Özbekistan Yemekleri - Özbekistan Mutfak Kültürü - Özbek Yemekleri

'Dunya Mutfakları' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Özbekistan Yemekleri - Özbekistan Mutfak Kültürü - Özbek Yemekleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Özbekistan Yemekleri kültürü
  Özbek mutfağı, Özbek yemekleri


  Bölgede en çok üzüm, kayısı, kavun, karpuz, erik, kiraz, ayva, şeftali, armut, incir gibi meyvalar yetiştirilmektedir. Diğer Türk Mutfaklarında görüldüğü üzere, Özbek Mutfağında da et ve hamur çok tüketilir. Yine Uygur Mutfağında ve diğer Türk Mutfaklarının çoğunda olduğu gibi ekmeğe “Nan” denir ve çok çeşitli şekiller verilerek bu pişirilir.

  Özbeklerin en gözde yemekleri pilavlarıdır. Ayvalı pilav, Kovatak pilav, Özbek pilav vb. gibi çeşitli pilavları vardır. “Özbek Pilavı” adını verdikleri etli, havuçlu pilavları sofralarının en baş yemeğidir. Orta Asya’da yaşayan Türk topluluklarının hemen hepsinde görülen ve su buharında pişirilen mantı yemeği de Özbek mutfağının vazgeçilmezidir. Çorba çeşidi olarak “Maş horda” ve “Mastava” adı verilen çorbalar çok sevilir.

  Sütten yapılan ekşimik, çökelek, katık, sızma, kaymak vb. zevkle tüketilen yiyeceklerdir.

  Gelişen teknolojiye paralel olarak hayvani yağların yanında ayçiçeği ve pamuktan elde edilen bitkisel yağlar da kullanılır olmuştur. Son zamanlarda bunlara kayısı çekirdeği ve üzüm çekirdeği yağları da katılmıştır.

  İslâmiyet’in yasakladığı domuz, et ve yağ olarak bu mutfakta yer almaz. Ancak, ülkede yaşayan gayri Müslimler tarafından kullanılır.

  Özbek yemekleri çok doyurucu ve yüksek kalorilidir. Yemeklerde çok miktarda soğan vardır. Mantı ve yemeğe girecek kıymada ince kıyılmış soğan kullanılır. Eğer soğan yemeğe çiğden konacaksa bol soğuk sudan geçirilir, üzerine sirke gezdirilir.

  Sos ve garnitür geleneksel Özbek mutfağında yok denecek kadar azdır. Esas yemekler ya kızartılır, ya da kendi suyunda pişirilir.

  Özbek mutfağında yemek pişirme teknikleri de gelişmiştir. Tandırda/pişen ekmek ve hamur işleri ile yemeklerin çok lezzetli olduğu bilinmektedir.

  Ayrıca yüksek ateşte buharla pişirmek için geliştirilen alüminyum ya da paslanmaz çelik tencereler yemeklerin lezzet ve beslenme değerlerine olumlu katkılarda bulunmaktadır.

  Sırlı toprak kaplarda yapılan yemeklerin lezzetli olacağına inanılır.

  Çay için özel yapılmış çaydanlık ile büyükçe kulpsuz piyale adı verilen seramik kaplar kullanılır.
  Özbeklerde çay tüketimi de çok fazladır. Hem Karaçay dedikleri, bizim siyah çayımızı hem de yeşil çayı çok tüketirler. Çayı “Piyale” adı verilen kaselerde içmeyi tercih ederler. Süt ürünlerinden çökelek ve “Katık” adını verdikleri ayran ise sofralarından eksik olmaz. Yazın soğuk olarak tükettikleri ayranlı yaz çorbasına “Yoğurtlu Göce” derler.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özbekistan Yemekleri Özbekistan Forum Tarih
Özbekistan Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 8 Nisan 2012
Özbekistan'ın Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Özbekistan'ın Neyi Ünlüdür - Özbekistan Nesi İle Ünlüdür ? Ülke Kültürleri 22 Şubat 2011
Özbekistanın dini ve milli bayramları Ülke Kültürleri 21 Aralık 2010
Özbekistan - Semerkand Hakkında Bilgiler Ülke Kültürleri 20 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş