Üçpınar Köyü Bafra Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Üçpınar Köyü Bafra Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  üçpınar köyü bilgileri - üçpınar köyü tanıtım - üçpınar köyü resimleri  Üçpınar, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy; adını, merkezde açılan üç tane artezyen kuyusundan almıştır.

  Köyün Tarihi:

  Köye ilk olarak 1944 sonlarına doğru Kafkasya’ dan göçebe olarak gelen 50 civarında Çerkez ailesi , bugünkü adı Nohutluk Mahallesi olan kısma yerleştirilmiştir. Bu aileler köyün susuzluğuna ve sivrisineklere dayanamayarak kırılmışlardır (telef olmuşlardır). Bu ailelerden sadece iki tanesi kalmıştır. Bu iki aileden gelen neslin 1940 yıllarına kadar Azgın Tepede oturduğu bilinmektedir.

  Nohutluk Mahallesinde bulunan eski bir hamam ve tarlaların işlenişinde kullanılan aletlerin olması, bunları doğrulamaktadır.

  Köye daha sonra çevre illerden ve ilçelerden gelen vatandaşlar yerleşmiştir. Ayrıca Yugoslavya’ dan gelen Arnavut kökenli ve Yunanistan’ dan gelen ve Muhacir olarak tanımlanan vatandaşlar yerleşmiştir. Köyde bu vatandaşların yanı sıra Yörük olarak tabir edilen vatandaşlar (komşu Yörükler Kasabası ile akrabadırlar) da vardır. Bafra’nın çeşitli köylerinden göç eden vatandaşlar da vardır.

  Köy 1950 yılında Lengerli Köyü’nden, 1953 yılında Osmanbeyli Köyü’nden ayrılmıştır. Köy, bu yıllarda 25 hane civarındadır. Köyün ayrılmasından sonra 1953 yılında yapılan muhtarlık seçimlerini Kadir Çavuş isimli kişi kazanmıştır. Köye ilkokul 1954 yılında açılmıştır.Bafra nın en modern köyleri arasında gösterilmektedir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Samsun iline 45 km, Bafra ilçesine 7 km uzaklıktadır. Köy, düz ova şeklinde olup, yukarıdan aşağıya hafif bir meyille balık göllerine dayanır. Köyün yüzölçümü 110 bin dönümdür.

  Köy, Güneyden Osmanbeyli ve Gümüşyaprak köyleri, Batıdan Yakıntaş ve Sarıköy’le, Doğudan Taşköprü Köyü ile ve kuzeydoğudan Yörükler Kasabası ile komşudur.Ayrıca köyün Kuzeyinde Balık gölleri vardır.

  Köy, geniş toprakların olması nedeniyle dağınık yerleşime sahiptir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1.210
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  [​IMG]

  [​IMG]


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üçpınar Köyü Bafra Forum Tarih
Samsun Bafra Üçpınar Köyü Karadeniz Bölgesi 19 Nisan 2009
Üçpınar Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Üçpınar Köyü Hakkında Bilgi Arsin Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Üçpınar Köyü Hakkında Bilgi Dikmen Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Üçpınar Köyü Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş