Ülke bayraklarının anlamları nelerdir

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ülke bayraklarının anlamları nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ülke bayraklarıve anlamları hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Ülke bayraklarının anlamları nedir?
  devletler ve bayrakları kısaca
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ülke bayrakları ve anlamları

  TÜRKİYE

  [​IMG]

  Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağıdır. 1982 Anayasasının 3. maddesine göre, "şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır." Kırmızı rengin tonu Pantone 186 veya RGB (227, 10, 23) olarak tayin edilmiştir.
  Savaşta şehitlerimizin kanlarından ufak bir göl oluşur. Bu, bayraktaki kırmızıyı temsil eder. Bunun yüzeyine vuran ay ve yıldız yansıması da, bayramığımızdaki ay ve yıldızı temsil eder.
  Kanuna göre; Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

  ALMANYA


  [​IMG]

  Renklerindeki siyah sarı ve kırmızıyı Napolyon zamanındaki savaşlarda Alman askerlerinin kullandığı üniforma renklerinden alındığı söylenir.
  Dizayn olarak 1831 yılında ilk olarak düşünülmüş ve ardından 1919 yılında imparatorluktan cumhuriyete geçişte resmi olarak kabul edilmiştir.1949 yılında Doğu ve Batı Almanya ikiye olarak ayrılınca bayraklarda değişiklikler olmuş olmasına rağmen 1990 yılında tekrar ilk orijinal haline dönmüştür.

  FRANSA

  [​IMG]

  Renklerindeki mavinin özgürlüğü, beyazın eşitliği, kırmızının ise birliği temsil ettiği söylenmekle birlikte orijinal olarak mavi-kırmızının, Paris'in renkleri olduğu ve beyazın da Bourbon Sarayı'nı temsil ettiği belirtilmektedir.

  İTALYA


  [​IMG]

  Şu anda kullanılan dikey yeşil beyaz ve kırmızı renkleri ilk olarak Napolyon tasarlamıştır.Yeşil renk, Napolyon'un en sevdiği renkmiş.
  hatta derler ki, o yillardaki lombarda lejyonu'nun renkleriymis bunlar..

  1796'da bu renkler yatay şeklindeymiş, 1798'de dikey hale getirilmişler, 1814 yilinda Napolyon'un çöküşü ile bu bayrak kullanılmamaya başlanmış olsa da 1861 senesinde yeni krallık ile birlikte tekrar kullanılmaya başlanmış.

  YUNANİSTAN

  [​IMG]

  Mavi rengi, deniz ve gök renginden alıyor.Rüzgarlı bir havada bayraklarına baktıkları zaman Ege Denizi'nin dalgalanmasını hissediyorlarmış.Yatay 9 çizgiyse, Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Osmanlılar'dan istedikleri 9 isteğe bağlıyorlar.
  Sol üst köşedeki haç işaretiyse Ortodoks kilisesini ve bu Ortodoks kilisesinin Yunan milleti üzerindeki etkinliğini ifade ediyormuş.

  NEPAL

  [​IMG]

  Zemindeki kırmızı, ulusal çiçekleri olan Rhododendron'in rengiymiş
  bayrağın sınırlarını çizen mavi ise barışı temsil ediyormuş.
  Üst üçgen içindeki yukarı bakan hilal; tek hükümdar ve sarayı temsil ederken, alt üçgen içindeki 12 köşeli güneş ise Rana hanedanını temsil ediyor.

  BELÇİKA

  [​IMG]

  Dikine atılmış siyah, sarı ve kırmızı bölümler, orijin olarak alınmış olan altın sarısı rengindeki "Brabant" dedikleri aslanın, siyah kalkanı ve kırmızı dilinden gelmiş.
  Bu bayrak ilk olarak 1792 yılında Avusturya'dan kazandıkları özgürlük zamanlarında kullanılmaya başlanmış.

  HOLLANDA

  [​IMG]

  Yatay şekildeki kırmızı, beyaz ve mavi renklerden ilk önceleri kırmızı yerine portakal rengi olarak kullanılmış.17. yüzyılın ortalarında portakal rengin yerine kırmızı kullanılmaya başlanmış.
  Portakal renginden kırmızıya geçişin tam hikayesi bilinmemekle birlikte iki teori var :
  1 - O zamanlarda portakal rengi boyanın üretim zorluğu ve zaten üretilen boyanın gölgesiyle birlikte bayrak üzerinde kırmızı gibi görünüyor olması
  2- Portakal Hanedanı'nın etkisi ve popülaritesinin iyice azalmış olması.

  İSPANYA

  [​IMG]

  Bayrakta yatay olarak kullanılmış olan sarı ve kırmızı renkler zamanın Castilya ve Aragon güçlerinin renkleriymiş.1927'de ise bayrak son halini almış.Ortadaki armaysa kraliyet arması olarak belirtiliyor.

  PORTEKİZ

  [​IMG]

  Bayraktaki yeşil rengi Portekiz'in kralı olan Kral Henry'nin sevdiği renkmiş.Kırmızıysa devrim anlamında kullanılmış.
  İki rengin tam ortasındaki armaysa, altta o zamanın ilkel navigasyon aleti olan "armillery" ve onun üzerinde de geleneksel Portekiz kalkanı varmış.

  ARJANTİN

  [​IMG]

  Şu andaki açık mavi/beyaz kombinasyonlarını ilk olarak özgürlük hareketinin lideri Manuel Belgrano kullanmış.Rosario Savaşı'nda bu renkler ilk defa görünmüş, denen odur ki, savaş esnasında mavi gökyüzü üzerinde beyaz bulutlar ve pırıl pırıl bir Mayıs güneşi varmış ve bayrağın anlamı oradan geliyormuş.

  AFGANİSTAN

  [​IMG]
  Afganistan'ın ulusal bayrağı 2002 - 2004 yılı arasında Afganistan'ı yöneten geçici hükûmet tarafından tasarlanmıştır. 1930 - 1973 yılları arasında monarşi ile yönetilen dönemde kullanılan bayrağa oldukça benzeyen bayrağın eski tasarımdan farkı ortada bulunan amblemin üst kısmında bulunan şahadet yazısıdır. Bugün kullanımda olan bayrak 4 Ocak 2004 tarihinde kullanıma girmiştir.
  Afganistanın eski bayrağı: Üç eşit genişlikte yatay şeritten oluşur. En üstte yeşil, ortada beyaz, altta siyah renkleri olan bayrağın ortasında Afganistan'ın, ortasında mihrabı Mekke'ye dönük bir cami tasviri bulunan klâsik armasıdır.

  CEZAYİR


  [​IMG]
  Cezayir bayrağı, zemini ortadan ikiye bölen iki dikey şerit ve bayrağın tam ortasında kalacak şekilde yerleştirilmiş bir hilâl ve yıldızdan oluşur.
  Cezayir'in bugün kullanımda olan bayrağı 3 Haziran 1962 yılındaki yasa ile kabul edilmiştir. Bayrağın ana şekillerinin kökeni 19. yüzyıla dayanır. Hilâl ve yıldızın eklenmesi Osmanlı Devleti'ne bağlı özerk bir eyâlet iken olmuştur.
  Cezayir bayrağının ortadan ikiye bölünmüş bayrağındaki, bakan kişinin sağında kalan beyaz bölümü barışı, solda kalan yeşil kısım ise Cezayir askerlerinin Cezayir Bağımsızlık Savaşı için yaptıkları mücadeleler sırasında döktükleri 'şehit' kanlarını temsil eder.
  Cezayir'in donanma bayrakları ise ulusal bayraktan biraz değişiktir. Sol kısımda, yeşil zeminin sol üst köşesinde iki küçük çapraz çapa bulunur.

  BULGARİSTAN
  [​IMG]
  Bulgaristan Bayrağı, sırayla beyaz, yeşil ve kırmızı renkli üç eşit kalınlıkta çizgiden oluşur. Bulgaristan Cumhuriyeti'nin resmi bayrağıdır.
  Beyaz barışı, yeşil Bulgaristan topraklarının verimliliğini, kırmızı da insanlarının cesaretini temsil eder.
  İlk halinde, 19. yüzyıldaki Panislavizm etkisiyle panislavik renkler kullanılmıştı. Ortadaki şerit mavi renkte idi ve bayrak Rusya bayrağına benzemekteydi. 1878'de Osmanlı Devleti'nde özerkliğini kazandıktan sonra, ülkenin bir tarım ülkesi olarak öne çıkmasını temsilen orta şerit yeşil olarak değiştirildi.
  1989'da, eskiden bayrağın üst köşesinde bulunan devlet nişanı kaldırıldı. Nişanda, şahlanmış bir arslan, iki tarafında başaklar, beş köşeli bir yıldız, ve ilk Bulgar Prensliğinin ilan edildiği yıl olan 681 yazısı ile Komünist Parti'nin iktidara geldiği yıl olan 1944 yazısı bulunuyordu.

  ÇEK CUMHURİYETİ


  [​IMG]
  Çek Cumhuriyeti'nin bayrağı, eski Çekoslovakya bayrağının aynısıdır. Çekoslovakya'nın dağılışı sonrası Slovakya kendine yeni bir bayrak uyarlarken, Çek Cumhuriyeti tarihî bağlardan dolayı bu bayrağı korumuştur.
  Bayrağın ana renklerini oluşturan kırmızı ve beyaz çok eski ulusal ve Bohemya bayrağında yer alan renklerdir. Uzun yıllar böyle kullanılan bayrağa hem Polonya bayrağı ile aynı özellikleri taşıması hem de Avusturya bayrağı ile aynı renklerde olması nedeni ile mavi bir kısım eklenme yoluna gidilmiştir. Bu fikri kimin gerçekleştirdği hakkında kesin bir bilgi yoksa da birçok araştımacı Jaroslav Kursa (1875 – 1950) adı üzerinde fikir birliğine varır.
  Çekoslovakya'nın bu yeni bayrağı 30 Mart 1920 yılında Çekoslovakya Millet Meclisi'nde (ČSR) onaylanarak resmî bayrak hâline getirilir. Bu zamandan başlayarak - II. Dünya Savaşı işgâl yılları hâriç- üç renkli Çekoslovak bayrağı kullanılmaktadır.

  FİLİSTİN


  [​IMG]
  Filistin Bayrağı, ilk olarak Şerif Hüseyin tarafından 1916'daki Osmanlı Devleti'ne karşı yapılan Arap ayaklanmasının sembolü olarak tasarlandı. Ardından 1964 yılında bayrak Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından Filistin halkının bayrağı olarak ilan edildi ve 15 Kasım 1988 yılında da yine Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından Filistin Ülkesi'nin bayrağı olarak ilan edildi.
  Bayrak üç eşit boyutta şeritten oluşur. Bunu soldan en uç noktası bayrağı ortalayacak şekilde duran bir ikizkenar üçgen tamamlar. Bayrak Batı Sahra ve Ürdün'ün bayraklarına çok benzer.

  GÜNEY KORE

  [​IMG]

  Güney Kore Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağı Tegıki Çosan krallığı döneminde benimsenmiştir. Adını eşit olarak ve kusursuz bir dengeyle ikiye bölünmüş olan ortasındaki tegık çemberinden alır. Bu simge birbirine karşıt olan ama kusursuz bir uyum ve denge oluşturan evrensel güçlerin simgesi iki zıt öğeden oluşur: yin ve yang. Üstteki kırmızı bölüm yang'ı alttaki mavi bölüm yin'i simgeler.

  Bayrağın dört köşesindeki üçlü çizgiler karşıtlık ve uyumu anlatır. Sol üst köşedeki üç kesiksiz çizgi cennet ve gökyüzünü, sağ üst köşdeki iki kesikli çizgi arasındaki kesiksiz çizgi yeryüzünü, sol alt köşedeki iki kesiksiz çizgi arasındaki kesikli çizgi ateşi, sağ alt köşedeki kesikli çizgiler ise suyu temsil eder. Bayrağın beyaz fonu, Kore halkının katıksız arılığını ve barışsever kişiliğini anlatır.

  Bayrağın bütünü, Kore halkının evrenle uyum içinde yaşama ülküsünü simgeler.

  ÇİN HALK CUMHURİYETİ

  [​IMG]


  Şu anda kullanılan bayrak komünist devrimle beraber ortaya çıkmış.Kırmızı zemin komünist devrimi, soldaki büyük sarı yıldız komünizmi,etrafindaki küçük sarı yıldızlar; köylüyü, işçiyi, şehir halkı, burjuvaziyi ve yurtsever kapitalistleri ifade ediyormuş.


  KANADA

  [​IMG]

  Bayrak ilk defa 15 Şubat 1965 günü gözler önüne çıktı.Bayraktaki kırmızı-beyaz renk gelenekten gelen gibi birşeymiş.Kullanılan yaprak da akçaağaç yaprağı...

  BOTSVANA

  [​IMG]

  Açık mavi renk, suyu ve hayatı temsil ederken ortadaki siyah şerit ve kenarlarındaki ince beyaz şeritler ise halkın uyumunu ifade ediyormuş.

  [COLOR=red]BAHREYN[/COLOR]

  [IMG]http://z.about.com/d/geography/1/7/E/y/Bahrain.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Beyaz Bölümün kırmızı tarafın içine giren her bir çıkıntısı İslâm'ın beş şartından birini simgeler. Zemin rengi kırmızı, tarih boyunca İran liman kentlerinin geleneksel rengi olmuştur.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ[/COLOR]

  [IMG]http://www.tofocus.info/images/flags/cyprus-flag.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Bayrak Kıbrıslı Türk ressam İsmet Güney tarafından çizildi. Barışı simgeleyen beyaz zemin üzerine Kıbrıs adasının haritası, antik çağlardan beri işletilen ve adaya adını veren bakır madenlerini simgeleyen sarı renkle temsil edilmiştir. Haritanın altında yine barışı temsil eden ve adada bol bulunan bir bitki iki tane zeytin dalı bulunur.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]LÜBNAN[/COLOR]

  [IMG]http://www.appliedlanguage.com/flags_of_the_world/large_flag_of_lebanon.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Lübnan bayrağının sahip olduğu renklerin farklı anlamları vardır. Kırmızı renk ülkenin bağımsızlığı için akmış insanların kanlarını temsil ederken beyaz renk barışı ve Lübnan'ın dağlarında bulunan karı temsil eder. Bayrağın ortasında bulunan sedir ağacı tasviri ebediyeti ve istikrarı simgeler.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]GÜRCİSTAN[/COLOR]

  [IMG]http://www.appliedlanguage.com/flags_of_the_world/large_flag_of_georgia.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Beş haçlı bayrak tasarımının geçmişi 14. yy'a kadar dayanır. Bu dönemde Gürcistan beyaz zemin üzerine kırmızı St George haçını kullanmaktadır. Giorgi V. döneminde, Moğol saldırılarının savuşturulması ve ülkede birçok manastır ve kilise yapılmasının ardından Gürcüler'in dindarlığını temsilen dört küçük haç daha bayrağa eklenmiştir.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]JAPONYA[/COLOR]

  [IMG]http://www.lsa.umich.edu/oip/Images/photo-albums/japan/japan-flag.gif[/IMG]

  Beyaz renk dürüstlük ve saflığı , kırmızı daire ülkeden doğan güneşi ifade eder.Efsaneye göre bir budist rahip, güneş tanrıçası Amaterasu' nun soyundan geldiğine inanılan Japon hükümdarına bir güneş diski vermiş, o gün bugündür de bu kızıl güneş simgesini bayraklarında kullanıyorlarmış.

  [FONT=Arial][COLOR=red]BHUTAN[/COLOR]

  [IMG]http://www.mofat.go.kr/english/regions/asia/20071018/3735_img_bhutan_legi.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Bayrağın ortasındaki Ejderha 1200'lü yıllardan beri ülkede kullanılan bir simgedir ve "Druk" ismiyle çağrılır. Ejderhanın beyaz rengi ise saflığı simgelemektedir. Sarı rengin anlamı ülkenin laik yönetimidir. Turuncu renk ise ejderha tapınakları ile budist inancı temsil eder. Ejderha'nın dört ayağında da taşıdığı değerli taşlar ise refahı simgeler.Ayrıca bayrağında ejder kullanan iki ülkeden biridir.(diğeri Galler ülkesi)
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]LAOS[/COLOR]

  [IMG]http://www.flagfocus.info/worldflags-large/flag-Laos-lg.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Kırmızı renk ülkenin bağımsızlığı için verilmiş mücadelede akan kanları, mavi ülkenin zenginliğini, beyaz renkli çember ise ayı ve komünist yönetimi temsil eder.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]HİNDİSTAN[/COLOR]

  [IMG]http://onemansblog.com/wp-content/uploads/2007/03/IndiaFlag.jpg[/IMG]

  [FONT=Arial]Turuncu cesareti ve fedakarlığı, beyaz barış ve dürüstlüğü, yeşil kahramanlık ve sadakati temsil eder. Bayrağın ortasındaki yuvarlak simge ise Budizm inancındaki Çakra'dır.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ[/COLOR]

  [IMG]http://www.faqs.org/docs/factbook/flags/tc-lgflag.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Arap birleşmeciliğinin simgesel renkleri olan kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah bu bayrakta da bulunur.Yeşil bereketi,beyaz ülkenin tarafsızlığını, siyah ülke sınırları içindeki yer altı kaynaklarını ifade eder.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]UMMAN[/COLOR]

  [IMG]http://www.onlinetercumanlik.com/umman_bayragi/image003.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Umman'ın ulusal bayrağı, yukarıdan aşağıya sırası ile beyaz, kırmızı ve yeşil üç yatay çizgiden oluşur. Bayrağın sol yanında dikey kırmızı bir sütun daha vardır ve bunun en üst kısmında Umman'ın ulusal arması bulunur. Beyaz renk barışı ve gönenci, kırmızı renk ülkeye gelen yabancıları yurtlarından atmak için mücadele ederken hayatlarını kaybetmiş askerlerin kanlarını, yeşil ise bereketi temsil eder.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]KAMBOÇYA[/COLOR]

  [IMG]http://www.cambodia.org/facts/Cambodia_flag.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]İçindeki şekil Ankgor Tapınağı benzeri Kamboçya devletinin armasıdır.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]MISIR[/COLOR]

  [IMG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/Egypt_flag_300.png[/IMG]

  [FONT=Arial]Bayraktaki kırmızı,beyaz ve siyah renkleri Arap halkını ifade eder.Ortadaki amblem(altın kartal) ise Selahaddin Eyyubi'nin simgesidir.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]MALDİVLER[/COLOR]

  [IMG]http://www.chevroncars.com/learn/flags/img/Maldives-flag.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Bayrağın ana rengi olan kırmızı ulusun geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki kahramanlarını temsil eder. Kırmızı bölümün içinde bulunan yeşil dikdörtgen ülkede bulunan sayısız hindistan cevizi ağacını ve adayı beyaz hilâl ise İslâm inancını simgeler. Tüm dünyada Maldivler'i simgeleyen en yaygın öge ve Maldivler'in resmî bayrağıdır.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]MOĞOLİSTAN[/COLOR]

  [IMG]http://www.geonames.de/flag-mn.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Solda ateşi temsil eden Moğollar'ın ulusal amblemi olan "Soyombo" bulunur.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]MYANMAR[/COLOR]

  [IMG]http://www.flagfocus.info/worldflags-large/flag-Myanmar-lg.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]14 yıldız ülkenin 14 bölgesini simgeler. Dişli çark endüstriyi, çarkın içindeki pirinç başağı ise tarımsal faaliyetleri sembolize eder.

  Kırmızı cesaret ve kararlılığı, beyaz saflık ve erdemi, mavi ise barış ve dürüstlüğü simgeler.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]KUVEYT[/COLOR]

  [IMG]http://www.onlinetercumanlik.com/kuveyt_bayragi/image003.gif[/IMG]

  Beyaz İslam uğruna ölen şehitleri, siyah savaş meydanlarını, yeşil ülkenin çayırlarını, kırmızı ise düşman kanlarıyla bolca sulanmış Kuveyt topraklarını anlatır.

  [FONT=Arial][COLOR=#ff0000]FİLİPİNLER

  [IMG]http://www.geonames.de/flag-ph.gif[/IMG]

  [/COLOR][FONT=Arial]Sarı güneş 1897'de bağımsız olan ülkedeki yeni dönemi vurgularken, sekiz kolu ise bağımsızlık savaşında önemli rol oynayan sekiz bölgeyi simgeler. Üç yıldız ise ülkenin üç coğrafi bölgesini simgeler: Luzon, Visayas ve Mindanao.

  Kırmızı renk cesareti, mavi renk ise ülkenin yüksek ideallerini, beyaz renk ise barışı simgeler.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]KUZEY KORE[/COLOR]

  [IMG]http://sharonweinberger.com/wp-content/uploads/2006/10/flag.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Beyaz çember içindeki kırmızı yıldız komünizmin sembolüdür. Japon İmparatorluğu'ndan bağımsızlığın alınması ile Güney Kore bayrağında da bulunan Taoizm'in sembolü Taeguk yuvarlağının üzerine esinlenme ile yapılmışsa da zamanla bu şeklini almıştır.Bayrağın zeminindeki kırmızı renk devrimci vatanseverliği, mavi renkli şeritler ise bağımsızlık için çarpışma arzusunu simgeler.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]YEMEN[/COLOR]

  [IMG]http://images.encarta.msn.com/xrefmedia/sharemed/targets/illus/flg/T041690A.jpg[/IMG]

  [FONT=Arial]Bayraktaki renkler Mısır, Suriye ve Irak bayraklarında da olduğu gibi Pan-Arabizm'i temsil eden renklerdir. Bayraktaki renklerin simgesel anlamlarına göre, kırmızı ülkenin uğruna dökülmüş olan şehit kanlarını, beyaz aydınlık bir istikbali, siyah ise karanlık geçmişi sembolize eder.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=#ff0000]ENDONEZYA

  [IMG]http://images.encarta.msn.com/xrefmedia/sharemed/targets/illus/flg/T049072A.jpg[/IMG]

  [/COLOR][FONT=Arial]Bayrağın yapısı ve şekli oldukça basit olup, üstte kırmızı, altta beyaz olmak üzere iki eşit büyüklükte şeritten oluşmaktadır. Singapur ve Polonya bayraklarına oldukça bezner olup, Monako bayrağı ile oranı dışında biçimsel olarak birebir aynıdır. Endonezya gelenklerine göre bayraktaki renklerden kırmızı; cesareti, beyazsa ruhsal ögeleri simgeler.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]İRAN[/COLOR]

  [IMG]http://www.appliedlanguage.com/flags_of_the_world/large_flag_of_iran.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Klasik üç yatay ve birbirine eşit boyuttaki şeritten oluşan bayrağın, şeritleri arasında bayrağın yapısıyla uyumlu beyaz farsça yazılar bulunur. Bayrağın ortadaki şeridinin ortasında ise bir kırmızı kılıç şekli bulunur.

  Üstteki şerit yeşil, ortadaki şerit beyaz, alttaki şerit ise kırmızıdır. Bu renkler 18. yy 'dan beri İran 'ı temsil eden bayraklarda bulunmuştur. Yeşil İslam 'ı, beyaz barışı, kırmızı ise cesareti simgeler.

  29 temmuz 1980 'de kabul edilen bayraktaki Farsça yazıların anlamı Tekbir'dir. Yirmi iki kez yazılmıştır. Bayrağın ortasındaki kılıç şekilleri ise ülkenin gücünü temsil eder.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]SOMALİ[/COLOR]

  [IMG]http://www.appliedlanguage.com/flags_of_the_world/large_flag_of_somalia.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Açık mavi (turkuaz) zeminin ortasındaki büyük beyaz ve beş kollu bir yıldızdan oluşur.Beş kollu yıldız eski ve daha geniş olan Somali sömürge bölgesinin şimdilerde kendi başlarına ülkeler olan iç bölgelerini temsil eder: Cibuti, Etiyopya, Somali,Eritre ve Kuzey Kenya Somalisi.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]BEYAZ RUSYA(BELARUS)[/COLOR]

  [IMG]http://wwp.greenwichmeantime.com/time-zone/europe/belarus/images/belarus-flag.jpg[/IMG]

  [FONT=Arial]Sol yanı, Beyaz Rusya'nın geleneksel(yerel) motifleriyle süslüdür.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]ANDORRA[/COLOR]

  [IMG]http://www.appliedlanguage.com/flags_of_the_world/large_flag_of_andorra.gif[/IMG]

  [FONT=Arial]Üç adet dikey ve birbirine eşit şeritten meydana gelirken, ortadaki şeritin ortasında devlet arması bulunur. Soldan sağa şeritlerin rengi; mavi, sarı ve kırmızıdır. Bu renkler Fransa ve İspanya'dan kazanılan bağımsızlığı temsil ederler. Mavi ve kırmızı Fransız bayrağından; kırmızı ve yine sarı ise İspanya bayrağından alınmıştır.

  Bayrağın ortasındaki devlet armasının altında yazan yazının anlamı ise: "Birlikten kuvvet doğar"dır.
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]ERMENİSTAN[/COLOR]
  [/FONT]
  [FONT=Arial][IMG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Flag_of_Armenia.svg/300px-Flag_of_Armenia.svg.png[/IMG][/FONT]
  [FONT=Arial]

  [/FONT][FONT=Arial]Bayrağın renklerinin ne anlama geldiği Ermenistan anayasasında şöyle belirtilmiştir;
  "Kırmızı, Ermenistan topraklarını, Ermeni insanının bu topraklarda tutunma mücadelesini, Hiristiyanlık inancının idamesini, Ermenistan'ın kurtuluş ve hürriyetini; mavi, Ermeni halkının barış dolu gökler altında yaşama arzusunu; turuncu Ermeni halkının yaratıcı ve çalışkan doğasını simgeler."
  [/FONT]
  [FONT=Arial][COLOR=red]PAKİSTAN[/COLOR]

  [IMG]http://india4health.com/images/PakistanFlag.jpg[/IMG]

  Pakistan ulusal bayrağı, Syed Amir-ud-Din Kedwaii tarafından 1906 yılında Hindistan Müslümanları için Türk bayrağından esinlenerek dizayn edilmiştir.Pakistan bayrağında yeşil zemin İslamiyeti, beyaz zemin diğer dinleri, hilal "ilerlemeyi" beş köşeli yıldız ise geleceği ve aydınlığı sembolize etmektedir[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ülke bayraklarının anlamları Forum Tarih
Tüm Ülkelerin Bayraklarının Anlamları Nedir, Ülkelerin Bayraklarının Anlamları Neler Seviyeli-Ciddi Konular 23 Ağustos 2011
Şekline Göre Ülke Bayraklarının Anlamları Ülke Kültürleri 9 Ekim 2010
Ülke Bayraklarının İngilizce İle Yazılışı Ülkeler Coğrafyası 3 Mayıs 2012
Ülkemizde sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş