Üç Aylar Nasıl Değerlendirilmeli

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Üç Aylar Nasıl Değerlendirilmeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  üç aylarda yapabileceğimiz ibadetler - üç aylarda ibadet - mübarek üç aylar maneviyatı


  [​IMG]
  Samimi kulların af ve mağfiretle ödüllendirildiği, Allah Teala’nın lütuf ve ihsanının sağanak sağanak yağdığı üç aylar diye adlandırılan mübarek zaman dilimleri Recep, Şaban ve Ramazan aylarına kavuşmuş bulunmaktayız. Bu sebeple Yüce Rabbimize ne kadar şükretsek azdır.

  Üç aylar; ibadetlerle ulvileştiğimiz, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı, oruç ibadetinin yerine getirildiği aylardır. Bu sebeple bu aylarda oruç tutmak, beş vakit namazımıza daha bir özen göstermek, bol bol nafile namaz, kaza namazı kılmak, Kur’an okumak ve anlamaya çalışmak hedefimiz olmalıdır.Sevgili Peygamberimiz üç aylar girdiğinde: “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır”(1) diyerek dua ediyordu. Yüce Rabbimiz de: “Ey müminler! Hep birden Allah'a tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz”(2) buyurmak suretiyle kurtuluşa ermenin reçetesinin tövbe etmek olduğunu bizlere bildirmektedir. Öyleyse Rabbimizin affının çok bol olduğu bu zaman dilimlerindeki fırsatı kaçırmamalıyız.

  Daha çok tövbe ve dua yapmalıyız. Yüce Rabbimizden kendimiz, milletimiz ve bütün İslam alemi için hayırlar nasip etmesini, sağlık ve esenlik vermesini, dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşturmasını niyaz etmeliyiz. İnşallah Rabbimiz de dualarımızı geri çevirmeyecek ve “Bana dua edin, kabul edeyim”(3) buyurarak vaat ettiği gibi dualarımıza cevap verecektir.Üç aylarda her türlü hayır imkanlarını değerlendirmeliyiz. Fakirlere sadaka vermek suretiyle onları da sevindirmeli, kimsesiz ve yetim çocukları gözetmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız. Dargınlıkları ortadan kaldırmak için ilk adım atan biz olmalı, aramızdaki sevgi ve merhameti geliştirecek sebepler aramalıyız. Bu vesileyle üç ayların hayırlar getirmesini
  Yüce Rabbimizden niyaz ediyor, hepinizin bu güzel günlerini tebrik ediyorum.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üç Aylar Nasıl Forum Tarih
Birbirini takip eden olaylarda neden sonuç ilişkisi nasıl kurulur kısaca Konu Dışı Başlıklar 30 Eylül 2014
Üç aylarda yapılan ibadetler İman ve İslam Forumu 28 Kasım 2016
Dünyanın hareketleri ve bunun sonucunda gerçekleşen olaylar nelerdir? Uzay ve Gökyüzü 7 Mart 2016
Üç Aylar Ne Zaman Başlıyacak 2014 Dini Sohbetler Dini Forum 31 Ağustos 2013
Üç Ayların Fazileti Hakkında Bilgi Dini Sohbetler Dini Forum 21 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş