Üç aylarda yapılan ibadetler

'İman ve İslam Forumu' forumunda SeLeN tarafından 28 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Üç aylarda yapılan ibadetler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  üç aylarda yapılacak ibadetler nelerdir kısaca bilgi,

  Halk arasında üç aylar diye bilinen aylar, Hicri Takvim’e göre peş peşe gelen Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylarda bir takım mübarek günler olduğu bildirilen özel günler de bulunmaktadır. Bu günlere kandil denmektedir.

  Üç aylarda, Müslümanlar bir takım ibadetler yaparlar. Bunlar farzlarla birlikte bir de farz olmayan nafile ibadetlerdir. Nafile ibadet, fazladan yapılan ve yapıldığında sevap kazanılan, yapılmadığında günah da yazılmayan ibadetlerdir. Tamamen kişinin kendi tasarrufundadır.

  Nafile ibadetler, üç aylarda daha da önem kazanır. Çünkü Recep, Şaban ve Ramazan aylarıyla ilgili mübarek olduğunu bildiren hadisler de vardır. Recep ayının ilk Cuma’sı Regaip Kandili, 27. Gecesi Miraç Kandili’dir.

  Recep ayına özel ibadetler için kitaplardaki tafsilata bakılabilir. Bu ayda oruç tutulur, kaza namazları kılınır, nafile namazlara devam edilir. Bunlar kuşluk, evvabin, teheccüt namazlarıdır. Hacet namazı kılınabilir. Birçok tesbihat yapılabilir. Günlük hayatta çekilen teşbihler, devamla fazladan çekilebilir. Salavat çekilebilir. Hasta ziyareti, akraba ziyareti yapılabilir. Fakir ve yetimler sevindirilebilir.

  Şaban ayında hususen Beraat Kandili bulunmaktadır. Bu ayda da oruç tutulur, nafile namazlar kılınır, teşbihler çekilir, dualar edilir, insanları sevindirecek işler ve iyilikler yapılır. Özel ibadetler için kitaplardaki tafsilata bakılabilir. Kaza namazları varsa, kılınabilir.

  Ramazan ayı, Kur’an-ı Kerim’in indiği ve tamamlandığı aydır. Kadir Gecesi Ramazan ayı içerisindedir. Ramazan ayı, bütün ay boyunca tutulacak olan farz ibadeti orucun ayıdır. Oruç tutmak bu ayda farzdır. Terk edilemez. Sağlık sebebiyle ara verilebilir. Bunun dışında her Müslüman her koşulda oruç tutar.

  Teravih namazları, yatsı namazının ardından kılınan Ramazan ayına has ibadettir. Bu ayda fitre ve zekat verilir. Zekatın bu ayda verilmesi şart değildir. Fakirler sevindirilir, yetimler giyindirilir. Kur’an-ı Kerim okunur, hatimler indirilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üç aylarda yapılan Forum Tarih
Üç Aylarda Yapılan Dualar ve İbadetler Oruç-Hac-Zekat 7 Haziran 2010
Birbirini takip eden olaylarda neden sonuç ilişkisi nasıl kurulur kısaca Konu Dışı Başlıklar 30 Eylül 2014
Üç Aylarda Okunacak Dualar Dualarımız Dua paylaşımları 18 Mayıs 2011
Üç aylarda oruç Ramazan ve Hikmeti 20 Ağustos 2008
Coğrafi keşifler sonunda yeni bulunan ülkelere göçler sonucunda ne oldu? Konu Dışı Başlıklar Cuma 22:45

Bu Sayfayı Paylaş