Üçpınar Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Üçpınar Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tomarza Üçpınar Köyü - Üçpınar Köyü Hakkında - Üçpınar Köyü Resimleri - Üçpınar Köyü Tanıtım - Üçpınar Köyü Bilgileri

  Avşar Türkmenleri'nin yaşadığı köylerden birisi olan Üç Konak Köyü'nün eski adı Zelhin'dir. Zelhin (halk arasında Zelfin) adına 16. yy’da Maraş Tahrir Defteri’nde Sehlin olarak rastlıyoruz. Sehlin adı zamanla Zelhin’e dönüşmüştür. Sehlin köyünün yanında bir de Sehlin Viranı adında bir başka köy gözüküyor. Zaman içinde köy boş ve harap bir hale gelmiştir. Köye 1800’lerin başında Kayseri merkezden gelen Kadirli sülalesi gelip yerleşmiştir. Eskiden Kadirlilere, köydeki diğer sülalelerin bir mesele olduğunda “Recepli değil misiniz zaten” dedikleri biliniyor. Bu ifadeden bu sülalenin 1700’lü yılların başından itibaren Kayseri merkez ve civar köylerine iskân edilmeye çalışılan Recepli Avşarları’ndan geldiği anlaşılıyor. Halen Recepli’lerin bir kısmına Kayseri merkez köylerinde rastlanmaktadır.

  Kadirliler adı ise büyük ata Kadir Ağa’dan geliyor. Bu Kadir Ağa’nın 1842 yılında Osmanlı belgelerinde adı geçen Avşar elebaşılarından Kadir Ağa olduğunu sanıyoruz. Köye sonradan Avşar beylerinden Arap Hasanlılar ve Hacı Mustafalılar (Vezirliler deniyor) gelip yerleşmiştir. Elimizde mevcut olan köy defterinde en eski tarih 1250 tarihidir ki bu yaklaşık 1834 yılına karşılık gelmektedir. Anlaşıldığı kadarıyla Kadir Ağa ve akrabaları 1800’lü yılların başından itibaren köye yavaş yavaş yerleşmeye başlamıştır. Kadirler sülalesine Cıngıllıoğulları da denir. Kadirler sülalesinin bir kısmı Karamuklu, Karakilise (İcadiye), Taf (Dadaloğlu kasabası), Yeregeçen köylerinde de yaşamaktadır.

  Zelhin köyünün adı, Üç Konak olarak değiştirilmiştir. Köylüler, bu adın verillmesinin sebebini köyde yaşayan üç Avşar obasına bağlamaktadırlar. Bu obalar Kadirli, Araphasanlı ve Vezırli'dir.

  Köydeki yer adları: Karaçat, Kızıldağ, Erikliçat, Suyusoğulan, Hacılaryurdu, Oluk, İnpınarı, Bostanpınarı, Beşiktepe, Yazyurdu, Körpınar, Büyük Berçin, Küçük Berçin, Büyük Göğbel, Küçük Göğbel, Erkıran, Kızılgöl, Tatlıoluk, Mandal Düzlüğü, İsib’in Maşatlığı.

  Köyde bulunan tarihi yapı ve ören yerleri: Çevre köylerle bağlantıları olan büyük bir in silsilesi var. Yeraltı şehri olma olasılığı yüksek. Çünkü düzgün kesilmiş taşlardan yapılı duvarlar ve çeşitli yönlere giden koridor şeklinde geçitler mevcut. Bu geçitlerde duvarlar üzerinde yazılar olduğu, çanak-çömlekler, değirmen taşları bulunduğu yaşlılar tarafından hala anlatılmaktadır.r

  [​IMG]

  Köyden Bir Kaç Resim


  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze ait bilgileri bizimle bu konu altında paylaşabilirsiniz


  Kaynak : Yerel Net
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üçpınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Üçpınar Köyü Hakkında Bilgi Arsin Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Üçpınar Köyü Hakkında Bilgi Dikmen Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Üçpınar Köyü Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Üçpınar Köyü Bafra Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Üçpınar Köyü Lapseki Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 2 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş