Ötüken'in Türkler İçin Önemi ve Kaybedilmesinin Doğurduğu Siyasal Sonuçlar Nelerdir

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 25 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ötüken'in Türkler İçin Önemi ve Kaybedilmesinin Doğurduğu Siyasal Sonuçlar Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ötüken’in Türkler için önemi nedir? Ötüken’in kaybedilmesi hangi siyasal sonuçları doğurmuştur ?

  Moğolların ve Türklerin ilk dini inanışlarından biri olan Tengri, Toprak ananın isimlerinin biri ise Ötüken’dir. Tengri-Kültü, Ötüken-Kültü ile beraber yaygınlaştığı zaman Göktürkler dönemidir. Ötüken ormanların çok olduğu bir dağın adıdır. Ötüken dağından Orhun yazıtlarında bolca bahsedilmiştir. Ayrıca bu dağ Türkler için çok kutsal bir yerdi. Türkler ötüken kentini dünyanın merkezi sayıyorlardı. Ötüken ormanına hiç bir yabancı kişi giremezdi ayrıca eğer bir yabancı girer ise Türk devletinin tarih olacağı düşünülürdü.

  Türk tarihinde Ötükenin ayrı bir önemi vardı ve İlk Türk devletlerininde başkentiydi. Hun İmparatorluğunun merkezide yine Ötüken’dir. Çünkü burasını başka devlet ele geçirirse bunu zillet ve uğursuz kabul ederler.

  Ötüken, Oğuz Destanında, Orhun havzası arasındaki bölgeye denmiştir. Oğuzlar zamanında ise Ötüken, pek çok önemli kararın verildiği bir yer haline gelmiştir.

  Ötüken, bozkırlarda hayat süren Türk orduları için ihtiyaçlarının ve mühimmat eksikliklerinin giderildiği bir üstü.

  Ötüken, Türklerin 2. Büyük imparatorluğu olarak sayılan Göktürk devletinde başkentiydi.

  Ötüken, Türklerin yalnızca başkenti değil manevi olarak değerli saydıkları bir yerdir. Ötüken elden gittiği zaman Türk devletleri bölünmüş ve çoğu yerle bir olmuştur. Ötüken’i geri alınca tekrar devlet olunmuştur.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş