Üçköprü Köyü Kaynaşlı Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Üçköprü Köyü Kaynaşlı Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düzce İli Köyleri - Üçköprü Köyü Kaynaşlı - Üçköprü KöyüHakkında -Üçköprü KöyüTanıtımı - Üçköprü Köyü Resimleri

  Bilgiler

  Nüfus 2927 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 81900
  Alan Kodu 0380
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Düzce
  İlçe Kaynaşlı
  Üçköprü köyü, Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesine bağlı bir köydür.


  COĞRAFİ KONUM

  Doğusunda Kaynaşlı, batısında Doğanlı, güneyinde Darıyeri Mengencik Köyü, kuzeyinde uçsuz bucaksız çam ormanları ile çevrili Üçköprü Köyü, İlçemize 7 km, Düzce'ye 8 km uzaklıktadır. D-100 karayolunun iki yanında ve Asarsuyu'nun kuzeyinde kurulmuştur. Coğrafi konumu nedeniyle köyde ulaşım sorunu yoktur.


  TARİHÇE


  1963 yılına kadar Süleymanbey olan köyün adı 1963'ten sonra adını Asarsuyu üzerindeki üç ayaklı eski köprüden alarak Üçköprü Köyü oluyor.


  Köye ilk yerleşen Kafkas göçmenlerinden Süleymanzade Efendi'den dolayı 1963'e kadar köyün adı Süleymanbey olarak kalıyor. Kafkas göçmenleri 1935-40 yıllarına kadar köyde yaşamlarını sürdürüyor. Bu tarihten sonra köye, Çatalçam Köyünden Ordu, Trabzon, Giresun kökenli aileler yerleşiyor ve köyün bugünkü 1740 nüfuslu halkını oluşturuyor.


  Köyün kuzey doğusunda bulunan Delikli Tepe'de defineciler zaman zaman define arama kazıları yapmışlardır. Bu tepe ile ilgili bir efsane söylenmektedir. Efsaneye göre bir çobanın 200 koyunu çeşitli nedenlerden dolayı mundar ölmesi veya köylülerin mundar ölen hayvanlarını bu yöreye atmasından dolayı bu yöreye mundarlık denilmektedir.


  SOSYAL VE EKONOMİK DURUM

  Üçköprü Köyü İlçemizin en büyük köylerinden biridir. İl ve İlçe merkezine eşit uzaklıkta olması dolayısıyla her iki merkezle sosyal ilişkilerini sürdürmektedir. Ancak Kaynaşlı'nın İlçe olmasından sonra idari yapıdan buraya bağlı olması nedeniyle ilçemizle olan sosyal ilişkilerinde artış gözlenmektedir.


  Köyün ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Tarım ürünlerinin başında fındık gelmektedir. Diğer tarım ürünlerinin ekonomik değeri yoktur. Köyde küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği, seracılık yapılmaktadır.


  Köy çevresindeki irili ufaklı tekstil atölyelerinde köyün genç kızları ve bayanları çalışmaktadır.


  Ayrıca köy sınırları içinde bulunan Sarsılmaz silah fabrikası Dünyanın sayılı silah fabrikalarından biridir. Köyün çalışan genç nüfusu bu fabrikada çalışarak geçimini sağlamaktadır. Köyde bulunan plastik ambalaj ve kereste fabrikaları köye iş gücü istihdamı ve ekonomik katkıda bulunmaktadır.


  EĞİTİM KÜLTÜR

  Üçköprü Köyünde eğitim ve öğretime önem verilmektedir. İlköğrenim çağındaki öğrencilerimiz Üçköprü İlköğretim Okulu [8 Derslik 220 Öğrencisi]ile Mengencik köyü taşımalı olarak eğitim öğretim yapmakta olup D100 Karayolu can güvenliği sorunları olduğundan ikici olarak Osman Gazi İlköğretim 160 öğrencisi 12 derslik okul ile eğitim ve öğretim yapmaktadır. Lise çağındaki öğrenciler İl yada İlçedeki liseye, meslek okullarında okuyan öğrenciler de İlde bulunan çeşitli meslek liselerine gitmektedir. İlköğrenim çağında 250 öğrenci vardır.


  Köyden bugüne kadar yüksek tahsil yapan bir çok kişi çıkmıştır. Bu kişilerden Doç. Recai ARSLAN A.İ.B.Ü.'de eğitim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca avukatlık,yapmakta olan Abdurrahman Yıldız Mimar Zeki Pak ve Serkan Yıldız Arkelog Mahmut Kurt Eğitim Görevlileri İbrahim Gül,Suat Perçin,Cihan Bayrak,Mevlüt Ertürk,Mehmet Korkmaz,Mustafa Sağlam ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yücel Taşdemir Emniyet Mensubu Yusuf Yıldız Hüseyin Arslan Muzaffer Yavuz Hilmi İleri Hüseyin Fidan Kadir Kurt Kadir Çolak Servet Çardak ve Orman Muhafaza memurları bulunmaktadır..


  Köyde Kafkas ve Karadeniz yöresinden gelen aileler kültür bakımından kaynaşmış durumdadır. Köyde Kaynaşlı çevresi gelenekleri yaşatılmaktadır. Toplumsal dayanışma ve işbirliğine önem verilir. Toplumsal olaylarda birlikte hareket edilir. Düğün, cenaze, mevlit, bayramlar, iftar davetleri, asker uğurlama törenlerine önem verilir. Komşulararası dayanışma ve yardımlaşma geleneği eskiden beri sürdürülmektedir.


  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Düzce iline 11 km, Kaynaşlı ilçesine 7 km uzaklıktadır.


  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 4250
  2000 2037
  1997 1597

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi sanayi, tarım ve [[ |tekstil agırlıklı iyeri bulunmaktadır yaklasık 70 askın fabrika bulunmaktadır]] bu işyerlerine dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - ------- : Adem FİDAN

  2004 - 2009 : Yaşar YANAR
  1999 - 2004 : Adem FİDAN
  1994 - 1999 : Adem FİDAN
  1989 - 1994 : Aydın BAYRAKTAR
  1984 - 1989 : Fahri GÜL
  1979 - 1984 : Ali UÇAR (dedem)
  1974 - 1979 : Ali UÇAR (dedem)
  1969 - 1974 : Ali UÇAR (dedem)
  Altyapı bilgileri
  Köyde, iki.iköğretim okulu ile eğitim öğretim verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardırPtt şubesi ve ptt acentesi kapatılmıştır.Doğal gaz hattı bulunmaktadır. Mobil.sağlık hizmeti sağlık evinde verilmektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köy her yönüyle eşsiz manzaralara sahip bir köydür.düzceye geliniyorsa bu köye uğramadan olmaz...  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üçköprü Köyü Kaynaşlı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş