Özdebir: Para politikası dönemi bitti

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Özdebir: Para politikası dönemi bitti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Merkez Bankasının hızlı faiz indirimiyle krize doğru tepki verdiğini belirterek, ''Ancak para politikasıyla yapılabileceklerin sınırına gelinmiştir, bundan sonra maliye politikası önem kazanmaktadır'' dedi.
  Özdebir, ASO Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada, IMF'nin açıklamış olduğu son tahminlerin morallerini bozduğunu belirtirken, ''IMF'nin 2010 ve 2011 yılları için yaptığı büyüme tahmini Orta Vadeli Programla benzeşirken 2012 tahmini Orta Vadeli Program tahmininden 1,5 puan daha düşüktür.
  IMF gelişen ülkelere olan sermaye akımlarındaki düşüşün Türkiye'yi daha fazla etkileyeceğini tahmin etmektedir'' dedi.
  Ekonomik büyümenin finansmanı konusunun hala büyük belirsizlikler içerdiğini ifade eden Özdebir, şöyle devam etti:
  ''2009 yılında net hata ve noksan kalemindeki sermaye girişleri ve hızla daralan ödemeler dengesi açığı dış finansman sorununu hafifletmişti.
  Ancak 2010 ve sonrasında bu konuda belirsizlikler bulunmaktadır. Hazinenin itfaların üzerinde bir oranda borçlanması ve bu politikasına 2010'da da devam edeceğinin ortaya çıkması ekonomik büyümenin finansmanı konusundaki belirsizlikleri artırmaktadır.''
  Özdebir, IMF ile bir anlaşmanın yapılıp, yapılmayacağı konusunun da netlik kazanmadığına işaret ederek, Hazinenin yüksek oranda borçlanmasının hem faizlerin düşmesini engellediğini hem de bankalar üzerindeki faiz riskini artırdığını söyledi.
  Özdebir, ''Bugün kredi riski nedeniyle reel sektöre kredi açmak istemeyen bankalar, faizlerde bir yükselme olduğunda ne yapacaklar?'' diye sordu.
  Merkez Bankasının hızlı faiz indirimleriyle krize doğru tepki verdiğini belirten Özdebir, ancak para politikasıyla yapılabileceklerin sınırına gelindiğini, bundan sonra maliye politikasının önem kazandığını kaydetti.
  Orta Vadeli Programın mali gevşemeye rağmen orta vadede mali disiplinin korunacağını belirttiğini anımsatan Özdebir, burada ekonomiyi canlandırmak için kamu harcamalarının doğru alanlara yönlendirilmesi gerektiğini, istihdam etkisi düşük ve geri dönüşü uzun olan bölünmüş yol gibi kamu yatırımlarının artırılmasıyla yanlış yapıldığını savundu.
  İŞ VE YATIRIM ORTAMI RAPORU 2010
  Dünya Bankasının İş ve Yatırım Ortamı 2009 raporunda 63. sırada yer alan Türkiye'nin 2010 raporunda 73. sıraya gerilediğini belirten Özdebir, bunun nedenini, ''reform sürecine ara verilmesi, iş ve yatırım ortamını iyileştirecek reformların yapılmaması'' olarak açıkladı.
  Özdebir, iş ve yatırım ortamını geliştirecek yapısal reformlara başta işgücü piyasası olmak üzere bir an önce hız vermek gerektiğini kaydetti.
  Özdebir, içinde bulunulan olağanüstü dönemin olağanüstü tedbirler alınmasını gerektiğini ifade ederek, kamuya olan vergi ve SSK borçlarının uygun vade ve faizlerle yeniden yapılandırılması ve ödemelerin ötelenmesinin yerinde olacağını söyledi.
  Özdebir, gecikme faizlerini düşürmek için hazırlık yapıldığını bildiklerini belirterek, ''Umarız bu karar bir an önce alınır ve uygulamaya konulur'' diye konuştu.
  Özdebir, KOBİ birleşme teşvikleri süresinin en azından 2010 sonuna kadar uzatılması ve yeni teşvik sisteminde OSB'lere de yer verilmesi gerektiğini belirtti.
  Varlık barışında beklenen sonucun diğer yasalarda düzenlemeler yapılmaması nedeniyle sağlanamadığını ve bunun matrah artırımıyla desteklenmesi gerektiğini söyledi.
  Türkiye'de giderek artan yabancı doğrudan yatırımlara da değinen Özdebir, transfer fiyatlamasıyla doğan vergi kayıplarının azaltılması gerektiğine dikkati çekti.
  Özdebir, protokol imzalanmasına rağmen Kredi Garanti Fonunda uygulamaya geçilmediğini belirterek, ''Kredi Garanti Fonunda hala bir gelişme yoktur.
  Ekonomide bazı tedbirler çok erken, bazı tedbirler ise çok geç alınmaktadır. Kredi Garanti Fonu protokol imzalandığında uygulamaya başlansaydı belki de 100 firma kapanmak zorunda kalmayacak, mücadeleye devam edebileceklerdi'' dedi.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özdebir Para politikası Forum Tarih
Para harcamak için belirlediğiniz amaçlarınız nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Anne babanız nelere para harcayacaklarını nasıl belirler madde madde kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Anneler günü paragraf örnekleri kısaca Eğitim Bilgileri 26 Ocak 2017
Ağaçların korunmasıyla ilgili paragraf örneği kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Ocak 2017
Dünyada kaç paralel var kısaca Ülkeler Coğrafyası 21 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş