Özbek Köyü Elbistan Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Özbek Köyü Elbistan Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elbistan Özbek Köyü - Özbek Köyü Hakkında - Özbek Köyü Tanıtımı - Özbek Köyü Resimleri  İlçe: ELBİSTAN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: Aziz TEMEL


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  344 4137916

  Özbek, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Özbek köyünün tarihine girmeden önce bu coğrafyayı yurt edinen SİNEMİLLİ aşiretinden bahsetmek gerekir.

  Alman genaral Moltke, 6 Nisan 1838 tarihinde Sinemilli aşiretinin yaşadığı bölgelerde yaptığı araştırma ve gözlemlerde Maraş bölgesindeki Alevi aşiretleri için şunları yazıyor:

  “Pazarcık ovasını geçtik. Bu ovada üç Türkmen kabilesi: Atmalı, Kılıçlı ve Sinemili’ler konaklamıştı. Bu üç kabile halkı 2000 çadırdan oluşuyordu ve Kürt beylerinin aksine bu Türkmenler yönetime karşı olan sevgi ve bağlılıklarını ilan etmişlerdi ve 400 akçelik vergi ödüyorlardı.” Diyen Alman genaral Alevi Sinemillilerin Türkmen aşireti olduklarını ifade ediyor.

  Yine Osmanlı kayıtlarında; Malatya ve Maraş sancağından sözedilirken Cevdet Türkay, Osmanlı İmparatorluğunda Oymak, Aşiret ve Cemaatler adlı kitapta, “yerli ve göçer Türkman Ekradı (Türkmen Kürtleri) diye söz ediyor. Pazarcık ovasındaki Kılıçlılar için ise; “Kılıçlılar kah Yörükan taifesinden, kah Türkman Ekradı (Türkmen Kürtleri) taifesinden” sayılmaktadır.

  Sosyolog Mehmet Eröz; Sinemilli Kurmançları Türkmen asıllı olup, içlerinde Çiğil Türkleri de vardır.” Burada iki uruk (boy-aşiret) vardır. Bu iki boy Atmalı ve Sinemilli boyudur,diyor.

  Sinemilli olan Mustafa Buyrukcan’dan edinilen bilgilerden; Sinemillilerin Horasan’dan gelen bir Türkmen boyu olduklarını, dedelerinin Türkçe konuştuklarını, Yavuz Selim-Şah İsmail çatışmasında Elazığ Keban’da olduklarını o olaydan sonra dağıldıklarını Maraş taraflarına daha sonra yerleştiklerini anlatıyor.

  Elazığ Bayındır Köyünden Muharrem Ercan dede; çok eskiden amca çocuklarından bir kısmının Elbistan Kantarma köyüne ve Tunceliye gittiğini onların şu anda Kurmançca konuştuklarını,Tunceliye gidenlerin Zazaca konuştuklarını söylüyor.Biz Kurmançca ve Zazaca bilmeyiz diyor.

  Yapılan araştırmalarda: yüzlerce yıl ve tarihsel süreç içersinde bir takım olaylar, gelişmeler ve şartlar neticesinde Anadoluyu yurt edinmiş topluluklar bu toprakları kendilerine vatan yapmışlardır.Bu topluluklar içinde yeralan boylar ve aşiretler birbirlerinin kültürlerinden etkilenmiş ve başkalaşım geçirmiştir.Dönemin şartlarında belki yönetimlerin etkisiyle belkide başka dış etkenlerle Anadoluya gelen Türkmen aşiretleri yaşamak-hayatta kalmak için farklılaşmak zorunda kalmıştır. Bu insanların isim olarak; Türkmen,Türkmen Ekradı,Türkmen Kürtleri,Alevi,Alevi Kürdü gibi isimler almaları, lehçe olarak Kurmançca ve Türkçe konuşmaları, kültürüyle,gelenek ve görenekleri ile,inançları ile,yaşam tarzları ve şaman geleneği ile özellikle Horasan bölgesinden gelen Türkmen boyları oldukları anlaşılmaktadır.

  Özbek köyü Sinemilli aşiretinin, Maksutuşağı (yerel ağızla "Maksi=Maksu") kolu tarafından kurulmuş ikinci köydür. İlk köy Nurhak dağı ve vadilerinide sınırları içinde barındıran ancak göçlerle beraber şimdi sadece adı kalan "Sünnet köyüdür." Özbek köyünün Osmanlı kayıtlardaki ismi 'Özbeg'dir,(Özbeg:Özbey, Beg:Beğ:Bey:Yiğit:Mert). İsminden anlaşılacağı üzere 'Beyin yurdu' anlamı taşıyan Özbek köyü 1980'li yıllardan itibaren işsizlikle beraber sosyo-ekonomik sıkıntılar, içme suyu sıkıntısı,sulama yetersizliği ve beraberinde toprak verimsizliliği nedeniyle nufusunun %95'ini Elbistan ilçesi, İstanbul, İzmir, Mersin başta olmak üzere Avrupa ülkelerine (Fransa, İsvicre, İngiltere, Almanya) göç vermiştir. Özbek köyü Kantarma (sinemilli) ocağına bağlı bir Anadolu Alevi köyüdür, Anadolu gelenek ve göreneklerin yaşandığı köyde eğitime büyük önem verilmekte hatta okumak kutsal sayılmaktadır. Nüfusu göçlerle azalan köyün sınırları Elbistan ovasına kadar uzanır.

  Kültür

  Ataerkil bir yapıya sahip köyde Anadolu Alevi inanç ve kültürünün yalın hali yaşanmaktadır.halkı gayet modern ve yapıcıdır, Özbek köyü, Kantarma köyünden ayrılma olduğundan, Kantarma dedelerine bağlıdır, cemler bu dedeler tarafından kurulur,bu dedeler Türkçeyi çok iyi konuşurlar, onları dinleyenler gıpta ile bakarlar, cemlerde söylenen türkü ve deyişlerin tamamı Türkçe'dir ama gençler arasında yöresel Kürtçe deyişler de söylenir. Köy halkı günlük hayatta genelde kürtçenin kurmanci lehçesini kullanır.Kantarma köyü Elbistan ve çevre bölgeler içinde Kurmançonın en hoş lehçesini kullanır ve Türkçeyi de Elbistandan daha iyi konuşur. Köyün yemekleri; İçli köfte, yuvarlama, çiğ köfte, borani, tavaaşı, lozzık, kömbe, katma, aşure, tarhana sayılabilir.

  Günümüzde Kantarma köyünde bulunan dedelik makamı,alevi bilgi ve kültürünü çevre köylere iletememektedir.bu sorunun başında bu bölgedeki insanlara alevi kültürünü verecek yeni dedelerin yetişmemesi ve mevcut bulunan dedelerinde alevilik kültürünü aktaracak bilgiye ve kabiliyete sahip olamamasından kaynaklanmaktadır.bu konuyla ilgili halkın ileri gelenlerinin alevi federasyon ve yetkililerini,cem evlerini göreve davet etmesi ve dedelik sırası gelmiş kişilere gerekli eğitim-öğretimin verilmesi gerekmektedir.Cem evleri 21 yy.da yemek dağıtılan,adak adanan,cem kurulan vs.olmanın yanında inanan insanına alevilik kültürünü ve eğitimini verecek kursları açmalıdır. Aleviliğin unutulması ve yaşatılamaması zamanla manevi bir eksiklikle beraber yeni gelen nesilde psikolojik kimlik sorunları ve tartışmaları yaratabilir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 190 km, Elbistan ilçesine 23 km uzaklıkta olup ilçeye yakın köylerdendir.Köy yüksek tepelerle çevrili bozkır bir toprak yapısına sahiptir.Yer yer düzlük alanları mevcut olup tarım amaçlı kullanılır.Köyde buğday,arpa,nohut,colban-fi ekilmekte ve azda olsa hayvancılık yapılmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, genellikle karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 88
  1997 107

  Ekonomi

  Ekonominin zayıf olduğu köyün geçim kaynağı: tarım ve hayvancılık köy dışında ve yurt dışında çalışan akraba yardımlarıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Aziz Temel
  1999 Aziz Temel
  1994 Hasan Genç
  1989 Ali Oozcan

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasından dolayı taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ilçeden ulaşımı sağlayan yol asfalt ancak köy içi halen toprak yol ooolup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Özbek Köyü Elbistan Forum Tarih
Özbek Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Özbek Köyü Hakkında Bilgi Samandağ Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Özbek Köyü Pamukova Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Özbek Köyü Merkez Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Özbek Köyü Tarsus Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş