilgi veril-mektedir. (Singapur)
  * Şehrin değişik bölgelerine yapılan otobüs servisleri ile ilgili bir katalog hazırlanmıştır. Bu katalogda şehirdeki tüm gezi, aktivite, alış-veriş yerleri, tapınaklar ve tarihi yerlere nasıl ulaşacağı anlatılmaktadır. Görsel olarak da zenginleştirilen bu katalog, turist rehberi şeklinde yapılmış ve internette yayınlanmaktadır. (Singapur)
  * “Sıklıkla Sorulan Sorular” adı altında hazırlanan bir katalog, yolcuya yardımcı olmak amacıyla internette yayınlanmaktadır. (Singapur)
  * Ücret ödenmediği tespit edildiğinde yüklü miktarlarda ceza ödeneceğini ilan eden broşürler yaptırılmıştır. (Singapur)  İSVEÇ
  * Kondüktöre nakit ödeme yapabilme seçeneği bulunmakta, ay-rıca 20 yaş altı ve 65 yaş üstündeki kişiler için de indirimli bilet uygulaması bulunmaktadır. (Stockholm, İsveç)
  * Bazı bölgelerde otobüs ile toplu ulaşımda kilometreye göre (Best Price Card ile) ücretlendirme yapılmakta olup, gençler ve çocuklar için %50 indirim yapılmaktadır. (Jamtland, İsveç) Gece ve gündüz tarifeleri farklıdır. (Skane, İsveç)
  * Normal yolcu kartları, kişiselleştirilmiş kart olmamasına rağ-men aynı anda birden fazla kişi tarafından kullanılamamakta-dır. (Stockholm, İsveç)
  * Toplu ulaşımda Visa veya Mastercard ile ücret ödeme imkânı bulunmaktadır. (Jamtland, İsveç)
  * Özel belge alındığı takdirde, 20 yaş ve altı öğrenciler ile 65 yaş ve üstü kişiler için indirimli ücret uygulamaları mevcuttur. (Stockholm, İsveç)
  * Çok sık yolculuk yapanlar için elektronik kartlara sınırsız biniş, ara sıra kullananlara kredi ve belli bir süreliğine kulla-nacak olanlara (turistler için) ise süre yüklemesi yapılabil-mektedir. (Skane, İsveç)
  * İnternetten form doldurularak isteğe göre kart, kişi üstüne kaydedilmektedir. Kart kayıtlı ise seyahatlerin dökümü in-ternetten incelenebilmekte, kayıp halinde içindeki ücret ödenmemekte ve kart sadece kullanıma kapatılmaktadır. (Skane, İsveç)


  POLONYA
  * Sürücüden alınan tek binişlik biletler, postanede satılan günlük, haftalık ve limitsiz binişler için biletler yanında resimli; aylık, 3 ve 6 aylık kartlar da mevcuttur. (Varşova, Polonya)
  * Metro duraklarında bulunan bilet makinelerinden(‘bilet’ kelimesi Lehçe’de de ‘bilet’) büfelerden ve bayilerden dakika (2 Zloty) bazlı, gün (9 Zloty) bazlı ve haftalık bazlı bilet alma imkânı bulunmaktadır. (Varşova, Polon-ya)
  * Tam bilet 2 Zloty (20 veya 40 dakikalık) ile Tramvay, Metro veya Otobüse binme imkânı verilmektedir. 21. Dakikada kontrol yapıldığında süre tespit edilirse 107 Zloty (53 TL) ceza kesilmektedir. Öğrenci tarifeleri öğrenci kimlik kartı bulunması şartıyla yarı fiyatına satılmaktadır. (Varşova, Po-lonya)  İSRAİL
  * 2-12 yaş arası çocuklara indirimli tarife uygulanmak-tadır. (Jerusalem, İsrail)
  * Turistlere yönelik (bilet ücreti 6.20 sheqal), hizmet veren “HAT 99” adı altında belirli bir hatta çalışan otobüslerle şehrin tanıtımı yapılmaktadır. (Jerusalem, İsrail)  Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi - Eshot
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ülkelerdeki Toplu Ulaşım Forum Tarih
Yabancı Ülkelerdeki Camiler Dini Resimler 7 Ocak 2009
Rüşvet ve faiz alıp vermenin topluma verdiği zararlar kısaca Dini Sohbetler Dini Forum Pazar 19:48
Trafik kazalarının kazazedeye ailesine yakın çevresine ve topluma verdiği zararlar kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 12 Ekim 2017
Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları kısaca Konu Dışı Başlıklar 12 Ekim 2017
Cemaatle namaz kılmanın kişi ve toplum açısından yararları nelerdir kısaca Dinimizin Direği Namaz 7 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş