Özlem Özdil Kimdir - Özlem Özdil Biyografisi, Resimleri

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 9 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Özlem Özdil Kimdir - Özlem Özdil Biyografisi, Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Özlem Özdil Resimleri - Özlem Özdil Biyografi - Özlem Özdil Kim - Özlem Özdil Hakkında Bilgi


  Özlem Özdil

  [​IMG]

  Türküler bir sevdadır. Bir umut, bir haykırıştır. Bu haykırış, kimi zaman otantik halk ezgilerinde, kimi zaman da Anadolu motiflerini nakış gibi işleyen bestelerle hayat bulur. Pir Sultan ile yüzyılların ışığını günümüze taşır, Köroğlu ile şahlanır, Karacoğlan ile sevdalanır, Yunus Emre ile insan sevgisini taşır dünyaya... Aşık Veysel ile yaşam bulur.

  Anadolu’nun geleneksel yaşam tarzı ve kültürel değerleri türküye sevdalı halk müziği emektarlarının ve genç yeteneklerin dinamizmiyle günümüze uzanır. İşte sizlere pırıl pırıl bir yetenek, türkülere gönül vermiş, sazını ve sesini Halk Müziğine adamış genç bir sanatçı; Özlem Özdil.


  Özlem Özdil;
  1979 yılında Almanya'nın Hannover kentinde dünyaya geldi. İlk bağlama ve repertuar derslerini babası Dursun Özdil'den aldı.

  Geçmişten aldığı geleneğin bugünün değerleri ve gerçeği ile yoğurarak daha büyük ve köklü bir geçmişi, gelecek nesillere aktarmak... Özlem Özdil; tarihler arası bu köprü görevinin büyük bir sorumluluk ve disiplin gerektirdiğinin farkındadır. Bu sorumluluk, bu kültürün sözel temsilcileri olan her sanatçının temel görevleri arasındadır. Bu bakış açısı sanatçının her an kendini yenileme zorundalığını da beraberinde getirir. Özdil; iyi bir müzik eğitimi almak için Türkiye'ye geldiği zamandan bu yana, genç yaşına rağmen kendini bu anlamda yenilemeyi başarmıştır. Bu farkındalığın yaratılmasında şüphesiz yıllardır Özdil üzerinde değerli emekleri olan Yapımcı-Prodüktörü ve aynı zamanda eğitimcisi olan; Sayın Sinan Çelik'in büyük katkıları olmuştur. Onun son derece değerli bir sanat adamı olması, sanata bakış açısı, sorumluluk ve disiplin bilinci Özdil'i yönlendirmiştir. Aynı zamanda Özdil'in halk müziğinin ustaları olarak tanımladığımız duayenleri; Musa Eroğlu, Güler Duman, Çetin Akdeniz ve Güray Hafiftaş ile zaman zaman yaptığı ortak çalışmalar da ilerlemesinde etkili olmuştur.


  Özlem Özdil'in halk müziği alanında iki önemli başlıkla değerlendirilmesi gerekmektedir;

  Her türküde; hüznü, coşkuyu, sevgiyi, aşkı en duru şekilde sunan ses, yorum...

  Anadolu'da aşıklar türkülerin ve deyişlerin o güçlü yorumcuları, en azından litaratüre geçen isimler erkeklerin sayısal yoğunluğu bilinmektedir. Fakat bu gerçeğin hemen yanı başında Anadolu’da binlerce kadın çocuklarına ninni okurken, ölülerine ağıt yakarken, düğünlerinde zılgıt çekerken, yada gurbet yolcusu beklerken.... ve daha nice sebeplerle, hatta bazen sebepsiz, ilahi bir aşkla; Anadolu erkeğinin hemen yanı başında türküler okuyor. Özlem Özdil'in o genç kadın sesinde bu binlerce duygunun ve sesin en duru halini kolaylıkla bulup peşinden sürüklenebilirsiniz...

  Diğer önemli başlık, onun çok küçük yaşlarda bir enstrümanla başlayan yolculuğudur. Onu ilk olarak bu yolculuğa çıkaran babası Dursun Özdil olmuştur. Almanya'da gittiği bir konserde genç ozan Hasret Gültekin ile tanışma fırsatı bulan Özdil, Gültekin'in şelpe tekniğinden etkilenerek çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırmıştır. Bugün; Özdil, şelpe tekniğinde oldukça önemli yol kat etmiş durumda... Ama; o, buna rağmen bağlama icrasında ustalığının yöre tavırlarında yoğunlaştığını söylüyor. Ustaları, onun için; "o, bir genç usta olma yolunda" diyorlar. Öyle olmalı. Çünkü; o, İstanbul’un önemli sanat merkezlerinde ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde yıllardır resitaller vermektedir. Şu an, Özdil; Sinan Çelik denetimde, Çetin Akdeniz ve Güray Hafiftaş ile bağlama çalışmalarına devam etmektedir.


  Dinlediği ustalardan, arşiv kayıtlarından her defasında yeni bir şey keşfetmeye çalışması; her tınıda yeniden en derin şekilde anlamaya gayret etmesi; "Bağlama icrasında yürüdüğüm yol hiç bitmedi, bitmeyecek..." der gibi her gün saatlerce bağlamaya yoğunlaşması, bu yolculukta ne kadar ciddi ve samimi olduğunun göstergesidir.

  Onu izleyenlerin söylediği ortak bir cümle şudur;

  "Bir Anadolu kadınının eline bağlama ancak bu kadar yakışabilir...."


  Özlem Özdil Resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özlem Özdil Kimdir Forum Tarih
Emeğimsin - Özlem Özdil Müzik Videoları 9 Temmuz 2011
Ak Göğsünde - Özlem Özdil Müzik Videoları 9 Temmuz 2011
Mikroskobik canlılar nasıl gözlemlenir kısaca Eğitim Bilgileri 7 Mart 2016
Sevgiliye Özlem Mesajları Hasret ve Özlem Yazıları 21 Temmuz 2013
Demet Sağıroğlu Hiç Özlemedin Mi 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 3 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş