Özel Güvenlik Yasasi 2010 - Özel Güvenlik Maaşları

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Özel Güvenlik Yasasi 2010 - Özel Güvenlik Maaşları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Özel güvenlik yasası - Özel güvenlik yasası 2010, Özel güvenlik yasasında değişiklik - Yeni özel güvenlik yasası - özel güvenlik yasasında değişiklik 2010, Özel güvenlik kanunu 2010, Yeni güvenlik yasası - özel güvenlik yasasi - Yeni özel güvenlik yasası 2010 - 2010 yılı özel güvenlik sınav takvim


  BBP Eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun verdiği son kanun tekliflerinden biri olan ”Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun, 11. ve 14. Maddesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Bugün TBMM’de görüşüldü. BBP Eski Genel Başkanının 18 Şubat 2009′da Meclis Başkanlığına sunduğu, özel güvenlik hizmetleri ile ilgili kanun teklifi, TBMM İçişleri Komisyonunda alt komisyona sevk edildi.

  TBMM İçişleri Komisyonu toplantısına, ilgili komisyonun daveti üzerine Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Yalçın Topçu, Genel Sekreter Mustafa Destici ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi de katıldı. Toplantının açılışında ilk söz BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu’ya verildi. Topçu, konuşmasına başlarken söz konusu kanun teklifinin İçişleri Komisyonu’nda görüşülmeye başlanmasının aynı zamanda Muhsin Yazıcıoğlu’na gösterilen sevgi ve saygının da nazik bir tezahürü olduğunu belirterek komisyon üyelerine ve TBMM’ye teşekkür etti.

  Yazıcıoğlu’nun son dönem milletvekilliği süresinde 20 kanun teklifi ve 20 soru önergesi vererek aziz milletimizden aldığı yetkiyi milletimiz lehine en güzel şekilde yerine getirdiğini anlatan BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu şunları söyledi:

  “Rahmetli Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu, milletimizin çeşitli kesimlerinin mağduriyetleri hakkında birçok kanun teklifleri vermiştir. Daha önce 657 Devlet Memurları Kanunu 4C kapsamında çalışanlar, engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı güçlükler ve Kuran Kursları ile ilgili kanun teklifleri de veren Merhum Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu’nu gayretleri ile hepimizin bildiği gibi üniversite öğrencilerinin yeniden öğrenimlerine devam etmeleri sağlanmıştır. Görüşülmeyi bekleyen bahsettiğimiz kanun tekliflerinin de bir an önce gündeme alınması milletimiz için faydalı olacaktır.  Müjde...Özel Güvenlik Maaşları Asgari ücretin 2 Katı Olacak

  Bugünkü görüşülen kanun teklifi de iki yüz bin insanımızın mağduriyeti ile alakalıdır. Özel güvenlik elemanlarının 5 yılda bir tekrar kursa tabi tutulması ve bu süreçte çeşitli harç ve kurs ücretleri adı altında yüksek meblağları bulan harcamalarla karşı karşıya kalması zaten çok düşük ücretlerle çalışan bu kesime karşı yapılmış bir haksız uygulama olacaktır. Asgari ücretle çalışan iş garantileri olmayan ve ailesi ile birlikte yaklaşık 1 milyon vatandaşımızı ilgilendiren söz konusu kanun teklifinde yeni bir düzenlemeye geçilmesini teklif eden Rahmetli Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu, her zaman yaptığı gibi mağdur kesimlerin sözcüsü olmuştur.

  Özel güvenlik görevlilerinin 5 yılda bir yapılması gereken sınavdan muaf tutulması, ödenmesi gereken harçları makul bir seviyeye çekilmesi ve ileri ülkeler seviyesine uygun bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Şu anda birlikte olduğumuz komisyon üyelerinin ve umut ediyorum ki genel kurulda da bütün milletvekillerinin hassasiyet göstererek söz konusu kanun teklifinin kanunlaşması sağlanacaktır. Bu vesile ile Merhum Genel Başkanımıza rahmet ve şükranlarımızı sunuyor, komisyon üyelerinin çalışmalarında başarılar diliyorum.”

  Toplantıda ayrıca AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Özel Güvenlik Daire Başkan Yardımcısı Harun Bozkurt, MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, TOBB Temsilcisi ve Özel Güvenlik Elemanları Derneği Temsilcisi de söz alarak kanun teklifini destekler nitelikte görüşlerini ifade ettiler.

  Konuşmaların ardından, kanun teklifi alt komisyona sevk edildi.

  Kanun teklifi, özel güvenlik görevlilerinin, her 5 yılda bir, yeniden eğitim ve çalışma ruhsatı alma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Böylece özel güvenlik görevlilerinin masrafsız ve süresiz, kolay çalışmasının sağlanması amaçlanıyor.
  Özel güvenlik yasası, İhtisas Komisyonları / İçişleri Komisyonu

  Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun özel güvenlik görevlileri için TBMM meclis başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi alt komisyonda görüşülmeye alındı.

  Komisyonda görevli Millet Vekilleri’nin mail adresleri aşağıda belirtilmiştir.Sorunlarınızı, sıkıntılarınızı, söylemek istediklerinizi saygılı ve anlaşılır şekilde olmasına dikkat ediniz.
  Üyenin Adı Soyadı . Komisyon Görevi . Partisi . Seçim Çevresi .
  Tevfik Ziyaeddin Akbulut Başkan AK Parti Tekirdağ
  Feyzullah Kıyıklık Başkanvekili AK Parti İstanbul
  Selami Uzun Sözcü AK Parti Sivas
  Abdülhadi Kahya Katip AK Parti Hatay
  Ali Küçükaydın Üye AK Parti Adana
  Şevket Gürsoy Üye AK Parti Adıyaman
  Mehmet Zekai Özcan Üye AK Parti Ankara
  Nurettin Akman Üye AK Parti Çankırı
  Emin Nedim Öztürk Üye AK Parti Eskişehir
  Ali Temür Üye AK Parti Giresun
  Özlem Piltanoğlu Türköne Üye AK Parti İstanbul
  Recep Koral Üye AK Parti İstanbul
  İbrahim Hasgür Üye AK Parti İzmir
  Fatih Arıkan Üye AK Parti Kahramanmaraş
  Hasan Altan Üye AK Parti Kastamonu
  Mehmet Çiçek Üye AK Parti Yozgat
  M. Nuri Yaman Üye BDP Muş
  Hulusi Güvel Üye CHP Adana
  Muhammet Rıza Yalçınkaya Üye CHP Bartın
  Abdulaziz Yazar Üye CHP Hatay
  Ali Oksal Üye CHP Mersin
  Suat Binici Üye CHP Samsun
  Bekir Aksoy Üye MHP Ankara
  Hasan Özdemir Üye MHP Gaziantep
  Mustafa Enöz Üye MHP Manisa  2010 yılı özel güvenlik sınav takvimi

  Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığınca 2010 yılı özel güvenlik sınav takvimi yayınlandı. Buna göre; “Merkezi Sınav Komisyonunun yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, 2010 yılı içerisinde Özel Güvenlik Temel ve Yenileme Eğitim Sınavlarının ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğünün sınav takvimleri de göz önünde bulundurularak;

  26’ncı sınavın 21 ŞUBAT 2010 tarihinde yapılmasına ve bu sınava 25/01/2010 tarihi dahil olmak üzere eğitimi bitmiş olanların alınmasına,

  27’nci sınavın 18 NİSAN 2010 tarihinde yapılmasına ve bu sınava 22/03/2010 tarihi dahil olmak üzere eğitimi bitmiş olanların alınmasına,

  28’inci sınavın 13 HAZİRAN 2010 tarihinde yapılmasına ve bu sınava 17/05/2010 tarihi dahil olmak üzere eğitimi bitmiş olanların alınmasına,

  29’uncu sınavın 01 AĞUSTOS 2010 tarihinde yapılmasına ve bu sınava 05/07/2010 tarihi dahil olmak üzere eğitimi bitmiş olanların alınmasına,

  30’uncu sınavın 03 EKİM 2010 tarihinde yapılmasına ve bu sınava 06/09/2010 tarihi dahil olmak üzere eğitimi bitmiş olanların alınmasına,

  31’inci sınavın ise 05 ARALIK 2010 tarihinde yapılmasına ve bu sınava 01/11/2010 tarihi dahil olmak üzere eğitimi bitmiş olanların alınmasına

  karar verilmiştir.


  Özel güvenlik görevlilerine müjde niteliğinde bir yasal çalışmaya imza atıldı. Özel güvenlikçilerin alacakları maaşlara yasal olarak alt sınır getirildi. Meclis İçişleri Alt Komisyonu’nda bulunan Özel Güvenlik Yasa Tasarısı’nda eklenen maddeyle güvenlikçilerin maaşlarının asgari ücretin iki katından az olamayacağına ilişkin sınır belirlendi. Yabancılar da mütekabiliyet esasına göre Türkiye’de güvenlik şirketi kurabilecek. Star gazetesinin haberine göre, TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde kurulan Özel Güvenlik Yasa Teklifi Alt Komisyonu raporunu tamamladı.
  Özel Güvenlik Yasa Tasarısı’nda yer alan düzenlemeler şöyle:

  • Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri arasında “araç trafiğini kontrol etme” de olacak. Spor müsabakalarına müdahale edecek. Özel eğitimli at ve köpek kullanabilecek.

  • Özel güvenlik görevlileri artık işlenmiş bir suçun sanığı veya suç işleyeceğinden kuvvetle şüphe edilen kişiyi kovalayıp takip etmeyecek.

  • Özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan 18 yaş şartı 21 olacak.

  • Ruhsatlı silahlarını kaybeden görevlilere 3 bin TL ceza verilecek. Kimlik kartını zayi eden görevliye 50 TL ceza verilecek.

  • Vali yardımcısının başkanlığında özel güvenlik komisyonu oluşturulacak. Özel güvenlik çalışmalarını temsilen ilin en çok üyesi bulunan sivil toplum örgütü temsilcisi de bulunacak. Şirketler tarafından üçüncü kişi kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri hizmetin başlamasından itibaren en geç onbeş gün içinde ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilecek.

  • Özel güvenlik görevlisi her 5 yılda bir tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporu ile sağlık durumunu belgeleyecek. Böylece psikolojisi bozulan güvenlik görevlileri ayıklanacak. Özel güvenlik görevlilerine verilen beşer yıllık çalışma izinleri “süresiz” hale getirilecek. Emniyet, jandarma, MİT’ten ayrılan veya emekli olanlarda da özel güvenlik temel eğitim şartı aranacak.

  kaynak: ozelguvenlik.net
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özel Güvenlik Yasasi Forum Tarih
Özel Güvenlik Yasası 2010 Hukuk 2 Mart 2010
2012 yılı Özel Güvenlik Sınav takvimi SBS - ÖSS - Sınavlar 4 Ocak 2012
17 Nisan Özel Güvenlik Sınavı Giriş Yerleri SBS - ÖSS - Sınavlar 12 Nisan 2011
15.03.2011 Tarihinde Mecliste Görüşülen Özel Güvenlik Görevlisi Yasa Tasarısı Haber Arşivi & Gündem 17 Mart 2011
20 Şubat 2011 Özel Güvenlik soruları ve cevapları SBS - ÖSS - Sınavlar 25 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş