Özcanlı Köyü Elbistan Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Özcanlı Köyü Elbistan Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elbistan Özcanlı Köyü - Özcanlı Köyü Hakkında - Özcanlı Köyü Tanıtımı - Özcanlı Köyü Resimleri  İlçe: ELBİSTAN - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: Ahmet ASLAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  344 4310219 4310235

  Özcanlı, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Karacar etimilojisi Gara sar dan zamanla yöre diyaleginde dönüserek karacar dönüsmüstür.Yöre Cografik konumu itibari ile Anadoluya yerlesen Alevi Türk boylarinin ( Simdi buna karsi cikacak olan Tarihi siyasi acidan degerlendiren Hemseriler kuduracak!!!Ama...Ne yapalim? ) ugrak ve yerlesim alani olmustur.Sar in Türkcede Sehir, yerlesim alani anlaminda kullanildigi bilinmektedir. Ayrica yöre Anadoluda ( Dersim yöresi)Öldürülen Dijik Baba nami diger Celalettin Harzem sahin mahiyiyetinde kilerin yerleserek varliklarini sürdüren Alevi-türk boylarinin yerlesim alani icinde kalmaktadir. Seh Hasan Uc-Derebeyligininde destegi ile de Bu oymaklar Dersim-Erzincan-Malatya-Elazig-Sivas büyük alaninda yari bagimsiz varliklarini sürdürmüslerdir.Sah ismail in Devletlesmesinde Yöre Boy-asiret lerinin büyük katkisindan dolayi -Yavuz ve osmanlinin agir katliamlarina mazur kalmislardir.Son olarak kalender celebi ayaklanmasida bu Yörede son bulmustur. Yöre Cografik konumu ile Alevi - Türk boylarinin Siginagi olmustur. Yöre Kurmance si Farsca- Türkce ve Kürtce karisimidir. dir.Yöredeki yerlesik alan adlari Agca sar- Mal ap-Sevdilli- Güccük vs. türkce kökenli sifatlardir.Yörenin 60 yas üstü Insanlari Alevi ve Horosan kökenli Türk olduklarini söylerler.Köy Sinemilli Asiret- Ocagina bagli olup yerlesim tarihi 1750lerden öncedir.Atalari Sultan Sinemil in Harzem sah in ödürülmesinden sonra dünyaya gelmis olan oglu oldugu büyük bir ihtimaldir.Sultan celalettinin Annesi Türkan sultanin Imam Zeynel Abidin evlatlarinda olmasi ile seyit olan Celalettin sahin kendi Hanimlarininda Dayi kizlari olmasi büyük bir ihtimaldir. Nedenledirki , Mogollarin ve Anadolu selcuklularinin önünde saklanmis ve mezarda gelen diyerek babasina atifda bulunarak korunmustur.Tarihte ilk Alevi Türk devleti oan Harzemsahlar Ali evlatlarininda siginagi olmuslardir. Cengiz yenilgisinin ardinda Celalettin Harzem sahla birlikte Anadoluya gelip, onun öldürülmesi ilede yukarida belirtilen cografik alana yerleserek var olma mücadelesi vermislerdir. O nedenledirki Alevi ocaklari agirlikli olarak bu yörede bulunmaktadir.Yüzyillarin getirdigi zulüm ve katliam neticesinde Devlete beslenen kin herdaim kendini belli etmistir. Netice olarak yöre gencligi gecmisin yasattiklarinin etkisiyle Isyankar- Mücadeleci bütün Hareketlerin icinde yer almistir. Bügünde bu böyledir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 178 km, Elbistan ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 66
  1997 87

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Hayri CİMİKOĞLU
  2004 Ahmet Aslan
  1999
  1994
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özcanlı Köyü Elbistan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş