ÜDS İlkbahar Dönemi Başvuruları 2010

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  ÜDS İlkbahar Dönemi Başvuruları 2010 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ÜDS 2010 İlkbahar Dönemi
  2010 üds başvuru tarihi, 2010 üds son başvuru tarihi, 2010 üds ücreti, 2010 ilkbahar dönemi üds sonuçları
  21 Mart 2010 tarihinde yapılacak olan Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil (İlkbahar Dönemi) Sınavı başvuru tarihleri açıklandı.

  [​IMG]
  2010 ÜDS İlkbahar Dönemi Başvuruları

  2010 yılı Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) sınav tarihleri açıklandı.Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı sınav tarihi 21.03.2010 tarihinde yapılcaktır.
  Sınav ücreti 40 TL’dir.
  Sınava başvurmak için ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,Üniversite Rektörlükleri ve ÖSYM resmi sitesinden başvurabilirsiniz.

  ÜDS İlkbahar Dönemi sınav başvuru tarihleri: 01.02.2010 – 10.02.2010

  Doçentlik Sınav Yönetmeliği uyarınca, doçent adaylarının Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı’na (ÜDS) girmeleri gerekmektedir.
  Bu sınav ile ilgili bazı bilgiler;

  1. ÜDS Alman, Fransız ve İngiliz dillerinde fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere üç ayrı alanda, yılda iki kez Mart ve Ekim aylarında; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa ve Bişkek’de (Kırgızistan) merkezi olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacaktır.

  2. 2010-ÜDS’nin birinci uygulanma tarihi 21 Mart 2010’dur. Başvurular 1-10 Şubat 2010 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınava katılmak isteyen adaylar, 2010-ÜDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Object moved internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

  3. ÜDS’de 100 üzerinden 65 veya daha fazla puan alan doçent adayları başarılı olacaklardır. Yabancı dil koşulunu karşılamak için, doktora adayları ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da ÜDS’ye girmeleri ve 100 üzerinden 55 veya daha fazla puan almaları gerekmektedir.

  4.18 Temmuz 2009 tarih ve 27292 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan”Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği” uyarınca, Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (DUS) mesleki bilgi sınavına girebilmek için mesleki yabancı dil sınavında 100 üzerinden en az 50 puan almak şarttır. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (KPDS) ve ÜDS’den 100 üzerinden en az 50 ve üzeri puan alanlar da başarılı kabul edilecektir. TUS ve DUS için yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.

  5. 28 Nisan 2007 tarih ve 26506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan”Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Yönetmeliği” Tıpta Uzmanlık Tüzüğü hükümlerine göre uzman tabip olanların daha ileri seviyede yapacakları yan dal uzmanlık eğitimi giriş sınavına (YDUS) ilişkin esasları düzenlemektedir. Bu yönetmeliğin İkinci Bölümünün 10. maddesinde “ÖSYM tarafından yapılacak bilim sınavına (YDUS), KPDS veya ÜDS’den 100 üzerinden en az 50 ve üzeri puan alanlar katılabilir.”hükmü yer almaktadır. Yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.

  6. 31.07.2008 tarih ve 26953 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin “Merkezi Sınav ve Giriş Sınavlarına İlan ve Başvurma Şartları” adlı İkinci Bölümün 6. Maddesinde: “Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılan her türlü atamada Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) en az 70, ÖSYM tarafından yapılan KPDS veya ÜDS’den en az 50 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak.” ve “Yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlarda bu Yönetmeliğe tabi öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılacak atamalarda aranacak dil puanında Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Eğitim-Öğretimi ve Yabancı Dille Eğitim-Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.” hükümleri yer almaktadır. Aynı Bölümün 7. Maddesinde ise: “Yabancı dil okutmanı başvurularında ÖSYM tarafından yapılan KPDS veya ÜDS’den en az 80 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puana sahip olmak.” hükmü yer almaktadır.

  7. ÜDS sonuçları yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunu ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebileceklerdir. Ancak bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için ÜDS sınav sonuçlarının kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeleri gerekmektedir.

  Sınava başvuru için ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile Üniversite Rektörlükleri ve ÖSYM resmi sitesinden başvurabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ÜDS İlkbahar Dönemi Forum Tarih
2011 ÜDS İlkbahar Dönemi Sonuçları SBS - ÖSS - Sınavlar 5 Nisan 2011
2011 ÜDS İlkbahar Soru ve Cevapları SBS - ÖSS - Sınavlar 21 Mart 2011
2011 ÜDS İlkbahar Başvuru Kılavuzu SBS - ÖSS - Sınavlar 31 Ocak 2011
2011 ÜDS İlkbahar Sıınavı ne zaman SBS - ÖSS - Sınavlar 26 Aralık 2010
1949 Model Hudson Commodore Six Sedan Resimleri Tuning 8 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş