Öveçli Köyü Kırkağaç Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Öveçli Köyü Kırkağaç Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırkağaç Öveçli Köyü - Öveçli Köyü Hakkında - Öveçli Köyü Tanıtımı - Öveçli Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  Köyün adının köyü kuran çobanların keçi yavrularına verdikleri ad olan öğeç adından almış daha sonra zamanla adı öveçli olarak değişmiştir.kurucusu arab dededir selçuklu uç beyliğine kadar dayanmaktadır köyün sınırı şu bağlı olduğu kırkağaç merkez caddesi idi osmanlı 4 murat zamanında çam deresi olarak fermanla değiştirilmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyün meşhur yemeği fırında yapılan tandıra benzeyen sura adı verilen kuzunun kaburgasına pirinç doldurularak yapılan bir çeşit et yemeği dir.

  Coğrafya

  Manisa iline 81 km, Kırkağaç ilçesine 6 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 390
  1997 - 356

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve zeytincilik tir.köyde gelişmiş 3 tane zeytin yagı fabrikası vardır. ayrıca ilçeler yakın olması nedeniyle gençlik ilçelerde ikamet etmekte çalışmak için gündüzleri köye gelmektedir.ayrıca köyün eğitim düzeyi yüksektir köye elektrik 1949 yılında gelmiş ve 1944 yılı gibi ilköğretim okulu açılmıştır.daha yeniden yapılandırma ile taşımalı eğitime geçilmiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş