Özpınar Köyü Sarıgöl Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Özpınar Köyü Sarıgöl Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarıgöl Özpınar Köyü - Özpınar Köyü Hakkında - Özpınar Köyü Tanıtımı - Özpınar Köyü Resimleri - Cabertarar Köyü

  Köy Muhtarı: HALİL KILIÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (236) 887 63 02

  Cep Telefonu:
  0 (542) 596 89 91

  Tarihi

  Koyun ilk adi CABERTARAR dir sonradan OZPINAR olarak degistirilmistir.Cabertarar adida yillar once cabar sulelesinden kisiler goc edip yerlestiginde konmustur.Simdiki adida koyde lidyalilar doneminde yapilmis olan su akarinin yani pinar dan gelmistir,ve ozpinar olmustur.(Oysa Cabertarar adı köyün kökleri ile bağlantısını göstermesi adına çok önemliydi.Değiştirilmesi son derece yanlış olmuştur. )15 MAYIS 1919'da İZMİRin Yunanlılar tarafından işgal edilmesi ve Yunan ordularının İlçelere doğru ilerlemesi üzerine 23 Ağustos 1919'da Alaşehir'de Yarbay Muhittin Bey Başkanlığındaki toplanan ilk Kuavi Milliye Teşkilatına Özpınar (Cabertarar) köyünden Hacı Yitik temsilci olarak katılmışlardır.


  Kültür

  koyumuz gelenek ve goreneklerine baglidir.dugunleri,sunnet dugunleri ve asker eglenceleri yapilir.en unlu yemekleri kuru fasulye ve yaprak sarmadir.ÖZPINAR KÖYÜ (Sarıgöl)

  Eski adı Cabartarar, bu ad değiştirilerek Özpınar yapıldı. Bu köyde yaklaşık 200 yıllık Bayat aşiret grubu yaşamaktadır.[54] Buradaki grubun kökeni Narıncalı, Çarıklar, oradan Uçoklara kadar uzanmaktadır. Dedeleri Kurtuluş savaşı zamanında Aydın’dan göçüp buralara yerleşmiştir. Halen üç aşiret grubu (Sarıtekeliler, Manavlılar, Bayatlar) eşit oranda köyün nüfusunu teşkil etmektedir. Dokuma geleneği şu anda bulunmamaktadır. Evlilik adetlerine gelince düğünleri, Cuma günü başlar, Pazar sona erer. Başlık parası gelenekleri yoktur. Gelin çeyizinde; göynek, çember başa bağlanan yazma, çul, çuval (un koymak için) heybe getirirdi. Şehre inildiği zaman daha nakışlı ve gösterişli heybe ile gidilirdi. Ölüm olduğu zaman merdivenin üzerine bir halı veya kilim serip, mevtayı onun üzerinde mezarlığa götürüyorlardı. Bu parça daha sonra camiye hediye ediliyordu. Ama şimdilerde tabut bu işi görüyor.

  İşsizlik, deprem gibi unsurlar insanları yeni yerlere göç ettiriyor


  Coğrafya

  Manisa iline 152 km, Sarıgöl ilçesine 11 km uzaklıktadır.Usak Izmir karayolu icinden gecmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.İklim olarak Kıyı Ege iklimi görülür.Deniz etkisi iç kesimlere kadar sokulmaktadır

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 618
  1997 - 625

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.en onemli geliri uzumdur,yesil ve kuru olarak satilir ve diger gelirleri arpa-bugday,hayvancilik,yaz aylarinda baglardan toplanip satilan yapraklardir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.saglik evide vardir


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özpınar Köyü Sarıgöl Forum Tarih
Gözpınar Köyü Hakkında Bilgi Akşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Özpınar Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Gözpınar Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Kozpınar Köyü Bozüyük Bilecik Bilecik Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Aşağıkozpınar Köyü Korgan Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş