Özdemir Asaf Kimdir? Özdemir Asaf Biyografisi - Özdemir Asaf Hakkında Bilgiler

'Şairlerimiz Ve Şiirleri' forumunda NeslisH tarafından 28 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Özdemir Asaf Kimdir? Özdemir Asaf Biyografisi - Özdemir Asaf Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Özdemir Asaf Kimdir? Özdemir Asaf Biyografisi - Özdemir Asaf Hakkında Bilgiler

  Sitem: ÖncelikLe koca sitede sadece 2 dörtlüğü bulunan bu usta şaire nasıl yer verilmez, onun hakkında nasıl konu olmaz şaşırdım demek ki kimse onun farkında değil..

  Ayrıntı: Nazım Hikmet'den sonra beni gizemine hapseden 2. şair..Bakalım daha kaç şair beni gizemine hapsedecek.


  Özdemir Asaf  [​IMG]
  11 Haziran 1923’te Ankara’da doğdu. 28 Ocak 1981’de İstanbul’da öldü. Asıl adı Halit Özdemir Arun. İlk öğretiminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi’nde tamamladı.1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'ndeki öğrenimini yarım bıraktı.

  Bir süre sigortacılıkla uğraştı. Zaman ve Tanin gazetelerinde çevirmen olarak çalıştı. 1950’de İstanbul'da Sanat Basımevi’ni kurarak yayıncılığa başladı, kendi şiir kitaplarını bastı. 1955’te Yuvarlak Masa Yayınları’nı kurdu. İlk şiirleri "Servet-i Fünun Uyanış" dergisinde yayınlandı. çeşitli dergilerle, Vatan gazetesinin sanat sayfalarında çıkan şiirleriyle tanındı.

  Özgün ve etkileyici bir dil kullandığı şiirlerinde "ikinci kişi" sorununu ele aldı. İkinci kişiye bağlılığını çeşitli yönlerden inceledi, kendi davranışlarını soyutlama yoluyla bir düşünce düzeyine yükselterek çözümlemeye çalıştı. Özellikle son dönem şiirlerinde dize sayısını azaltarak duygu ve zeka pırıltılarının kaynaştığı kısa şiirler yazdı.

  Şiirlerinin bir bölümünde toplumla, yaşadığı çağla ve kendisiyle hesaplaşmasının buruk öfkesi gözlemlenir. Bu yaklaşımla yeni taşlama biçimleri üreterek hiciv şiirinin öğelerini ustaca kullandı. İnsan ilişkilerinin toplumsal ve bireysel düzlemlerdeki çelişkilerini "sen-ben" ikileminde yansıttı. Şiirlerinde çok sık kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son şiirlerinde yerlerini kaçış, umutsuzluk ve tedirginliğe bıraktı.​
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Nisan 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özdemir Asaf Kimdir Forum Tarih
Günaydın Şiirleri Özdemir Asaf Şairlerimiz Ve Şiirleri 3 Şubat 2012
Özdemir Asafın Şiirleri Şairlerimiz Ve Şiirleri 19 Haziran 2011
Özdemir Asaf'ın Yalnızlık Şiirleri Ayrılık ve Yalnızlık Sözleri 30 Nisan 2011
Özdemir Asaf Özlem Şiirleri Şairlerimiz Ve Şiirleri 28 Nisan 2011
Uykusuzluk Şiiri - Özdemir Asaf Şairlerimiz Ve Şiirleri 8 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş