Özcan: Kürt dili ve edebiyatına yönelik 2 bölüm açabiliriz

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 10 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Özcan: Kürt dili ve edebiyatına yönelik 2 bölüm açabiliriz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Safranbolu (AA) - Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''Önümüzdeki yılın başında küçük bölümler de olsa iki üniversitemizde (Kürt dili ve edebiyatına yönelik) 2 bölüm açabiliriz'' dedi.

  Tatilini geçirmek üzere geldiği Karabük'ün Safranbolu ilçesindek gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Özcan, bir gazetecinin üniversitelerde Kürtçe eğitimine yönelik çalışmaları sorması üzerine, TRT 6'nın açılmasından çok önce Kürtçe eğitimi düşündüklerini söyledi.

  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesini eğitim için en uygun yerler olarak gördüklerini belirten Özcan, şöyle konuştu:
  ''En iyi çözüm, uygulamaya dil öğrenimi iyi olan üniversitelerde başlanması. Bu nedenle iki üniversitemizde başlaması çok uygun olacak. Bunun yanında ciddi problemler de var. Bir defa öğretim üyesi yok. Kürtçe dili ve edebiyatında yüksek lisanlı doktorası olan insanlar çok az. Türk dili edebiyatı bölümünden ana dili Kürtçe olan 4 hocamız bize müracaat etti. Bu bizim için kaynak olabilir. Önümüzdeki yılın başında zannediyorum küçük bölümlerde olsa iki üniversitemizde 2 bölüm açabiliriz. Ama fazla değil.''

  Özcan, Irak'ın Erbil kentinde bir üniversite rektörünün de kendilerine müracaat ederek yardımcı olacağını söylediğini, gerekirse yararlanabileceklerini kaydetti.

  Mynet
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Ocak 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özcan Kürt dili Forum Tarih
Özcan Deniz Aklında Olsun Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 3 Temmuz 2012
Özcan Deniz Yapmak Lazım Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 3 Temmuz 2012
Hande Özcan’ın Corpus Romanındaki Çizimleri Kim Yapmıştır Kitap, Resim ve Dergi 2 Temmuz 2012
Özcan Kılınçay İlköğretim Okulu Bilgileri Gönen Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 17 Mayıs 2012
Özcan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 17 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş