ÖSS'ye ve YDS'ye başvuru için son gün

'Eğitim Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ÖSS'ye ve YDS'ye başvuru için son gün konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2009-ÖSS'ye, 2008-2009 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının lise veya dengi okullar ile açıköğretim lisesinin son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerde yapanlardan durumları bu şartları taşıyanlar başvurabilecek.

  Sınava belirtilen özellikleri taşıyan yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar da başvurabilecek ancak bu adaylar ÖSS sonuçları ile 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alacak yükseköğretim programlarına yerleştirilmeyecek.

  2009-2010 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve önlisans (meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş dahil) programlarına girmek isteyenlerin yanısıra yurt dışında öğrenim görmek isteyen adayların da başvurmaları gerekiyor.

  -KILAVUZ 2 TL KARŞILIĞINDA ALINACAK-

  Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okuyan öğrenciler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun adaylar diledikleri başvuru merkezlerinden içerisinde 2009-ÖSYS Aday Bilgi Formu da bulunan ''2009-ÖSYS Kılavuzu''nu 2 TL karşılığında edinebilecek.

  Mezun adaylardan 2007 veya 2008 ÖSYS'ye başvurmamış olanlar ile son başvurusuna göre öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar, başvurularını istedikleri başvuru merkezlerine yapabilecek.

  Mezun durumdaki adaylardan 2007 veya 2008 ÖSYS'ye başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayan adaylar ise başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla ya da diledikleri bir başvuru merkezine yapabilecek.

  Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri, ÖSYS Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları, başvuru merkezi olarak görev yapacak.

  2009-ÖSS ücreti ile YDS ücreti, bu yıl da artırılmadı. 2009-ÖSS için adaylar 40 TL, YDS için bu ücrete ek olarak 10 TL daha ödeyecek. Sınavsız geçiş yapacak adaylardan 10 TL alınacak.

  Sınavsız geçiş dahil 2009-ÖSYS'ye ilişkin başvurma sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler, kılavuzda yer alıyor.

  (aa)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ÖSS'ye YDS'ye başvuru Forum Tarih
YÖK, ÖSS'ye Giriş Tarihini Belirledi Eğitim Haberleri 30 Aralık 2009
2009 ÖSS'ye girecek olanların dikkat etmesi gerekenler SBS - ÖSS - Sınavlar 24 Nisan 2009
ÖSS'ye tepki için belgesel film çektiler Kültür Sanat Haberleri 13 Nisan 2009
ÖSS'ye başvurular bugün sona eriyor Eğitim Haberleri 27 Mart 2009
2009'da ÖSS'ye girecek adaylar en şanslıları SBS - ÖSS - Sınavlar 17 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş