Üçtepe Köyü Salihli Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Üçtepe Köyü Salihli Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salihli Üçtepe Köyü - Üçtepe Köyü Hakkında - Üçtepe Köyü Tanıtımı - Üçtepe Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: DURMUŞ OĞUL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:
  0535 945 07 34

  Üçtepe, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün adı yerleşmiş olduğu arazinin etrafında üç tane tepenin mevcut olduğundan adının oradan geldiği sanılmaktadır.Üşümüş dağının kuzey tarafının iç yamaçlarında bulunmaktadır.Bir yörük köyüdür.Harmandalı aşiretidir veya başka bir deyişle harmandalı yörükleridir denir.Manisa ilinde bulunan harmandalı aşireti 5 köyden oluşmaktadır.Bunlar;Mersinli, Üçtepe (Kanevli), Kızılavlu , Delibaşlı ve iğdecik'tir.

  Köyün tarihine ilişkin yazılı bir belge yoktur. Ancak, aşiretlerin Anadolu'daki dağılım, yaşayış ve iskanları ile ilgili yayınlanmış birçok eser vardır. Osmanlı arşivlerine dayanılarak yapılan araştırmalar sonucu hazırlanmış bu eserlerde, köyün mensubu olduğu Harmandalı (Harbendelu) oymağı ile ilgili bilgiler de yer almaktadır. Bu eserlerden bazılarında, Harbendelu isminin, İlhanlı hükümdarı Olcaytu Harbende’den geldiği yorumu yapılmaktadır. Bazı tarihçilere göre de, Safevi Devleti'nin dayandığı en önemli Türkmen boylarından Bozulus'a bağlı Şamlu Aşireti (Halep Türkmenleri'nden ayrılan bir kol olan Şam Türkmenleri)'ni meydana getiren oymaklardan birisidir. Bazı Osmanlı kayıtlarına atfen, Danişmentli Türkmenleri'ne bağlı olduğu şeklinde bilgiler de mevcuttur. Yine tarihçilere göre 18. yy.başlarında Harbendelu oymağına bağlı bazı obalar batıya doğru göçerek Sandıklı (Afyonkarahisar), Eşme (Uşak), Kütahya üzerinden Aydın ve Saruhan Sancakları'na ulaşmışlardır. Konar-göçerliğe devam eden Türkmen aşiret ve oymaklarının devlet tarafından takibedilerek ısrarla iskâna zorlanması üzerine, Harbendelu'ya mensup beş oba önce Saruhan Sancağı'na bağlı Mendehorya'ya (Alaşehir'e bağlı Kemaliye Kasabası), oradan da bugün yaşadıkları yerlere yerleşmek zorunda kalmışlardır. Göçerlerin bu yöreye yerleşmeleri ve devletin bunlara toprak tahsis etmesi, yöredeki eski köyler tarafından tepkiyle karşılanmış, bu durum köyler arasında uzun süren geçimsizliklere ve sürtüşmelere neden olmuştur. Salihli'nin kuzey doğusundaki dağlık bölgede bulunan bu köyler, ilk zamanlar beş mezradan oluşan, ‘Harmandalı’ adlı bir köy iken, konar-göçerliğe devam eden diğer yakınlarının da zamanla gelip buralara yerleşmesi sonucunda, mezraların nüfusları artmış ve hepsi birer köy statüsüne kavuşmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Manisa iline 105 km, Salihli ilçesine 32 km uzaklıktadır. Rakım 450 m,

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 115
  1997 - 96

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üçtepe Köyü Salihli Forum Tarih
Üçtepe Köyü Bergama - İzmir İzmir Tanıtımı 24 Nisan 2010
Üçtepe Köyü Erdemli Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010
Üçtepe Köyü İmamoğlu Adana Adana Tanıtımı 28 Mart 2010
Üçtepe Köyü Bulanık Muş Muş Tanıtımı 23 Mart 2010
Derik Üçtepe Köyü - Derik Üçtepe Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 14 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş