Üçbaş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Üçbaş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Üçbaş Köyü - Üçbaş Köyü Resimleri - Üçbaş Köyü Tanıtım - Üçbaş Köyü Resimleri  Üçbaş, Karaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi : Köyün adı ilk yerleşen üç kardeşin lakaplarından gelmektedir.Bu üç kardeş Silifke'den taşınıp bu mevkiye yerleşmiş ve köy hayatını başlatmışlardır.

  Kültür : Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında kısa bilgiler vardır.Köy halkı düğünlerde ve sünnetlerde "Yörük aşı" ve "Yahni" adı verdikleri,kazanlarda kaynatılıp, yer sofrasında yenilen köye has yemekleri bulunmaktadır.Kadınlar düğünün yapıldığı evde gelinle ilgilenirken erkekler de köy meydanında damat ile ilgilenirler.

  Coğrafya : Karaman merkezine 27 km uzaklıktadır.Yol üstünde Urgan bulunmakta ve Yeşildere "İbrala" kasabasına sadece 5 km uzaklıktadır.
  İklim : Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus :

  2000 : 85

  Ekonomi : Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün en ünlü ürünlerinden mercimek (üçbaş mercimeği) çok lezzetlidir.Çabuk pişen bir mercimek türüdür. Yöre olarak üçbaş mercimeği adı altında anılmaktadır.

  Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Muhtar : Tahsin ÖZÜTEMİZ

  İle Uzaklığı : 32 km

  İlçeye Uzaklığı : 32 km


  Üçbaş Köyü Alt Yapı Bilgileri  [​IMG]

  Elinizde Üçbaş köyüne ait resim ya da döküman varsa bu konu altında paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş