Üşümenin sebepleri hiç düşündünüzmü neden üşüyoruz diye işte cevabı

'Genel Sağlık' forumunda RiVeR_Nn tarafından 1 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Üşümenin sebepleri hiç düşündünüzmü neden üşüyoruz diye işte cevabı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yalnızlık hissinin, kişinin üşümesine neden olduğu bildirildi.
  Toronto Üniversitesinde görevli psikologların yaptığı iki
  araştırma , kendilerini dışlanmış hisseden kişilerin, bir odayı, herhangi bir dışlanma hissi olmayanlara kıyasla daha soğuk bulduğunu gösterdi.
  Söz konusu araştırmalar çerçevesinde 65 öğrenci iki gruba ayrıldı. İlk gruba sosyal açıdan dışlanmaları veya kendilerini yalnız hissetmeleri, diğer gruba ise sosyal ortamda kabul görmeleriyle ilgili deneyimleri anımsatıldı.
  Daha sonra her iki gruptaki öğrencilere, deneyimlerini yaşadıkları odanın sıcaklığı soruldu. Odanın sıcaklığına 12 ila 40 derece arasında yanıtlar veren deneklerden düşük ısı rakamını verenlerin kendilerini dışlanmış hissedenler olduğu görüldü.
  İkinci
  araştırma çerçevesinde 52 öğrenciden, bilgisayarda bir top oyunu oynamaları istendi. Oyunda öğrencilerden bazılarına birçok kez top atılırken, bazıları devre dışı bırakıldı. Daha sonra katılımcılardan, sıcak kahve, kraker, soğuk içecek, bir elma ya da ssıcak çorbadan hangisini en çok istedikleri soruldu. Oyunda devre dışı bırakılan katılımcıların sıcaak çorba ya da kahveyi diğerlerine oranla daha fazla tercih ettikleri gözlendi.
  Araştırmacılar, bu kişilerin sıcak içecek ve yiyeceklere yönelmesini, dışlanma nedeniyle doğan üşüme hissinin sonucu olarak yorumladı.
  Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarı Doktor Chen-Bo Zhong, “Sosyal dışlanmışlık deneyiminin tam
  anlamıyla üşüttüğünü keşfettik” dedi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Mart 2010

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş