Özel Güvenlik Yasası 2010

'Hukuk' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Özel Güvenlik Yasası 2010 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Özel güvenlikçilere yüksek maaş şartı 2010 - Ögg Maas Zammi 2010


  2010 güvenlik hakları, 2010 ögg maaşları ne oldu, 2010 ögg yeni hakları, 2010 ögg yeni kuralları, 2010 özel güvenlik hakları, 2010 özel güvenlik haklarındaki değişiklikler, 2010 özel güvenlik maaşı ne kadar, 2010 özel güvenlik ücretleri, 2010 Özel Güvenlik Yasa Tasarısı, 2010 özel güvenlik yasası maddeleri, 2010 özel güvenliklere yapılan zam oranı, 2010 yeni güvenlik yasası, 2010 yılı güvelik yaş sınırı, 2011 özel güvenlik sınavları, özel güvelik görevlisinin yetkileri 2010, özel güvenlik in yeni yasaya göre maaş miktarı, özel güvenlik maaşları 2010, özel güvenlik olmak için ne yapmalı 2010, Özel Güvenlik yasa tasarısı 2010, yeni kanunlara göre güvenlik maaşları ne oldu

  Özel Güvenlik Yasa Tasarısı’na göre özel güvenlikçilerin maaşları asgari ücretin iki katından az olamayacak. Ayrıca risk tazminatı verilecek

  Özel güvenlik görevlilerine müjde niteliğinde bir yasal çalışmaya imza atıldı. Özel güvenlikçilerin alacakları maaşlara yasal olarak alt sınır getirildi. Meclis İçişleri Alt Komisyonu’nda bulunan Özel Güvenlik Yasa Tasarısı’nda eklenen maddeyle güvenlikçilerin maaşlarının asgari ücretin iki katından az olamayacağına ilişkin sınır belirlendi. Yabancılar da mütekabiliyet esasına göre Türkiye’de güvenlik şirketi kurabilecek. Star gazetesinin haberine göre, TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde kurulan Özel Güvenlik Yasa Teklifi Alt Komisyonu raporunu tamamladı.

  BODYGARD OLMAYACAK

  50’nin üzerinde personel istihdam eden özel güvenlik şirketleri başka illerde irtibat bürosu açabilecek. Özel güvenlik yasasına eklenen yeni bir fıkra ile ‘üçüncü kişilere yönelik can ve mal güvenliğini sağlamak adına gözetim, denetim, kontrol, yönlendirme gibi değişik isimler altında yapılan hizmetler’ Özel Güvenlik Kanunu hükümlerine tabi olunarak yapılacak. Böylece üçüncü kişilere Bodygard’lık gibi hizmet satışı olarak verilen koruma faaliyetleri, izinsiz ve denetimsiz yapılamayacak. Özel güvenlik kurumları dahil kimse, yasaya aykırı izinsiz bodygard hizmeti veremeyecek.

  Trafiği kontrol edebilecekler

  Özel Güvenlik Yasa Tasarısı’nda yer alan düzenlemeler şöyle:

  • Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri arasında “araç trafiğini kontrol etme” de olacak. Spor müsabakalarına müdahale edecek. Özel eğitimli at ve köpek kullanabilecek.

  • Özel güvenlik görevlileri artık işlenmiş bir suçun sanığı veya suç işleyeceğinden kuvvetle şüphe edilen kişiyi kovalayıp takip etmeyecek.

  • Özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan 18 yaş şartı 21 olacak.

  • Ruhsatlı silahlarını kaybeden görevlilere 3 bin TL ceza verilecek. Kimlik kartını zayi eden görevliye 50 TL ceza verilecek.

  • Vali yardımcısının başkanlığında özel güvenlik komisyonu oluşturulacak. Özel güvenlik çalışmalarını temsilen ilin en çok üyesi bulunan sivil toplum örgütü temsilcisi de bulunacak. Şirketler tarafından üçüncü kişi kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri hizmetin başlamasından itibaren en geç onbeş gün içinde ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilecek.

  • Özel güvenlik görevlisi her 5 yılda bir tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporu ile sağlık durumunu belgeleyecek. Böylece psikolojisi bozulan güvenlik görevlileri ayıklanacak. Özel güvenlik görevlilerine verilen beşer yıllık çalışma izinleri “süresiz” hale getirilecek. Emniyet, jandarma, MİT’ten ayrılan veya emekli olanlarda da özel güvenlik temel eğitim şartı aranacak.


  Kaynak :haberturk .com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özel Güvenlik Yasası Forum Tarih
Özel Güvenlik Yasasi 2010 - Özel Güvenlik Maaşları Konu Dışı Başlıklar 3 Mart 2010
2012 yılı Özel Güvenlik Sınav takvimi SBS - ÖSS - Sınavlar 4 Ocak 2012
17 Nisan Özel Güvenlik Sınavı Giriş Yerleri SBS - ÖSS - Sınavlar 12 Nisan 2011
15.03.2011 Tarihinde Mecliste Görüşülen Özel Güvenlik Görevlisi Yasa Tasarısı Haber Arşivi & Gündem 17 Mart 2011
20 Şubat 2011 Özel Güvenlik soruları ve cevapları SBS - ÖSS - Sınavlar 25 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş