Üçevler Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Üçevler Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keskin Ulaş köyü - Üçevler köyü hakkında - Üçevler köyü resimleri - Üçevler köyü tanıtım

  Üçevler, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi :

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. olunlu koyunden ayrılıp 2 ya da uc aılenın olunlu koyu yaylalarında kuırdugu bır koy olarak bılınmektedır aslı olunlu koyune baglıdır her ıkı koyde de bırbırlerıne yakın akrabadırlar ısmıde ılk basata 2 ya da 3 aıleden olustugu ıcın uçevler olarak benımsenmıstır.Köyde buluna soyadları da PEKDOĞAN,SAZAK,KARALÖK,KARARTI....olarak sayabiliriz.Kırıkkale siyasetinde aktiv görev alan veya almış bircok kişiyi bünyesinde cıkartan üçevler köyünün tanınmış simaları arasında merhum Süleyman PEKDOĞAN (Ankara il Genel Meclis Üyesi),Süleyman PEKDOĞAN(avrupa 3. milli boksör)Esalettin PEKDOĞAN(boks milli takımı baş antranörü) ve Mustafa PEKDOĞAN(Kırıkkale Belediye Başkanlığı 1999-2004) sayabiliriz....ayrıca köyün adına olunlu köyüyle akraba olması münasebetiyle - ANA SAYFA adında internet sitesi açılmıştır...Facebook arkadaşlık sitesinde de Üçevler ve Olunlu köylerinden olanlar diye arkadaşlık grubu bulunmaktadır

  Kültür ve yemekleri :

  köy halkı çok faal ve cana yakın misafir perverliğiyle tanınmaktadır.köyün başlıca oyunları cirit ve çanak çömlek oyunudur. köy halkı işlerini bitirdikten sonra harman yerinde bu aktivitelerde bulunmuşlardır.köylü ekmeğini kendisi yapmakta yufka dediğmiz sac üzerinde pişen ve kömbe dediğimiz taş ocağında pişen ekmekler yapılmaktadır.başlıca yemekleri üzüm pekmezi tarhana çorbası,bulgur pilavı,dönderme,gölleme yayla çorbası ve maşur köyün kendine özgü çoban kavurmasıdır

  Coğrafya :

  Kırıkkale iline 57 km, Keskin ilçesine 30 km uzaklıktadır.klasik sert karasal iklim özelliği göstermektedir bozkırlar geniş yer kaplamaktadır. yer yer çernezyum topraklar görülmektedir.bozkır etkisi ile köyde toprak evler geniş yer tutmaktadır.köye ulaşım tek yön asfalt yoldan sağlanmaktadır.

  İklim :

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.geniş bozkırlar göze çarpmaktadır.kış soğuna dayanaklı badem ağaçları ve meşe ağacı geniş yer tutmaktadır.kavak söğüt ağaçları köyün dere kenarlarında yaygınlaşmıştır.

  Nüfus :

  Yıllara göre köy nüfus verileri : 2000 / 70

  Ekonomi :
  köyün en önemli geçim kaynağı buğdaydır bunun yanında yer yer nohut ekimi yapılmaktadır üzüm geçmiş yıllarda oldukça iyi mahsul alınan bir meyvedir. ancak şu an pek mahsul alınmamaktadır. az da olsa büyükbaş hayvancılık köyün kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yapılmaktadır.

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı : Ertuğrul Kürkçü

  Telefon Numaraları : Bilgi Yok

  Altyapı bilgileri :

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Keskin Üçevler Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üçevler Köyü Hakkında Forum Tarih
Kızıltepe Üçevler Köyü - Kızıltepe Üçevler Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009
Üçevler Köyü İnebolu Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Üçevler Köyü Merkez Muş Muş Tanıtımı 23 Mart 2010
Üçevler Köyü Merkez Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Üçevler İlköğretim Okulu Bilgileri Elmadağ Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 26 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş