ÖSS'ye tepki için belgesel film çektiler

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ÖSS'ye tepki için belgesel film çektiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Eğitim-Sen Samsun Şubesi'nin organizesinde Arel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu ve yazar-yönetmen Dr. Can Candan tarafından hazırlanan filmin söyleşisine Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Kenan Gülçiçek, Eğitim-Sen üyeleri, ÖSS'ye hazırlanan öğrenciler ve üniversite öğrencileri katıldı. Devlet Su İşleri (DSİ) Konferans Salonu'nda 2 saat süren belgeselde 6 öğrencinin ÖSS'ye hazırlanırken yaşadıkları sıkıntı ve stres anlatılıyor. Filmin ardından katılımcıların film hakkındaki yorumları dinlendi.

  Yazar ve yönetmen Dr. Can Candan, belgesel filmde 2004 yılında ÖSS'ye giren 6 lise son öğrencisinin yaşadıklarını anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Candan, ÖSS'nin her yıl 2 milyona yakın öğrencinin ve ailelerinin yaşadıkları bir travma olduğunu ve bu yaşanan travmanın bireysel boyutuna dikkat çekmek istediklerini belirtti.

  Arel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu ise, yıllardır milyonlarca gencin eğitim ve öğrenim haklarının "Ne yapalım Türkiye şartlarında başka yöntemi yok bu işin" saygısızlığı ile ellerinden alınmakta olduğunu, bu durumun doğa kanunuymuşçasına bu sistemden kar elde edenlerin çabaları ve herkesin kabulü ile devam etmekte olduğunu ve yaşanan bu toplumsal soruna hazırladıkları filmle tepki göstermek istediklerini söyledi.

  Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Kenan Gülçiçek, sendika olarak hiç kimsenin okuma hakkının elinden alınmamasını istediklerini, şu anda yapılanın üniversitede okumak isteyen milyonlarca gencin maalesef elinden alındığını ve bunu yapmaya kimsenin hakkı olmadığını ifade etti.


  İHA

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ÖSS'ye tepki için Forum Tarih
YÖK, ÖSS'ye Giriş Tarihini Belirledi Eğitim Haberleri 30 Aralık 2009
2009 ÖSS'ye girecek olanların dikkat etmesi gerekenler SBS - ÖSS - Sınavlar 24 Nisan 2009
ÖSS'ye ve YDS'ye başvuru için son gün Eğitim Haberleri 31 Mart 2009
ÖSS'ye başvurular bugün sona eriyor Eğitim Haberleri 27 Mart 2009
2009'da ÖSS'ye girecek adaylar en şanslıları SBS - ÖSS - Sınavlar 17 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş